Sağlık Ordusunun Üvey Evlatları!

Sosyal Medya'da sağlıkçıların whatsapp gruplarında paylaştığı ve yazarı Trabzon'dan Filiz Hemşirenin olduğu belirtilen sağlık ordusunun üvey evlatları yazısını yorumsuz yayınlıyoruz.

Gündem 25.03.2020, 12:57 26.03.2020, 16:25 Güler Sağlam
Sağlık Ordusunun Üvey Evlatları!

Korona virüs pandemi savaşının birinci safında olup silahsız savaşan biz sağlık çalışanlarına nihayet ödüllendirme yapıldı. Ama bu ödüllendirme ne yazık ki sadece doktor meslektaşlarımızı kapsadı. Sağlık Bakanlığının deyimiyle, biz "YARDIMCI SAĞLIK PERSONELİ" yada "HEKİM DIŞI SAĞLIK PERSONELİ" de pastadan payımıza düşeni aldık mecburen!!!

26 senedir canla başla çalışan bir hemşire olarak gerçekten hayal kırıkliğına uğradım. Kendimi ihanete uğramış ve dalga geçilmiş gibi hissediyorum. Duygularımın tarifi yok. Oysa ki ben Sağlık Bakanlığından; geçici ekstra ücret değil, görev ayırt etmeksizin sağlık ordusunun bütün neferlerinin sağlığını gözetecek çözümler ve tedbirler bekliyordum. En önemlisi çalışma saatlerimizle alakalı bir iyileştirme bekliyordum. Hele ki böyle pandemi olan bir dönemde kelle koltukta çalışan biz sağlıkçılar için; hastanede kalış süremizin kısaltılması, bizden bulaş tehlikesi olan ailelerimiz için bir çözüm, fazla mesai ücretlerimizin ödenmesi, hafta sonu ve resmi tatillerde ki çalışma ücretlerimizin hafta içi mesailerine göre daha farklı ücretlendirilmesi, maaşlarımızda kalıcı düzenleme yapılması, adam akıllı bir görev tanımlaması, hamile süt izinli kronik hastalıklı heyet raporlu sağlık çalışanlarının da pandemi sürecinde aynen diğer kamu çalışanları gibi idari izinli sayılması vs vs. Ayrımcı ve geçici çözümler yerine kalıcı çözümler bekliyordum. Ben döner sermaye değil, hak ettiğim maaşı ve insan haklarımı bekliyordum.  Sizi bilmem ama benim beklentilerim bunlardı. 

Sağlık bakanlığının bize yaptığı ödüllendirme; performans sistemini 3 ay süreyle iptal edip tavandan döner sermaye dağıtmak oldu. O bahsedilen performans var ya; işte o performans sadece doktorlarla alakalı bir sistemdir ve doktor dışında ki sağlık personeli için bir önem arz etmez. Doktor; poliklinikte baktığı hasta sayısına ve yaptığı işleme/operasyona göre döner sermaye alır. Malum bu 3 aylık dönemde poliklinik sayıları nerdeyse sıfırlanacağı ve acil vakalar dışında işlem yapılmayacağı için de doktorların aldığı mevcut döner sermaye miktarı iyice düşecek hatta bazıları belki de hiç alamayacak. İşte tam da bu yüzden, o açığı kapatmak için ödül adı altında, haksızca ve bütün çalışanlara mal edilerek alınan bir çözümdü bu diye düşünüyorum!!!

