Sağlık Müdürlüğünden Yalanlama

Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü, son günlerde yerel basında Gümüşhane Devlet Hastanesiyle ilgili çıkan haberlerin neredeyse tamamını yalanlayan bir açıklama yaptı.

Gündem 18.01.2020, 15:12 20.01.2020, 19:00 Erdoğan Can
Sağlık Müdürlüğünden Yalanlama

Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü, son günlerde yerel basında Gümüşhane Devlet Hastanesiyle ilgili çıkan haberlerin neredeyse tamamını yalanlayan bir açıklama yaptı.

Gümüşhane Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirilen açıklamada ilk olarak efor testi cihazıyla ilgili iddialar cevaplandırıldı.

“Türkiye genelinde Efor cihazı verilen 3 hastaneden biri Gümüşhane Devlet Hastanesidir”

Devlet hastanesinde 1 adet efor testi cihazı bulunmasına ve her hasta için ortalama çekim süresi 20-30 dakika olmasına rağmen hastanede ihtiyaç duyulan hastalar için elzem durumlar (cihaz arızası, sağlık kurulu yoğunluğu gibi) dışında randevusuz bir şekilde aynı gün çekimlerin gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada,” Cihazımızın son 2 ayda sık sık arıza vermesi ve ekonomik ömrünün dolması sebebi ile yeni cihaz alımı için 2019 Ağustos ayı içerisinde Sağlık Bakanlığına başvuru yapılmış olup bakanlık tarafından Aralık ayında hastanemize tahsis edilen Efor cihazının kurulumu Şubat ayı başında gerçekleştirilecektir. Türkiye genelinde Efor cihazı verilen 3 hastaneden biri Gümüşhane Devlet Hastanesidir” denildi.

“Haberin çıktığı gün içerisinde 11 hastaya efor testi yapıldı”

Basında yer aldığı gibi efor kağıdının bitmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı hastane depolarında kağıdın mevcut olduğu ifade edilen açıklamada, basına yansıyan durumun bilgilendirme eksikliğinden kaynaklandığı, haberin çıktığı gün içerisinde 11 hastaya efor testi yapıldığı belirtildi.

TIKLAYIN

“EKG kağıdı bitmesi durumu söz konusu değil, 2 yıldır doktorlar sonuçları interaktif olarak görüyor”

Açıklamada ayrıca basında yer alan bir diğer haber olan EKG kâğıdının bitmesi gibi bir durumun da söz konusu olmadığı 2 yıldır hastaların EKG kayıtlarının interaktif olarak sisteme yüklendiği ve doktorlar tarafından bilgisayar üzerinden değerlendirildiği ifade edildi.

“Gümüşhane Devlet Hastanesine tahsis edilmiş ve yer sıkıntısı nedeni ile Ankara’da bekletilen Anjiyografi cihazı yok”

Açıklamada kamuoyunu sık sık meşgul eden ve zaman zaman da siyasi konulara malzeme olan Anjiyo Ünitesiyle ilgili iddialara da cevap veren Sağlık Müdürlüğü, basında konu olduğu üzere Gümüşhane Devlet Hastanesine tahsis edilmiş ve yer sıkıntısı nedeni ile Ankara’da bekletilen Anjiyografi cihazı olmadığının altını çizdi.

Anjiyo ünitesiyle ilgili açıklama şu şekilde: “13/04/2018 tarihinde il sağlık müdürlüğü tarafından Anjiyo Ünitesi açılması amacı ile Sağlık Bakanlığına müracaat edilmiş, Sağlık Bakanlığı tarafından 19/09/2018 tarihinde gönderilen cevabi yazıda 2011-2023 planlama kitabında belirtilen fiziki şartlar ile personel ve donanım asgari şartlarını karşılanması koşulu ile uygun mütalaa edilmiş olup ; ‘’2011-2023 bakanlık planlamasında bir KVC merkezinin verimli (%100 kapasite ) olarak tanımlanabilmesi için yılda toplam 450-500 cerrahi vaka, Anjiyografi ünitesinin ise yılda 4-5 bin arası anjiyografi sayısına ulaşması gerektiği öngörüldüğü; bu çerçevede her 500 bin nüfusa 1 KVC merkezi ve anjiyografi ünitesi planlaması kriterinin esas alındığı; bu alanda hizmet verecek merkezin kriterine bakıldığında anjiyografi ünitesi için bakanlığımız hastanesinde en az 6 kardiyoloji uzmanının olması koşulu mevcuttur. İlgili planlama ve bakanlığımız kayıtlarına göre yapılan değerlendirme neticesinde hastanede 2 kardiyoloji uzmanı, 1 kalp ve damar cerrahisi uzmanı bulunmaktadır. Bu nedenle anjiyografi ünitesi kurulabilmesi için gereken kriterleri sağlamadığı’’ belirtilmiştir. Hastanemizde 2 kardiyoloji uzmanı mevcut olup ilin toplam nüfusuna göre belirlenen ve öngörülen doktor sayısı ise 3 (üç)tür. Bugünkü koşullar dikkate alındığında ilimizde 6 kardiyoloji uzmanı çalışması mümkün görünmemektedir.”

“Hastanemiz hekimlerinden 1 kişi diyaliz sertifikası için eğitime gönderilmiş olup, şubat ayında hastanemizde göreve başlayacaktır”

Açıklamada son olarak yine basına yansıyan diyaliz ünitesiyle ilgili iddialara cevap verildi. 2019 yılı içerisinde hastanede nefroloji uzmanının alt bölge tayini ile Gümüşhane’den ayrıldıktan sonra Bakanlıktan 88, 89 ve 90. dönem mecburi hizmet atamalarında nefroloji uzmanı talep edildiği fakat Bakanlığın bu talebi uygun görmediği kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bakanlığımız diyaliz uygulamasına göre ‘’diyaliz tedavisi gören her hasta için ayrı bir hasta takip dosyası tutulur. Diyaliz üniteleri tedavilerini üstlendikleri hastaların bu yönetmeliğin öngördüğü tetkiklerini yaptırır ve tedavilerini takip eder. Ünitede tedavi gören hastaların ayda en az bir defa yapılacak uzman tabip değerlendirmesi ile nefroloji uzmanı veya sertifikalı uzman tabip tarafından düzenlenecek tedavisi kaydedilir ve uygulanması sağlanır’’ denilmektedir. Buna istinaden Ağustos ve Eylül aylarında Batman ilinden, Ekim ve Kasım aylarında Rize ilinden, nefroloji uzmanı/sertifikalı dahiliye uzmanı görevlendirilmiştir. Ocak ve şubat ayları için ise yine Batman ilinden görevlendirme yapılmıştır. Hastanemiz hekimlerinden 1 kişi diyaliz sertifikası için eğitime gönderilmiş olup, şubat ayında hastanemizde göreve başlayacaktır. Diyaliz hastalarının günlük takibi ise dâhiliye uzmanları tarafından yapılmaktadır.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-7
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?