Sağlık Müdürlüğünden Şok Karar: 112 Çalışanları Şaşkın!

İzmir il Sağlık Müdürlüğünün İl Ambulans Servisi Başhekimliği’ne gönderdiği iddia edilen yazıda "Ekiplerin her nakil sonrası yapılan dezenfeksiyon işleminde esnemeye gidilmesi gerektiği" uyarısı 112 çalışanlarını şaşırttı.

Gündem 14.11.2020, 17:29 14.11.2020, 17:34 Güler Sağlam
Sağlık Müdürlüğünden Şok Karar: 112 Çalışanları Şaşkın!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında tablo giderek ağırlaşırken, ön cephede mücadele eden sağlık çalışanları hastaları iyileştirmek için bulaş tehdidinin gölgesinde canla başla uğraş veriyor. Bu tehdidin gölgesinde soluksuz mesai yapan çalışanların başında da paramedikler geliyor. Paramedikler yani bir başka deyişle 112 ekipleri, salgının başından bu yana önce ekipman yetersizliği sonra da yaşanan vaka artışlarıyla birlikte neredeyse uykusuz mesailer vererek çalışıyor, aynı zamanda da olası bulaş riskinden kendilerini ve ailelerini korumak için büyük çaba sarf ediyor. Normalleşme sonrası yaşanan vaka artışlarının ardından mesaileri bir kat daha zorlaşan paramedikler bu kez de İl Sağlık Müdürlüğü’nün aldığı şaşırtan kararla sarsıldı. İl Sağlık Müdürlüğü, tüm 112 ekiplerine her şüpheli ya da pozitif koronavirüs vakasının hastaneye taşınmasının ardından yapılan ambulans dezenfeksiyonun esnemeye gitmesi gerekildiğini bildirdi.

TÜM 112 EKİPLERİNE DUYURULDU

Müdürlük, İl Ambulans Servisi Başhekimliği’ne gönderdiği yazıda şu ifadelere yer verdi: “112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları tarafından Kovid-19 pozitif veya olası vaka nakli yapılmasına müteakip dezenfeksiyon işlemi yapılması gerektiği bilinmektedir. Ancak Kovid-19 pozitif vaka sonrası ambulans yoğunluğunun yaşandığı, hasta mağduriyetinin oluşabileceği mecbur kalınan durumlarda; müteakip vaka kesin Kovid-19 pozitif ise dezenfeksiyon işleminin daha sonraya ertelenmesi ve Kovid-19 pozitif vakaya bu ambulansla müdahale edilebileceği değerlendirilmektedir. Ancak çalışan personelimizin yüksek risk almaması için en fazla iki vaka için bu işlemin yapılması konularında gereğini bilgilerinize rica ederim.”

TIKLAYIN

VİRÜS YÜKÜ VE CİDDİ RİSK


*Erkan Batmaz - SES İzmir Şube Eş Başkanı

İzmir’de özellikle son bir ayda yaşanan vaka artışı nedeniyle daha çok hastaya yetişebilir olmak için alındığı iddia edilen kararla hem paramediklerin ‘virüs yükü’ artarken, hem de ardışık taşınan hastalar için çok ciddi bir risk alınmış oldu. Ambulansların hastaneye taşıdığı olası bir pozitif vakanın ardından dezenfeksiyon yapmadan yeni bir hastaya gidecek olması bulaş riskini iyice artırdı. Karara Sağlık Emekçileri Sendikası’ndan (SES) da sert bir tepki geldi. Hijyen kurallarını hiçe sayarak personelin ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri’ni kullanan vatandaşların sağlığını riske atan bu karardan acilen vazgeçilmesi gerektiğini savunan SES İzmir Şube Eş Başkanı Erkan Batmaz, “112 Acil Sağlık Hizmetleri, pandemi sürecinde filyasyon ekibinin en önemli parçası olmasının yanında Kovid-19 şüphesi veya pozitif hastalarının nakil işlemleri ile yoğun bir çaba içinde çalışırken bir yandan da, Kovid-19 harici şikayetlerin talebine yetişiyorlar. Bu kadar yoğun ve risk altında çalışan 112 Acil sağlık çalışanlarına, bu uygulama ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ısrarla söylediği ‘hijyen’ kuralları hiçe sayılıyor. Yoğunluğun üstesinden gelebilmek için atama bekleyen sağlık emekçilerinin atamaları yapılmalı ve teknik açıdan 112 Sağlık Hizmetleri arttırılmalıdır. Aksi takdirde her geçen gün tükenen sağlık emekçileri, hizmet üretemez duruma gelecekler. Yoğunluğu neden göstererek pandemi sürecinde emekçinin en temel ve hayati önem taşıyan hakkı olan hijyen ve dezenfeksiyonu elinden almak kabul edilemez” dedi.

