Sağlık Müdürü Kandırıldı Haberine Müdürlükten Açıklama Var!

Skandalların Hastanesi Olayında Sağlık Müdürünü Kim Kandırdı? haberimize Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğünden açıklama var.

Gündem 28.04.2021, 08:59 28.04.2021, 10:36 Güler Sağlam
Sağlık Müdürü Kandırıldı Haberine Müdürlükten Açıklama Var!

Kocaeli Halk Gazetesinin gündeme taşıdığı Kocaeli Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları tarafından ortaya çıkarılan kan skandalı olayını saglikpersoneliHABER.NET sayfalarından "Skandalların Hastanesi Olayında Sağlık Müdürünü Kim Kandırdı?" başlığıya duyurmuştuk.

Haberle ilgili Sağlık Müdürlüğünün açıklaması;

30 Eylül 2020, 18 Şubat 2021, 19 Şubat 2021, 1 Nisan 2021, 23 Nisan 2021 ve en son 26 Nisan 2021 tarihlerinde farklı basın yayın organlarında ‘’Darıca Farabi hastanesinde skandal, Uluslararası firmalara kanlar verildi, Müdürü kandırmışlar, kanları kim aldı Skandalların hastanesi olayında sağlık müdürünü kim kandırdı vb.’’ başlıklar altında yapılan gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili açıklama yapılması ihtiyacı duyulmuştur.

SBÜ Darıca Farabi EAH TUSEB’İN (Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği öncelikleri dikkate alarak çalışmaktadır.) 28.05.2020 tarih ve 93254115-601.04.099 sayılı yazı ile kurumumuza gönderilen yazı ile (Aynı yazı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ve Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahil) ‘’Kuzey Marmara Bölgesi Sağlık Çalışanına Covid-19 Bulaş Riskinin Değerlendirilmesi’’ amaçlı ve Covid-19 tanı ve tedavi algoritmasına büyük katkı sağlayacak 3 merkezli çalışmaya dahil edilmişti.

Bu çalışmanın Etik Kurulu onayı İstanbul Ümraniye EAH Etik Kurulundan B.10.01.THK.4.34ÇHÇGP.0.01/215 sayılı kararı ile alınmıştır.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Bütün izinler ve gelen yazışmalar doğrultusunda sağlık çalışanlarımıza iletilmiş ve zorunlu olmamak şartıyla onay alınarak 2 tüpe 5cc civarında kan alınıp santrifüje edilerek plazma kısmı (serum kısmı) -20 derecede korunup çalışılan merkeze gönderilmiştir.

Haberlerde geçen Roche Firmasına herhangi bir kan verme söz konusu değildir. Çalışmalar ilgili merkezde Abbott firmasının kitleri ve cihazlarında yine ilgili merkezde çalışılmıştır.

‘‘Müdürü kandırdılar’’ haberi tamamen gerçeklerden uzak bir iddiadır.

İl Sağlık Müdürümüz 28.05.2020 tarihinde müdür olarak görev yapmamaktaydı. Yeni sözleşme döneminde ataması olduğundan o dönemle ilgili bilgisinin olması zaten söz konusu olamaz. İl Sağlık Müdürümüzün döneminde TÜİK tarafından Şubat 2021 tarihinde Sağlık Bakanlığının ‘‘Yeni Koronavirüs (Covid-19) hastalığı seroprevalans araştırması çalışma yönergesi - Ocak 2021’’ doğrultusunda Ankara Halk Sağlığı Laboratuvarında ve Kocaeli Darıca Farabi EAH’de çalışılmasına karar verilmiştir. Bu çerçevede hastanemizde çalışılması planlanan illerden gelen kanlar, hastanemiz laboratuvarında çalışılmış olup LBYS’de (Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi) kayda alınmıştır. Numuneler çalışıldıktan sonra HSYS’ye (Halk Sağlığı Yönetim Sistemi) veriler girilmiştir. Çalışılan numunelerin artan kısmı Ankara Halk Sağlığı Laboratuvarına gönderilmiştir.

Yukarıda belirtildiği gibi basın yayın organlarındaki iddialar gerçekleri yansıtmamaktadır. Pandeminin çok yoğun olduğu ve sağlık çalışanlarının yoğun iş yükü ile çalıştıkları bu dönemde motivasyonlarını bozan böyle haberlerin bilgi eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
Viki Viki 2 ay önce
Tövbeler olsun
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?