Sağlık Müdürünü Odasında Darp Etti: Hakim Serbest Bıraktı!

Gelibolu İlçe Sağlık Müdürünün dün görevi başında kendini bilmez bir kişi tarafından darp edildiği iddia edildi.

Gündem 08.04.2021, 17:01 08.04.2021, 17:09 Güler Sağlam
Sağlık Müdürünü Odasında Darp Etti: Hakim Serbest Bıraktı!

Olay adli makamlara bildirilmiş, saldırgan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildikten sonra hakim tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi.

Sağlıkta şiddet çirkin yüzünü bu defa Çanakkale’de gösterdi. Kendini bilmez bir şehir magandası görevi başında ki Sağlık Müdürünü yumruklayarak darp etti. Ancak ağırlaştırılmış Sağlıkta Şiddet Yasasına rağmen aynı zamanda doktoru ölümle de tehdit eden saldırganın serbest bırakılması büyük şaşkınlık yarattı…

Pandemi döneminde Koronavirüs ile canla başla mücadele eden sağlık çalışanları, maalesef kendi canlarını koruyamıyorlar. Dinmek bilmeyen sağlıkta şiddetin son örneği Gelibolu ilçesinde yaşandı. Gelibolu İlçe Sağlık Müdürü Atakan Burak Ceyhan, görevli olduğu sağlık ocağında saldırıya uğrayarak darp edildi.

ÖNCE YUMRUKLADI ARDINDAN TEHDİT ETTİ…

Alınan bilgiye göre PCR testi yaptırmak için sağlık ocağına gelen 22 yaşında ki Doğukan D. yoğunluk nedeniyle yaşanan sıradan dolayı hemşire ve sağlık çalışanlarıyla tartışmaya başladı. İkna edilemeyince binada bulunan Gelibolu İlçe Sağlık Müdürü Atakan Burak Ceyhan ile görüştürülen genç, taşkınlıklarını burada da sürdürünce polis çağrılmak istendi. Ancak bu duruma daha da öfkelenen saldırgan, Doktor Ceyhan’ı yumruklayarak iddiaya göre ölümle tehdit etti.

SALDIRGAN SERBEST BIRAKILDI, İTİRAZ REDDEDİLDİ…

Saldırı sonucu Müdür Atakan Burak Ceyhan hafif yaralanırken saldırgan Doğukan D. polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Ancak nöbetçi mahkeme tarafından kısa sürede serbest bırakıldı. Gelibolu Cumhuriyet Başsavcılınca tutuklama talebiyle yapılan itiraz da ikinci kez reddedilince saldırganın adli kontrol kararı ile serbestlik halinin devamına karar verildi.

AYNI OLAY HAKİMLERİN BAŞINA GELSEYDİ…

Yaşanan bu gelişme özellikle sağlık camiasında şok etkisi yaratırken kamuoyunda da büyük tepki topladı. Saldırganın serbest bırakılmasına en sert tepki ise Sağlık-SEN Çanakkale Şubesi Başkanı Suat Özen’den geldi.

Özen; “Şu zor süreçte gece gündüz demeden sahada Covid ile mücadele eden sağlık çalışanları için TBMM’de Tüm Siyasi Partilerin oy birliğiyle kabul edilen sağlıkta şiddet yasasını uygulamak hakimler için çok mu zordur? Ya da karar veren hakim tarafından Sağlık çalışanlarının hayatı bu kadar değersiz midir. Aynı olayı kendileri yaşasa ne yaparlardı acaba merak ediyorum” dedi.

CEZALAR YARI ORANINDA ARTIRILIR, HAPİS CEZASI ERTELENMEZ…

Suat Özen, TBMM’de kabul edilen kanun maddesini şu cümlelerle hatırlattı; “7/5/1987 tarihli ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek 12 nci maddesine birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “Kamu veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık personeli ile yardımcı sağlık personeline karşı görevleri sebebiyle işlenen 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan kasten yaralama (madde 86), tehdit (madde 106), hakaret (madde 125) ve görevi yaptırmamak için direnme (madde 265) suçlarında;

a) İlgili maddelere göre tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılır.

b) Türk Ceza Kanununun 51 inci maddesinde düzenlenen hapis cezasının ertelenmesi hükümleri uygulanmaz.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Cengiz 4 ay önce
Pandemi döneminde hangi sağlık müdürü canla başla çalışıyor anlamadım.çalışan on on eş tane sağlık memuru ,ve hemşire hangi sağlık müdürünü şu pandemide sahada gördünüz,işleri güçleri fotoğraf çektirip şov yapmak
doktor 4 ay önce
Hemşireye hiçbir şey yok mu? O da insanları azarlayıp bağrıyor. Bir yaptırım gerekli
Allah akıl fikir ihsan eylesin bu kardeşimize.
hemşire 4 ay önce
doktora hiçbir şey yok mu? O da insanları azarlayıp bağrıyor. Bir yaptırım gerekli
kamil 4 ay önce
nasreddin hocanın fıkrası geldi aklıma kadıya tokadı patlatıp hesabı davalıdan al demiş ya.doktor kardeş te hakime aynısını yapsay dı saldırganla ödeşirsiniz deseydi.
32
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?