Sağlık Müdürlüğünün İl İçi Atama Yöntemi Kafaları Karıştırdı!

Ordu İl Sağlık Müdürlüğünün İl İçi İsteğe bağlı atamalarda izlediği yöntem kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Sağlık çalışanlarından ve sendika yöneticilerinden tarafımıza ulaşılarak Türkiye’deki diğer İl Sağlık Müdürlüklerinde uygulanmayan bir atama yönteminin Ordu İlinde uygulanması nedeni ile duydukları kaygı ve ayrımcılık hissini tüm kamuoyu ve yetkililere paylaşmak isteriz.

Gündem 06.05.2021, 11:38 Güler Sağlam
Sağlık Müdürlüğünün İl İçi Atama Yöntemi Kafaları Karıştırdı!

Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Sağlık Bakanlığı Sağlık Personelinin İl İçi Yer Değiştirmesine İlişkin Yönergenin Atama Dönemleri Başlıklı7 nci maddesi hükümlerine istinaden; 07.11.2017 tarihli Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatı Kadro Standartları ile Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönerge doğrultusunda İllerde isteğe bağlı İl içi atama işlemleri yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Personelinin İl İçi Yer Değiştirmesine İlişkin Yönergenin ;

Kadroların ilanı ve başvurular MADDE 8- (1) Müdürlük, PDC'ye göre açık olan ve doldurulmasına ihtiyaç duyulan kadroları her müracaat döneminde ilan eder. Bu kadrolara atanmak isteyen personel tercih yaparak müracaatta bulunur. Müdürlük, tercih sırasına bakmaksızın hizmet puanına göre atamaları tamamlar. Hizmet puanlarının eşit olması halinde çalışma süresi esas alınır, çalışma süresinin de eşit olması halinde kura ile yerleştirme işlemleri yapılır.

Müracaat sınırlamaları MADDE 15 - (1) Tayin talebinde bulunan personelin çalıştığı birimde hizmetlerin aksamaması için Müdürlük naklen atama taleplerine, birim veya unvan bazında sınırlama getirebilir. Müracaat sınırlama kararları, Müdürlükçe teşkil edilecek bir komisyon tarafından alınır ve tayin döneminden önce ildeki tüm personele duyurulur demektedir.

Tüm Türkiye İl Sağlık Müdürlüklerinin aynı kura ile ilgi yaptığı resmi durularında “Açılan kadrolara başvuru yapacak personelin, görevinden ayrılması halinde kadro görev yerinin (PDC) göre doluluk oranı %....’in altına düşmesi durumunda müracaatlarının uygunluğu sağlık hizmetlerinde aksaklığa meydan vermemek için komisyonca değerlendirilecektir.” Şeklinde genel bir hüküm konulmuştur. Ancak Ordu İl Sağlık Müdürlüğünün yapmış olduğu duyuruda hangi hastanede çalışan hangi sınıf personelin atamaya başvurabileceği hastane/kurum bazlı duyurmuştur.

Türkiye genelinde ki İl Sağlık Müdürlüklerinin yapmış olduğu hiçbir il içi atama kura duyurusunda Ordu İl Sağlık Müdürlüğünde ki gibi kuraya kurumdaki hangi sınıfta ki personelin başvuracağı şeklinde bir sınırlanma getirilmemiş genel sınırlar belirlenmiştir . İl Sağlık Müdürlüğünün ilan ettiği kuraya katılabilecek personeller ile aynı özelliklere (çalıştığı birimde pdc doluluk oranı aynı olan) sahip başka kurumlarda çalışan personelin kuraya başvuramaması anayasanın eşitlik ilkesi, devletimizin hukuk devleti olma özelliğine ve mevzuata uygun olmadığını düşünmekteyiz.

Yetki aşımı olduğunu düşündüğümüz bu uygulamanın çalışanların kafasında soru işareti bırakacağı aşikar olup adrese teslim atamalar mı yapılıyor ? sorularını getirmektedir.

Eşitlik ilkesine ve mevzuata aykırı olan bu maddenin atama ilan metninden çıkarılarak yapılacak olan atamada PDC doluluk oranına göre başvuru kriterinin Türkiye çapındaki diğer İl Sağlık Müdürlükleri gibi açıklanarak yeniden kura takvimi yayınlanması için ilgilileri göreve çağırıyoruz.