(İlkses/ ÇAĞLA GENİŞ)

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (20)
112 acil 3 ay önce
Bence hata yapıyorlar ambulansı yakıp yeni ambulans ile cıkmaları gerekir....
Bu dersen Şok şok şok olur
Bu haberi yapan arkadaş yazıyı okumamış bşe okusa iyi olacak zaten biz millet olarak okumayı sevmeyiz...
Ne diyor yazıda müteakip hasta yani bir sonraki vaka pozitif ise Dezenfektan a gerek yok diyor..
Zaten Türkiye geneli bu şekilde...
Sağlık sitesi de bunu yaparsa normal vatandaşın herşeyi demesi normal..
ATT 3 ay önce
Arkadaş yazıyı okumamış paramedikleri 112 nin ön planına çıkarmak için yazmış okudukça gülünecek bir yazi olmus beceriksiz sahadan haberi olmayan egosu tavan birisinin yazacağı yazı bu kadar olur....
Yenal 3 ay önce
Makamda ayran içsin yöneticiler
Mahmut can 3 ay önce
Hastanede 1 pozitif sonrası başka pozitif hastaya bakmadan önce kıyafet değiştirip dezenfeksiyon mu yapılıyor. Ülkemiz ve vatandaşlar ile 112 çalışanları için doğru karar aslında bunda şaşılacak ne var.
Acilci 3 ay önce
Yazıyı okumadan sırf muhalefet olsun diye haber adı altında yazı yazmışlar. Bu zaten her ilin uyguladığı bir durum. Sendikacı geçiniyorlar sahadan bihaberler.
Bayraklı 112 3 ay önce
Kardeşim okuma yazmanız yok mu, sağlıktan anlamayan kişiler olabilirsiniz tamam ama bir sorup soruşturmasını yapıp bir bilene danissaydiniz. 112 komuta ile 112 ekip arası tereddüt olan bir durumu açıklığa kavuşturmuş. Altında kimin imzası varsa helal olsun, ben bilmem deyip kafasını kuma gömen bir çok yönetici olduğu bu dönemde..
Acil çağrı 3 ay önce
112 yöneticilerince verilmiş doğru karar helal olsun, bizi kendi halimize bırakmadan hep standartları oluşturmak için gayret gösteren böyle kişileri tebrik etmek yerine böyle saçma haberleri yapanlara şaşırıyorum.
Karar Doğru 3 ay önce
Doğru bir karar. Hasta zaten pozitifse ve arkasından bir pozitif taşınacaksa dezenfeksiyona ne gerek var.
Kkm 3 ay önce
Refakat eden personel diye birşey yoktur 112 de, ekip vardır. Refakatçi hasta yakındır. Corona vakalarında refakatçi alınmaması gerektiğini zaten tüm 112 çalışanları bilir
Kuzeyli 3 ay önce
refakat eden personel nolacak
Att—35 3 ay önce
Pozitif vaka arkasından taşınan yalancı pozitif(sağlamsa) ise garanti pozitif oluyor.Kim bunu yaptıysa beyin yakmış
Mahmut can 3 ay önce
Yalancı pozitif diye bir durum coronada bulunmamaktadır. Aksine hasta olup yalancı negatif durumu olabilmektedir. Pcr pozitif ise kesin pozitif olur yani karar gayet uygun kardeşim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?