(Bir doktorun tavandan aldığı döner sermaye miktarı mevcut branşına göre yaklaşık 10_20 bin TL civarındadır. Bir hemşirenin ise tavandan aldığı döner sermaye miktarı da 1000/1600 TL civarındadır. Bizim pastada ki en büyük payımız budur işte. Yani pandemi döneminde ki aldığımız riskin karşılığı olarak verilen tek ödül. Yani bu ödülün tek açıklaması da şu aslında: Çalışma saatlerin aynı hatta daha çok ta olabilir hatta evine de hiç gidemeye bilirsin. Al sana iki üç kuruş daha para sus ve çalışmaya devam et. Olayın özeti budur işte!!! Yani bize çuvalla para ödülü falan verildiğini düşünmesin kimse. En çok ta buna üzülüyorum zaten. Mesela ben lisans mezunu ve 1/4 kadroda ki en yüksek seviyede olan bir hemşireyim ve ne kadar daha çok çalışırsam çalışayım, hatta 1 ay boyunca hastaneden hiç çıkmasam bile alabileceğim en yüksek tavan döner sermaye miktarı 1.595.72 TL dir. Bunun daha fazlası döner sermaye yönetmeliği gereği mümkün değildir. Aslında bu ödüllendirmede doktorlar dışında ki bizler zaten hiç söz konusu bile olmadık. Sadece doktorlara ödül verilirken biz de mecburen nasiplendirildik!!!)

Sitemlerim doktorlara değil, lütfen yanlış anlaşılmasın. Sevdiğim değer verdiğim bir çok doktor arkadaşim var. Sitemim aynı kulvarda koşan meslektaşlar arasında ki bu ayrımcılığa. (Aynı ücreti alalım demiyorum diyemem de zaten. Bir doktor kolay yetişmiyor ve gerçekten çok emek veriyor bunun farkındayım. Ama ben de bu iş için çok emek verdim. 4 senelik yatılı okul hayatımda ailemden ayrı gençliğimin en güzel yılları gitti. 4 senelik üniversite hayatım boyunca prematüre/yeni doğan yoğun bakım gibi çok yoğun bir serviste gece sabahlara kadar çalışıp, ertesi gün de o yorgunluk ve uykusuzlukla derslere sınavlara girip şu an ki bulunduğum yere geldim. Bu emeği de görmezden gelmek haksızlıktır.) Sitemim meslektaşlar arasında bu kadar uçurum olmasına. Sitemim bu uçuruma sebep olanlara! Sitemim her defasında bizi görmezden gelenlere! 

TIKLAYIN

(Lütfen bu da yanlış anlaşılmasın. Sitemim kesinlikle Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca Beye de değil. Bu kararları tek başına almadığı aşikar. Kaldı ki kendisinin bu pandemi sürecinde ki emeklerini ve çabalarını görmezden gelmek te haksızlık olur.) 

SİTEMİM sadece SİSTEME!!! 

Evet herkes para için çalışıyor doğru ama öyle işler var ki; gerçekten parayla karşılığı ödenemeyecek işler var. İşte biz de bu iş  grubunun çalışanlarıyız. Gecemiz gündüzümüz birbirine karışmış, ne hafta sonu ne resmi tatil ne bayram ne de yaz tatili olmayan ve sadece insan sağlığıyla ilgilenen sürekli risk altında çalışan bir meslek grubuyuz biz. Parayla paha biçilemeyecek kadar kutsal bir iştir bu. Bizim paradan ziyade daha insani ödüllere ihtiyacımız var.

Pandemi salgınında en büyük risk grubu biziz. İnsanların korona virüsten korunmak için evlerinden dahi çıkamadığı bu zor dönemde, biz sağlıkçılar corona virüslü yada şüpheli hastalarla 24 saat yan yanyanayız ve sürekli temas halindeyiz. (Biz derken, hasta sağlığıyla ilgilenen herkesi kastediyorum. Hemşire sağlık memuru ebe ATT hekim eczacı diş tb laborant röntgen teknisyeni tıbbi sekreter temizlik elemanı güvenlik görevlisi vs vs. Kaldı ki bu grupların içinde yasa gereği döner sermayeden yararlanamayanlar da var. Onların ödülü ne olacak peki? Bir insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.) İnsanlar evlerinden çıkmaya korkarken, bizler de ailelerimize virüs bulaştırmamak için evlerimize gitmeye korkar olduk. Emin olun biz de KORKUYORUZ. Çünkü bizim de annemiz babamız eşimiz çocuğumuz sevdiklerimiz var ve onlara virüs bulaştırabiliriz, çünkü biz de virüs kapabiliyoruz, çünkü biz de hasta olabiliyoruz, çünkü olağan üstü güçlerimiz yok biz de ölebiliyoruz. 

