PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Müdürlüğü Başkan Yardımcısına Sahte Evrak Suçlaması! Bakanlığın Yazısını Sümen Altı Etti İddiası!

Büyükşehirde yerel gazetecinin ortaya attığı iddialar yenilir yutulur şeyler değil. İddialara göre Sağlık Müdürlüğü Başkan Yardımcısı, Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinin yazısını işleme koymayarak görevi kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Gündem 23.06.2022, 18:42 23.06.2022, 18:47 Cansu Polat
Sağlık Müdürlüğü Başkan Yardımcısına Sahte Evrak Suçlaması! Bakanlığın Yazısını Sümen Altı Etti İddiası!

Ordu’da Gazeteci Cihan Eraslan sosyal medya hesabından Sağlık Müdürlüğü ile ilgili “yok artık denilecek türden” iddialara imza attı. Ordu’da hem Sağlık Sen Şube Başkan Yardımcısı olan Hem de Sağlık Müdürlüğünde Personel Hizmetleri Başkanlığında Başkan Yardımcısı olan M.L.’nin, 4 yıl önce bir güvenlik görevlisinin sahte evrakla işe girmesi sonrasında ortaya çıkan belgelere rağmen, Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinin konuyla ilgili “iş akdini sonlandırın” yazısına rağmen iddialara göre sahte evrakla işe giren personeli hala çalıştırdığı, Bakanlığın talimatına muhalefet ettiği belirtildi.

İddialara göre olay şöyle gelişti:

Bundan 3 – 4yıl yıl önce Ordu İl Sağlık Müdürlüğü’nde işe alınan güvenlik personeli işe alım sürecinde M.T. isimli kişinin verdiği adli sicil kaydı Sağlık Müdürlüğü avukatlarının dikkatini çeker. Ancak bu sırada güvenlik personeli çoktan işe başlamış durumdadır.

SAHTE ADLİ SİCİL KAYDI TESPİTİ

Avukatlar şüphelendikleri adli sicil kaydının peşine düşeler. Yaptıkları araştırmada adli sicil kaydının Ordu Ulubey Adliyesi‘nden alındığı gözüküyordur. Sicil kaydı evrağının üzerindeki her şey gerçek bir adli sicil kaydıyla birebir örtüşmektedir. Amaa… İddialara göre atlanılan önemli bir detay vardır. O detay ise adli sicil kaydı evrağının alındığı Ulubey Adliyesinin bir yıl önce kapanmasıdır. Yani bu evrak sahtedir.

HIRSIZLIK SUÇUNDAN CEZASI VAR

Avukatlar araştırmalarına devam ederler. M.T. isimli güvenlik görevlisinin “hırsızlıktan sabıka kaydının olduğunu” tespit ederler. Yaptıkları araştırma sonucunda tespit edilen sahtecilik Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği‘ne bildirilir. Bakanlık Hukuk Müşavirliği konuyu inceledikten sonra net bir şekilde Ordu İl Sağlık Müdürlüğüne cevap yazısı göndererek “işe alım uygunsuzdur, derhal iş sözleşmesinin fesih edilmesi” talimatını verir.

BAKANLIK HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ YAZISINA RAĞMEN..

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü avukatlık birimi Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinden gelen “iş akdinin sonlandırılması” yönündeki yazıyı iddialara göre Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Personel Hizmetleri Daire Başkan Yardımcısı M.L.’ye bildirirler. Bildirirler ancak M.T. isimli güvenlik görevlisinin iş akdi sonlandırılmaz ve 2022 haziran itibariyle hala görevinin başındadır.

BAKANLIĞIN TALİMATINA MUHALEFET Mİ EDİYOR?

Başkan Yardımcısı Hukuk Müşavirliği‘nden gelen yazıya rağmen M.T. isimli güvenlik görevlisinin hırsızlık suçundan sabıka kaydının olmasına rağmen, işe alımda verdiği sabıka kaydının sahte olduğunun anlaşılmasına rağmen iddialara göre personelin iş akdinin sonlandırmaz. Aradan geçen 3 - 4 yıla rağmen hala 2022 yılı itibari ile M.T. isimli güvenlik görevlisi hala Ordu sağlık müdürlüğüne bağlı olarak görev yapmaya devam eder.

NEYİN BAŞKAN YARDIMCISISIN SORUSU

Gazeteci Cihan Eraslan, Başkan Yardımcısı‘na hitaben “M.L sen neyin Başkan Yardımcılığını yapıyorsun? Sen kimi temsil ediyorsun? Kendini temsil ediyorsan sen kimsin? Devletin emirlerini, devletin kanunlarını, sahte bir evrakla nasıl paçavraya indirge biliyorsun? Sorularını sordu.