Sevgili Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- vefatlarından önce mü’minlere son defa hitâb ediyor ve onlara son hatırlatmalarda bulunuyordu. “Ey insanlar! Kimin üzerine geçmiş bir hak varsa onu hemen ödesin, dünyada rezil rüsvâ olurum diye düşünmesin! İyi biliniz ki; dünya rüsvâlığı âhirettekinin yanında pek hafiftir.” buyurdu.

Şu mübarek ramazan ayında Kul hakkı yemekten herkesin korkması gerekir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (12)
cemil 5 ay önce
baktım, hemenhemen diğer illerde nasılsa öyle yapmışlar. bunun neresi kafa karıştırdı, anlamadım. yoksa bu haberi size yaptıranlar mı kafa karıştırmaya çalışıyor.
Allahtan korkun 5 ay önce
hangi il sağlık müdürlüğünün yaptığı duyuruda pdc dışında bir kriter belirtmiş. örnek verir misiniz?veremez iseniz mufterisiniz. ordu il sağlık müdürlüğü gibi kimlerin başvurabileceğini yayınlayan başka il sağlık müdürlüğü var mı? örnek verir misiniz? linki ile.
şunlarda yok mesela https://istanbulism.saglik.gov.tr/TR-211736/2021-yili-mayis-donemi-istanbul-ili-istege-bagli-il-ici-yer-degistirme-suretiyle-atanma-kurasi-ilan-metni-29042021.html
https://kirikkaleism.saglik.gov.tr/TR-210676/2021-yili-1-donem-mayis-il-ici-atama-ve-yer-degisikligi-ilani.html
https://kahramanmarasism.saglik.gov.tr/TR-210309/2021-mayis-ayi-il-ici-atama-kurasi-ilan-metni.html
Cağlarr 5 ay önce
MADDE 15 - (1) Tayin talebinde bulunan personelin çalıştığı birimde hizmetlerin aksamaması için Müdürlük naklen atama taleplerine, birim veya unvan bazında sınırlama getirebilir. Bu haber kendi içinde kendini çürütmüş..
Allahtan korkun 5 ay önce
caglaar ve cemil işte sizde kabul etmişsiniz PDC doluluk oranı ve net kriterler belirlenmiş. sizlerde net kriterler ve PDC belirleyin. Başvurabilecek kurumları siz belirlemeyin. Türkiye çapında başvurabilecek kurum birim personel listesi açıklanan başka il var mı onu gösterin. Nereden biliyorsunuz PDC kriteri aynı olup da listeye eklenmeyen başka kurum olmadığından. toplumda niçin soru işareti oluşturuyorsunuz. hel hele personel başkanlığında görevli bazı üst düzey yöneticilerin malum senin il içerisinde yönetiminde üst düzey yönetici sıfatı bulunuyor ise herkesin kafasında soru işareti oluşuyor. tekrar söylüyorum başka illerde başvuracak kurum personel birim ismi müdürlükçe yayınlanan kisitlanan atama duyurusu var ise lütfen paylaşın bizde bilelim.
Terzioğlu 5 ay önce
Boş haber
cemil 5 ay önce
Allahtan korkun rumuzu ile yazan kişi. Allah'tan Kork. kirikkale yi örnek vermişsin, işte onların metninden bir madde.5.Atanma talebinde bulunup görev yerinden ayrılmak isteyen personelin; kadrosunun bulunduğu sağlık kurum ve kuruluşundaki kendi unvan/branşında kadrolu çalışan sayısının (Aile Sağlığı Çalışanları hariç) 5 ve üzeri olan yerlerde PDC oranının %80’ine kadar ayrılmasına, kadrosunun bulunduğu sağlık kurum ve kuruluşundaki kendi ünvan/branş’ında kadrolu çalışan sayısının (Aile Sağlığı Çalışanları hariç) 5’in altında olan yerlerde 1’er personelin ayrılmasına izin verilecektir. (PDC oranı hesaplamasında %80 oranının tekabül ettiği rakam virgülden sonra 5 ve üzeri ise yukarı, 5’in altında ise rakam aşağı tamamlanır.) sınırlama koymuş. ve sadece 19 münhal var
Allahtan korkun 5 ay önce
