Sağlık Müdürlüğü Uyardı: Tavan Ek Ödemeyi Hak Etmeyene Verirseniz Sebepsiz Zenginleşirler!

Adaletten yoksun olan döner sermayeyi yıllardır hak ettikleri halde alamayan sağlık personelleri için pandemi nedeniyle tartışmalı olarak verilen tavan ek ödeme uygulaması hakkında Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hastanelere gönderilen yazı sözleşmeli yöneticilerin bu uygulamaya bakış açılarını da ortaya çıkarmış oldu.

Gündem 02.10.2020, 16:00 26.10.2020, 02:23 Güler Sağlam
Sağlık Müdürlüğü Uyardı: Tavan Ek Ödemeyi Hak Etmeyene Verirseniz Sebepsiz Zenginleşirler!

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmet Başkanı Murat Sinanoğlu imzası ile hastanelere gönderilen yazıda; Covid-19 salgını nedeniyle bazı birim ve personellere tavan ek ödeme yapılacağı, bunun için Kurum Amirlerinin listeleri hazırlarken gereken hassasiyeti göstermeleri, sadece fiilen Covid-19 salgınıyla sahada mücadele eden isimlerin bildirilmesi gerektiği, Aksi halde 818 sayılı Borçlar Konunu Hükmüne göre sebepsiz zenginleşme nedeni sayılacağı talimatlandırıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü Devletin Mal Varlığında azalmaya neden olan bu uygulamaları bilerek yapanlar içinse, idari ve cezai açıdan sorumlu olduklarını belirterek gereken hassasiyetin gösterilmesini istedi.

GÜNCELLEME: Dün bu haberimizin ardından Sözcü Gazetesi haberimizi kaynak göstermeden ve haberin konusunu oluşturan yazıyı almadan imamlar üzerinden çarpıtarak haberleştirdi. İşte O Haber: "Sözcü Çarpıttı: Sağlık Bakanlığı Bir Skandala Daha mı İmza Attı?"

İŞTE O YAZI;

SADECE SAHADA FİİLEN MÜCADELE EDEN PERSONELE

Mardin Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Murat Sinanoğlu imzasıyla gönderilen 30.9.2020 tarihli “Ek Ödeme Hak.” konulu yazıda, Sağlık Bakanlığı’nın 25 Eylül’de Covid-19 salgını nedeniyle bazı birim ve personellere tavandan ödeme yapılacağını bildirdiği anımsatıldı.

Söz konusu yazıda; sağlık personeline tavandan yapılacak ek ödemeler için kurum amirlerinin listeleri hazırlarken gerekli hassasiyetleri göstermeleri istenerek, “Sadece fiilen Covid-19 salgınıyla sahada mücadele eden isimlerin bildirilmesi gerekmektedir” denilmesi dikkat çekti.

TIKLAYIN

SEBEPSİZ ZENGİNLEŞME BENZETMESİ

Mardin Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Murat Sinanoğlu’nun yazılı talimatında, tavan ek ödeme listelerini hazırlayan personele yönelik idari ve cezai yaptırım uyarısı yapılırken şu ifadelere yer verildi:

“Aksi halde oluşacak her türlü yanlış beyandan, 818 sayılı Borçlar Kanunu hükümlerine göre sebepsiz zenginleşme nedeni sayılmaktadır. Devletin malvarlığında azalmaya neden olan bu uygulamaları bilerek yapanlar, ilgili kanun hükümlerine göre idari ve cezai açıdan sorumludurlar.”

RESMİ YAZIDAKİ GARİPLİKLER

Mardin Sağlık Müdürlüğü’nün Covid-19 servisinde aktif olarak çalışan sağlık personeline tavandan yapılacak ek ödemelerle ilgili göndermede bulunduğu 818 sayılı Borçlar Kanunu 1 Temmuz 2012’de yürürlükten kaldırıldı.

1 Temmuz 2012’den bu yana 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu yürürlükte bulunuyor ve “Sebepsiz Zenginleşme” düzenlemesi iki kişi arasındaki hukuki ilişkiyi düzenliyor. “Sebepsiz Zenginleşmeden Doğan Borç İlişkileri”, 6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun 77 ila 82’nci maddeleri arasında düzenleniyor ve “Haklı bir sebep olmaksızın, bir başkasının malvarlığından veya emeğinden zenginleşen kişinin bu zenginleşmeyi geri vermekle yükümlü” olmasını içeriyor.