BAKANLIĞI GÖREVE ÇAĞIRDI

Gazeteci Cihan Eraslan yaptığı paylaşım sonrasında ortaya koyduğu iddialarla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına, Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı‘na ve Ordu’nun Yeni İl Sağlık Müdürüne çağrıda bulunurak; Sağlık Müdürlüğü Personel Hizmetleri Başkan Yardımcısı M.L’nin bir an önce görevden alınarak olayla ilgili adli ve idari takibin başlatılmasını talep etti. Personel Hizmetleri Başkan Yardımcısını “evrakta sahteciliğe göz yummakla suçlayan Gazeteci Cihan Eraslan, M.L.’nin Bakanlığın talimatını yerine getirmediğini, görev ve yetkileri ile makamını kötüye kullandığını iddia etti.

Yorumlar (8)
Liyakatli yöneticiler gelsin değişim şart 1 hafta önce
Ülkemize ekonomik açıdan yük olan sözleşmeli yöneticilik kaldırılmalı sağlık bakanlığında idareci sayısı azaltılıp yönetici kadrolarında baştan sona yeniliğe gidilmeli
Ankara İl Sağlık 1 hafta önce
Aynısını Ankara İl Sağlık Müdürlüğünde Personel Başkanı yapıyor. Kendi Uzmanı Ali A. 95 ceza puanı almasına rağmen 3 senedir görevde. Ye babam ye sanki ölüm yok.
İlsaglik 1 hafta önce
İspatlarmisiniz lütfen
NİHAT 6 gün önce
LADİKLİ BEY İKTİDARIN NİMETLERİNDEN SONUNA KADAR YARARLANAN BİRİDİR. TORPİLLE ŞUBE MD OLDU YETMEDİ 663 LE İDARECİLĞE GEÇTİ SAMSUNA TAYİNİNİ ALDI. SENDİKAYA YÖNETİCİ OLDU TÜRKİYEDE BÜTÜN MAHARETLER BU MUHTEREMDE TOPLANMIŞ. Bİ DÜŞ ORDUNUN YAKASINDAN ARTIK
Cerarslan 1 hafta önce
40'a yakin hastanemiz var sadece 1 tane devlet hastanesi var; o da Fatsaya 4 yıl önce teklif ettiğiniz gibi devletin ricasıyla hibedir.
Hastane yönetimi şahittir. Açık kimliğinizi belirt cesaretine sahip olursanız ben size iftirayı yasal yollarla gösteririm. Selamlar
Memur 1 hafta önce
Bukadar kolay olmamalı çamur atmak iz bırakmak. Tüm ordu biliyorki bu şahış paralı asker. Kendisinin kalite yazılımı mevcut eski çalıştığı hastane olan Fatsa devlet Hastanesi'ne satamadı sonucundada insanları karalamaya başladı. İspata davet ediyoruz
Haram olsun 1 hafta önce
İftira ise savcılığa ver. Burada yazmak boş boş. Gazeteci objektif birisidir. Kesin belge olmadan yayın yapmaz. Haydi yürek var ise Savcılığa iftira diye şikayet et. Daha ne pisliklerin var tüm Ordu biliyor. Adalet ve Allah katında hesap vereceksiniz. Az kaldı . Hepiniz görevden alınıncaksiniz inşAllah Ordu halkı sizden kurtulacak.
Birim Sorumlusu 1 hafta önce
Sözleşmeli yöneticilik öncesinde Birim Sorumluları ekstra bir fark almamakla birlikte özveri, fedakarlık ve gönülden işleri götürürdü. Ne zaman iş (söz. Uzm.) paraya döndü, bu işlerin …. çıkarılmış oldu. Ya kardeşim, KHK hükümleri ile tarif edilen, yaptığı iş gerçekten uzmanlık alanı olup çalışan kaç tane liyakatli uzman var? Toplasanız çok küçük bir kısmı hakikaten aldığı paranın hakkını verebilmektedir. Bu nedenle bu para ağacının kesilme vakti gelmiş ve hatta geçmiştir. İl Sağlıktaki arkadaşlar çok iyi bilirsiniz; küçük farklarla İl Müdür yardımcılığı, Valilik oluruyla görev yapan Şube Müdürleri vardı. Liyakat işte azda olsa o zaman vardı. Bir sürü ama haksız yere, ama hakkıyla veya torpille hak yiyip kadrolu olan Şube Müdürleri olabilir. Verin kardeşim bu adamlara.
Ayrıca, yıllardır birim sorumlusu olarak görev yapıyorum. Ukalalık yapmayayım ama işin oluşturan, şekillendiren sonuçlandıran ve karar merciinin son dokunuşlarıyla iş yapan kişileriz. Ey Bakanlığımız veya bu yazıyı yazan (varsa) üst düzey yetkililerimiz, şahsen bu konularda benim fikrimde şudur: Birimlere bakan uzmanlar yerine yine birim sorumlulukları (spesifik olarak) aktif hale getirin, sözleşmeli uzmanlar gibi 3-4 bin fazla vermeyin, PDC’ ye göre veya belirli birimler için sorumlu veya şeflere 300-500 TL fark verin. Bu iş halledilsin. İçimde kalan bir sorun buda bu vesileyle aktarmış olayım. Saygılarımla
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?