Sağlık Müdürlüğü İl İçi Tayin İlanına Kişiye Özel Şart mı Koydu?

Sağlık Bakanlığı Sağlık Personelinin İl İçi Yer Değiştirmesine İlişkin Yönerge kapsamında Konya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yayınlanan münhal kadrolarda kişiye özel şartlar getirildiği iddia edildi.

Gündem 28.12.2020, 14:35 28.12.2020, 14:43 Güler Sağlam
Sağlık Müdürlüğü İl İçi Tayin İlanına Kişiye Özel Şart mı Koydu?

Konya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 2020 yılı 2.dönem il içi atama ilan metni geçtiğimiz hafta yayınlanmıştı. İlan metninin ekinde yer alan münhal kadrolar tablosu incelendiğinde sağlık personelleri ilginç detaylarla karşılaştı. Bazı kadrolar için getirilen "Nöbet muafiyetinin olmadığını beyan etmek kaydıyla değerlendirmeye alınacaktır." "Meme Ünitesi bulunan bir Merkezde en az 1 (bir) yıl aktif olarak çalışmış olduğunu belgelemek ve nöbet muafiyetinin olmadığını beyan etmek kaydıyla değerlendirmeye alınacaktır." "Son 1(bir) yıl içinde Aktif olarak Girişimsel işlem yaptığını belgelendirmesi ve nöbet muafiyetinin olmadığını beyan etmek kaydıyla değerlendirmeye alınacaktır." gibi şartların hangi yönerge, yönetmelik ve kanuna dayandıralarak sağlık personeline şart koşulduğu merak konusu oldu.

Konya Sağlık Müdürlüğü 2. Dönem İl İçi Tayin Dönemi İlanı Yayınladı! haberi için tıklayınız

TIKLAYIN

Aralık 15'inden sonra yayınlanan Konya İl Sağlık Müdürlüğü  2020 yılı 2.dönem il içi atama ilanın İlanda "Nöbet muafiyetinin olmadığını beyan etmek kaydıyla değerlendirmeye alınacaktır." , " Meme Ünitesi bulunan bir Merkezde en az 1 (bir) yıl aktif olarak çalışmış olduğunu belgelemek... " gibi şartlar yer almakta olup, bu şartlar belirli kişileri belirtilen yerlere atamak için ilana yazıldığı iddiasını gündeme getirdi.

Daha çok üniversitelerin deneyimli personel almak bahanesiyle şart koştukları kriterleri Türkiye duymuştu ama ilk kez bir İl Sağlık Mdüürlüğü İl İçi atama ilanında bu yola başvurduğu iddia ediliyor.

Not: Sağlık Müdürlüğünün yayınladığı bu ilanın dayanağı olan İl İçi Yer Değiştirmesine İlişkin Yönergeyi bunun yanında Atama ve Nakil Yönetmeliğini ve 657 sayılı DMK'yı incelediğimiz de bu şekilde il içi atamalarda özel şartlar getirilmesinin mevzuatta yerini bulamadık.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
Neden konya 3 hafta önce
Geçen yılın başından beri sürekli Konya ve konya il sağlık müdürlüğüyle alakalı olumsuz haberlerinizin hattı hesabı yok akıllarda bir kaç ay önce haftada uc dört haberin çıktığı gunler aklıma geliyor ve art niyet arıyorum. Bu haberlerin çıkma sebebinide bu haberi size ulaştıran şahısların koltuk beklentisi olduğu için adeta bu haberlerle şunu demek istiyor '' bana koltuk ver yoksa bu haberler devam eder'' dercesine akıllarınca il sağlık müdürünü tehdit ediyor. Ama her oyunu bozulduğu gibi buda tutmayacak. Bütün fitneleri ifşa oldu hala durmuyor. Durmazsa yediği naneler gün yüzüne çıkar demedi demeyin. Kendisi zararlı çıkabilir bu işten.
Konya hemşire 3 hafta önce
Maalesef Konya il sağlık müdürlüğü sağlık personeli eksikliği nedeniyle ilçelerden merkeze geçici görevli 40 50 tane sağlık Personeli geçici görevle çekerken, Müdürlük Özel kaleminin eşi konya şehir hastanesinde hemşire olduğu halde idari birimlerde, eşinin torpili ile çalışıyor. Yazık her taraf torpilli insanlarla dolmuş. Yakını akrabası olmayanda sürünüyor.
Mümtaz Özkara 3 hafta önce
Şehir Hastanesi tüm Türkiye'de özellikli cerrahi işlemlerin yapıldığı bir hastane olarak hizmet sunması amacıyla kurulmuştur. Meme Cerrahisi konusu da bu şehrin önemli sağlık sorunları arasındadır. Şehir Hastanesi'nde görev yapacak doktorun nitelikli ve tecrübeli olanının alınması ne zamandan beri suç oldu ? Bir olayı eleştirirken biraz da vicdanlı olmak gerekmez mi ?
Selami 3 hafta önce
Konya il sağlıkta 250 den fazla personel ne iş yapar ne donanımla orada? İlçelerden adam çekiyorsunuz üstelik. Personelin sahada, hastanede üstelik pandemide anası ağlasın hanfendiler, beyefendiler oh yatışta. Kendi yetmezmiş gibi eşlerini de çekmişler rahat yerlere. Hakkımız haram olsun. Unutmadan bu arkadaşların çoğu sertifikalı. Nöbet muafiyetleri de yok. Yoğun bakıma adam bulamıyoruz bunlarsa yatışta,Beyhekim de şehit olan hemşire arkadaşımızın cenazesine gelirsiniz anca.
Konyalı değilim 3 hafta önce
O ilanı ben kendim gördüm ve okudum,hangi yönetmeliğe dayandırılarak yazıldı,torpil, adam kayirmacılık, mobing almış başını yürümüş, deve kuşu misali başını kuma gömenler herkes herşeyi biliyor görüyor, gün gelir hak adalet elbet vuku bulur, şimdilik izliyoruz.
Konya42 3 hafta önce
Heyyt be.Torpil aldı başını gidiyor.Allah cezanızı versin sizin
Gerçekleri Görmekten Korkmayın. 3 hafta önce
Gerçekleri görmekten korkmayın.

Arkadaşlar dürüst olun! Bu ekibin Konya adına yaptıklarını görmekten korkmayın. Konya Sağlığı adına yapılan bu kadar güzel işleri görmekten kaçmayın. Görmeye çalışın şu 3 günlük dünyada iyi bir şeylerin yolunda gittiğini anlayacaksınız. Şehir hastanesi gibi devasa büyük bir hastaneyi açıp aynı zamanda Pandemi ile mücadele etmek kolay olmasa gerek. Allah yöneticilerimizin yardımcısı olsun. Gerçekten zor bu dönemde hem sağlıkçıların yaptığı iş, hem yöneticilerin yaptığı işte. İnşAllah şu Pandemi biran önce biter.
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?