Bu yasa hükümleri genel olarak kişiler arasında açılan veya vatandaşın kamu kurumlarına karşı açtığı maddi-manevi tazminat davalarında hakimin belirleyeceği tazminat miktarı için takdir unsuru olarak kullanılıyor. Ayrıca hukuk terminolojisinde “malvarlığı” ifadesi de kişiler için kullanılırken, devlet/kamu kurumları içinse “kamu zararı” veya “Hazine’yi zarara uğratma” tanımı yapılırken bu şekilde davranan kamu görevlisi hakkında Cumhuriyet savcılarınca Türk Ceza Kanunu’nun “Görevi Kötüye kullanma” suçunu düzenleyen 257’nci maddesi uyarınca 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle kamu davası açılmaktadır.

DİĞER DOKTORLAR NE YAPACAK

Ayrıca doktorlar bu yazıya farklı bir gerekçeyle de tepki gösteriyorlar. Resmi yazıda sadece Covid servisinde aktif olarak çalışanlara tavandan ek ödeme yapılması talimatı verilmesi nedeniyle bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan doktorlar ile filyasyon ekipleri bu kapsamdaki hastaya baktıkları günlerle sınırlı olarak ek ödeme alabilecek. Oysa bugüne kadar “fiilen sahada Covid-19 ile mücadele etme” tanımına girmese de Covid’li hastalarla temasları nedeniyle Nöroloji, Psikiyatri, KBB, İç Hastalıkları gibi farklı branşta birçok uzman doktor ve aile hekimi yaşamını yitirdi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (28)
Dream 4 ay önce
Ne yani çalışmayana da versinler tabi ki çalışıp hak eden alacak
Saglikcı 4 ay önce
Haklı bir yazı...Vebal amirlerindir.Sahada covit 19 mücadelesi yapan herkese anasınin ak sütü gibi helal olsun.. ilçe saglik müdurlugunde ek ödemeye dahil edilmeyen, covit 19 cafe, restoran vb isyeri denetimlerinde haftanin 5 gunu denetim gorevlisi saglikciyi yazmayan amirede zehir zıkkim olsun...
Zülfikar Ali 4 ay önce
Muhalif ve maaş haberlerinde anında yüzlerce yorum ve beğeni geliyor.

● fetö

● hdpkk

● Hizmet

● Sağlık yararları ve kârları

● Muhalif parti yanlışlarında

● Ekonomik ve ihracat gelişmelerinde

Hiç bir yorum yok ☆ Anında ortadan kayboluyorlar ☆ Eleştiriye gelemiyorlar ☆ Yokmuş görmemiş gibi davranıyorlar...
Mesut kurtuluş 4 ay önce
Pandemi de gece gündü çalışanla çalışmayan bir mi tutulsun istiyorsunuz?
Beşir GÖKBAŞ 4 ay önce
Kurum amiri hem çalışanı ödülendiriri, hemde çalışmadan haksız kazanç elde etmek isteyenleri cezalandırır. Bunuda ancak mardin sağlık müdürlüğü üst düzey yetkilileri yapar. Teşekkürle Uzm.Dr. Safet YAVUZ ve Uzm. Dr. Murat SİNANOĞLU
Mesut Metin KURTULUS 4 ay önce
Kamu hastaneler birliği başkanı Sayın Murat Sinanoğluna bu hassasiyeti içğn teşekkür ederim.
Dr 4 ay önce
Haklı ama
hemsire olmayan saglikcilar 4 ay önce
80 tl bir ay pandemi parasi
Seviyesizlere ve Hakaret Edenlere 4 ay önce
Muhalif kesim ve Tüm Paydaşlarına sesleniyorum. Çalıştığınız görev yerinde veya normal hayatınız da sorun yaşıyor olabilirsiniz. Her konuyu bir şekilde iktidara bağlayıp hakaret etmek, mesnetsiz iddiaları araştırmadan her konuya destek vermek ve sırf karşı durmak için itibarsızlaştırmak sizlere fayda yerine zarar, oy yerine kendi partinize ihanet olur.

Vicdan muhakemesini kaybetmeyin ve iftiranın çok büyük vebal olduğunu unutmayın. "acilci-hamit-hemşire olmayan sağlıkçılar-kasım-ayşe" arkadaş gibi utanmadan yazarsanız hakkınızı bu şekilde alamazsınız. Klasik zihniyet tayfası konuyu erdoğana bakana bağlayıp kişisel algılamayıp sırf muhalefet etmek için saygısızca yorum yazıyor.

DİPNOT : Bu belli kesimin tayfasına kanmayın sizi kışkırtmalarına ve ahlaksız tavırlarına aldanmayın. Onlar virüs kadar tehlikelidir.
Sağlıkçı 4 ay önce
Tüm ülkeye gönderilen yazı bu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-7
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?