Bizim asıl istediğimiz; para puldan önce hak ettiğimiz değeri görmektir. Çalışma saatlerimizin azaltılıp yükümüzün bir nebze olsun hafifletilmesidir. Bir aylık maaş karşılığı ortalama 200 saat çalışıyoruz. Daha fazla çalışırsak ek mesai ücreti alıyoruz. İyi de 200 saati bile zor çalışıyoruz zaten. İnsanız biz insan robot değil!!! Insan üstü güç beklenmesin artık bizden. Gerçekten yorulduk tükendik. Biz devletimiz tarafından adil ve hakkaniyetli bir değer görmek istiyoruz artık. Bu mudur hak ettiğimiz değer? Bu mudur bu özverimizin karşılığı? Adalet mi bu?

4+4=8 sene eğitim aldığım ve 26 senedir canı gönülden çalıştığım hemşirelik mesleğimde maddi ve manevi hak ettiğim değeri görmek istiyorum artık. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 657 ye tabi 26 senelik bir devlet memuru olarak benim isteğim budur. 

Sağlık ordusunda çalışan bütün mesai arkadaşlarım adına şimdi soruyorum size; biz SAĞLIKÇILAR çok mu şey istiyoruz?

Filiz Hemşire/TRABZON

Yorumlar (17)
Bravo 11 ay önce
Hislerimize tercüman olmuş hemşire
Özlem bodur özkan 11 ay önce
Bende bır sağlıkçı olarak sözün bıttıgı yer dıorum
sağlıkçı 11 ay önce
hemşire hanım hangi sendikadansın,eğer sağlık sen liysen şikayet etmeye hakkın var mı,bu düzeni biz istiyoruz çünkü çoğu sağlık personeli,ben değilim,sağlık senli.hükümetin verdiği zamdan aşağısını talep eden sendika bunlar ..
Ali ÖZGÜN 11 ay önce
Korona virüs polikliniğinde verigiriş personeliyim bugün vatandaş covit 19 şüphesi ile polikliniğimize geldi maske verdik ve yüzüme doğru 3 kere öksürdü kendimi çocuklarımı eşimi düşünmüyorum biz atlatırız annemin yanina gidemiyorum annem 70 yaşında şekerini tansiyonunu ölçmem gerek zor durumdayım
Vahide Altunel 11 ay önce
Hislerimize tercüman olmuşsunuz. Allah hepimizin yardımcısı olsun.
Özlem özgür 11 ay önce
İyide sadece kuru kuru yazıyoruz hiç bişey yapmıyoruz .Bişeyler yapalım denildiginde bi bakmışsiniz arkada kimse kalmamış .bi sendika üyeliğinden bile istifa edecek yürek yok meslektaslarimizda .Anca sessiz sitem. Malesef birlik olma güdüsü yok hemşirelerde. Ezik gelmişiz ezik gidiyotuz. BİTTİ
Hiç samimi değil 10 ay önce
Hiç samimi değil kimse kusura bakmasın. Daha düne kadar ek ödeme alamıyoruz diyen biz değil miydik? Devlet bir büyüklik yapmış tavandan döner vereceğiz demiş. Şimdi de benim tavanım az onunki fazla isyanı. Birçok arkadaşım hayatımda göremeyeceği ek ödemeyi alacak ama hala bir fesatlık.... Bizden olmaz. Bu şükürsüzlükle bizi daha çok ezerler.
Murat Yaşar 11 ay önce
Hemşire ve ATT bölümü hariç diğer sağlık meslek lisesi mezunu teknisyenler üvey evlat mı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?