Sağlık Müdürü: İstanbul 1 Mart’tan itibaren kısıtlamaların azalmasına hazır

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mart ayı için normalleşme adımlarına yönelik açıklamalarının ardından İstanbul'daki durumu İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu açıkladı. Memişoğlu, “İstanbul şu anda Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 1 Mart’tan itibaren olacak kısıtlamaların azalmasına hazır” dedi.

Gündem 20.02.2021, 14:50 Güler Sağlam
Sağlık Müdürü:  İstanbul 1 Mart’tan itibaren kısıtlamaların azalmasına hazır

Türkiye genelinde koronavirüsle mücadele sürerken, bahar aylarının gelmesiyle kısıtlamaların gevşetileceği açıklamaları geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son açıklamasında  “İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın kriterlerine göre dört gruba ayırarak Mart ayı başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. 

Normalleşme için adımlar atılmaya hazırlanılıyor. Ancak İstanbul'da vaka sayılarının beklenenin altına düşmemesi vatandaşlarda tedirginliği devam ettiriyor. Megakentin normalleşmeye uygun olup olmadığı hakkında açıklamalar yapan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu müjdeli haberi verdi. 

''İSTANBUL 1 MART'A HAZIR''

TIKLAYIN

Memişoğlu, "İstanbul şu anda esasında Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 1 Mart’tan itibaren olacak kısıtlamaların azalmasına hazır. Bu konuda da özellikle öğrencilerimizin okullarına, arkadaşlarına kavuşmasını, esnafımızın iş yerini açmasını bekliyoruz. Bu konuda her türlü hazırlığımızı da yapmış durumdayız. İstanbul’da vaka sayıları esasında minimilimize edilmiş durumda ama devamı için uyum şart.

Gevşeme olduktan sonra da bu uyumu gösterdiğimiz müddetçe maske, mesafe, hijyen kurallarına uyduğumuz müddetçe, aşılamayı zamanında yaptığımız müddetçe kısıtlamaların azaltılmasında İstanbul için, Mart ayı başından itibaren bu konuda bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Ama tabi ki bunun kararı Bakanlığımızın ve bilimsel kurulumuzun öneriler doğrultusunda olacaktır” şeklinde konuştu.

“BİZ BİLİMSEL VERİLERLE HAREKET EDİYORUZ'' 

Salgına ilişkin verileri anlık olarak takip ettiklerinin altını çizen Memişoğlu, “3. dalga olabilir ama bunu bir denge olarak kullanmamız lazım. Yükselmesini Sağlık Bakanlığı’nın elektronik alt yapısıyla anlık ölçüyoruz. Biz tahmini şöyle böyle yapalım ile değil bilimsel verilerle yapıyoruz. Yükselme ve düşme trendini görüyoruz. 

Şu andaki düşüş ve düşme trendi boyunca biraz daha gevşemenin insanları, esnafımızı, öğrencilerimizi okullarımıza kavuşturmanın zamanının geldiği 1 Marttan itibaren Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edildi. Toplumun uyumundan gerçekten çok memnunuz. Esasında devamlı kapatma ve kısıtlamalarla yönetilecek bir süreç değil. Kısıtlamalar belirli program çerçevesinde gevşetilebilir” diye konuştu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
CovidAcilDr 2 ay önce
Şaka mısın sen müdür bey?! Ne Hazırı ne diyorsun sen?! Hastanedeki sağlıkçılardan haberin yok senin, ne hâlde olduğumuzu nerden bileceksin?!
S.personeli 2 ay önce
Daha popülasyonun yüzde 4'ü zor aşılanmısken(yüzde 50 etkili bir aşı) normalleşmek doğru degil.
hemşire 2 ay önce
ya geçen sene de tv ye çıkan doktorlar yok türk ırkına virüs bulaşmıyor yok tuzlu suyla gargara yapın o zaman virüs gelmiyor yok maske takmak zararlı diye bizleri kandırdılar hep
artık sizlerin sözlerine güvenmiyorum
3
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?