Sağlık Müdürü: Sağlıkta Şiddete Karışanlar Hastaneye Giderken Karakoldan İzin Almak Zorunda Kalsın!

İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların daha sonra hastaneye giderken karakoldan izin alması gerektiğini söyleyerek Sağlıkta şiddeti önlemek için cezai yaptırımların uygulanması gerektiğini belirtti.

Gündem 08.01.2022, 20:48 Zeynep Elmalı
Sağlık Müdürü: Sağlıkta Şiddete Karışanlar Hastaneye Giderken Karakoldan İzin Almak Zorunda Kalsın!

Kayseri İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli de sağlıkta yaşanan şiddetin nedenlerinden bahsederek, "sağlık çalışanlarına yönelik şiddet uygulayanların bir sonraki hastaneye gidişlerinde karakoldan izin alınması için çalışma yapılmasını isteyerek, "Sistemlere baktığımızda evrensel olarak 'Sağlık koruyuculuğu' adı altında bir sistem var. Bu kavram, herkese lazım olan sağlık hizmetine finansal sıkıntıya maruz kalmadan ulaşabilmesidir." dedi.

"SORUN VARSA ÇÖZÜM DE VARDIR"

Ana hedefin 3 tane olsuğunu belirten Benli, "Gelişmiş sağlık durumu, finansal sürdürebilirlik ve vatandaş memnuniyeti. 3 tane de ara gaye vardır. Onlar da etkin ve verimli sağlık hizmeti ile kaliteli ve adil sağlık hizmetine erişimdir. Sorun varsa çözüm de vardır. Çözümü ortaya koyabilmek için öncelikle sorunu doğru tanımlamalıyız. Problemi tanıdıktan sonra kök analizlerine inmeliyiz. Kök analizlerinde politika oluşturmalıyız, karar vermeliyiz, uygulamalıyız ve sonucu değerlendirmeliyiz. Yüzde kaçını çözmüşüz, sonra da yeniden değerlendirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

"OBEZİTE, RANDEVU ALAMAMA, SAĞLIK HARCAMALARININ ARTMASI..." 

Benli, "Burada problemi çözerken, çözüm ülke şartlarına uygun olmalı ve değişimin halk tarafından benimsenmesi gerekiyor. Eğer siz halk tarafından benimsenmeyen bir değişim gerçekleştirirseniz, bu kadük kalıyor ve geri adım atmak zorunda kalıyorsunuz. Bunun en bariz örneğini sevk zinciri değişiminde yaşamıştık. Bu düzenlemeleri yaparken de kamunun güçlü düzenleyici özelliğini ortaya koymak gerekiyor. Ülkemizin problemlerini sıraladığımızda birinci problemi, bulaşıcı olmayan hastalığın oluşturduğunu görüyoruz, obezite ve hareketsizlik gibi. İkinci sorun ise uzayan bekleme süreleri ve randevu alamama. Bir diğer sorun ise kadastopik sağlık harcamalarının artması. Bu aile bireylerinin kazançlarının yüzde 40'ından fazla sağlığa para harcaması demek oluyor. Şu an da bu oran Türkiye'de yüzde 20'ye yakın. Bunun Dünya ortalamasının altına çekilmesi lazım. Sağlıkta erişilebilirliğin bir diğer ölçüsü de budur" diye konuştu.

"ŞİDDETİ AZALTMAK İÇİN ÖNLEMLERİ ARTIRMALIYIZ"

Sağlıkta şiddeti önlemek için cezai yaptırımların uygulanması gerektiğini söyleyen Benli, "Sadece karar almak yetmiyor. Gerginlik dilini bırakmalıyız. Birlikte hoşgörü dilini geliştirmeliyiz. Özellikle de bu bu dilin STK'lar ve medya üzerinden aktarılması gerekiyor. Bazı önlemleri de şiddeti azaltmak için artırmalıyız. Mesela hastaneye gidecek kişi önce karakoldan izin almalı. Dünya'da bunun örnekleri var. İnsanlar da bu sefer uygulayacağı şiddeti 3 defa düşünür. Sistemsel eksiklik var diye de hekim arkadaşlarımız kendi öz işlerini unutmamalılar. Yani gelirim azaldı diye, hastaya bakma kısmındaki işimizi azaltmamalıyız. Hekim hikmet sahibidir. Diğer taraftan da hekim işini yaparken kesinlikle mağdur edilmemelidir. Sağlık okur yazarlığını artırmalıyız. Vatandaşın hizmet almasında doğru kanalların kullanılmasını sağlamalıyız. Şiddetin kimseye faydası yoktur ve verimliği düşürür. Sağlık iş gücünün zirvesi olan hekimlerimizi korumak bizim en temel görevlerimizden bir tanesidir" dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
dr 2 hafta önce
ŞİDDETE BAŞVURANLARIN 6 AY SAĞLIK SİGORTASI İPTAL EDİLSİN. 6 AY SÜRE İLE TÜM SAĞLIK HARCAMALARI ÜCRETLİ OLSUN SORUN ÇÖZÜLÜR.
vatandaş 2 hafta önce
yok daha neler o zaman hekimlik mesleğini seçmeseydiniz zorla mı seçtirdik
sivaslı 2 hafta önce
illa dövecez diosun yani
Murty 2 hafta önce
Haklısın karakola gitmeyin direk veterinere gidin o olsun.
Sağlıkçı 2 hafta önce
şiddeti daha da artırır. net.
-2
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?