caglaar ve cemil işte sizde kabul etmişsiniz PDC doluluk oranı ve net kriterler belirlenmiş. sizlerde net kriterler ve PDC belirleyin. Başvurabilecek kurumları siz belirlemeyin. Türkiye çapında başvurabilecek kurum birim personel listesi açıklanan başka il var mı onu gösterin. Nereden biliyorsunuz PDC kriteri aynı olup da listeye eklenmeyen başka kurum olmadığından. toplumda niçin soru işareti oluşturuyorsunuz. hel hele personel başkanlığında görevli bazı üst düzey yöneticilerin malum senin il içerisinde yönetiminde üst düzey yönetici sıfatı bulunuyor ise herkesin kafasında soru işareti oluşuyor. tekrar söylüyorum başka illerde başvuracak kurum personel birim ismi müdürlükçe yayınlanan atama duyurusu var ise lütfen paylaşın bizde bilelim.
cemil 5 ay önce
Maraş da kısıtlama koymuş. Birileri Allahtan Korkun rumuzuyla Allahtan korkmadan milleti kandırmaya çalışıyor. "4- Başvuru yapan personelin çalıştığı birimde tek olması ya da ayrılması durumunda o branşta doluluk oranın %80’in altına düşmesi ve ayrılacağı kurum için stratejik (diyaliz, yoğun bakım, ameliyathane görevlisi vb.) personel niteliği taşıması halinde ataması Komisyon tarafından değerlendirilecek ve karara bağlanacaktır. Bu da maraşın kısıtlama maddesi.
Allahtan korkun 5 ay önce
caglaar ve cemil işte sizde kabul etmişsiniz PDC doluluk oranı ve net kriterler belirlenmiş. sizlerde net kriterler ve PDC belirleyin. Başvurabilecek kurumları siz belirlemeyin. Türkiye çapında başvurabilecek kurum birim personel listesi açıklanan başka il var mı onu gösterin. Nereden biliyorsunuz PDC kriteri aynı olup da listeye eklenmeyen başka kurum olmadığından. toplumda niçin soru işareti oluşturuyorsunuz. hel hele personel başkanlığında görevli bazı üst düzey yöneticilerin malum senin il içerisinde yönetiminde üst düzey yönetici sıfatı bulunuyor ise herkesin kafasında soru işareti oluşuyor. tekrar söylüyorum başka illerde başvuracak kurum personel birim ismi müdürlükçe yayınlanan atama duyurusu var ise lütfen paylaşın bizde bilelim.
adalet 5 ay önce
izmirde de birim bazında kısıtlama koyuyor, adaletli olan hiçbir kısıtlama koymamak. pdc ye göre %60 ın altına düşüyorsa ordaki personelin suçu ne, personel mi belirliyor bu yüzdeleri? Taşrada calışan 2. sınıf personel mi?
NE OLMUŞ 5 ay önce
https://www.saglikpersonelihaber.net/saglik-bakanligi/saglik-personeli-il-ici-atama-ilanlari-yayinlandi-tum-iller-tek-sayfa-h13153.html TÜM İLLER AYNI YÖNTEMİ PDC YE ATIF YAPMIŞ. NİYE ORDU BAŞVURU YAPACAKLARI KENDİ YAYINLAMIŞ. ALLAH ALLAH
Ordulu 5 ay önce
NE DEĞİŞTİDE 2018 E KADAR UYGULANAN KRITER SENDIKA YONETICILERI PERSONEL ATAMA KISMINSA CALISMATA BASLAYINCA DEGISTI. TUM ULKEDE KI SAGLIK MUDURLUKLERI GIBI OKUYANLARIN KAFASINDA SORU ISARETI BIRAKMAYACAK SEKILDE YAYINLANIRKEN DEGISTI. ULKEDE PDC YE ATIF YAPILMAYAN TEK ATAMA KURASI BASVURU TEBLIGI NIYE ORDU ILINDE YAYINLANIYOR.
ORNEK:ORDU İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 2018 YILI İSTEĞE BAĞLI İL İÇİ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMA KURASI İLAN METNİ 5- Değerlendirme ve Yerleştirme İşlemleri: f) Çalıştığı Birimde aynı unvan ve branştaki personelden aktif doluluk oranı unvanında %60'ın altınadüşmese dahi en fazla 2 (iki) personelin yerleştirmesi yapılacaktır YAZARKEN NE DEGISTI DE ATAMAYA BASVURACAK KISILERI DE BAZI KISILER BELIRLEMEYE BASLADI.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?