Sağlık Memurunu Öldükten Sonra Göreve İade Ettiler!

Malatya Sağlık Müdürlüğü emrinde görevli sağlık memuru Bülent Uçar (43), 2016 tarihinde KHK ile memurluktan ihraç edildikten sonra, 17 Şubat 2017 tarihinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle vefat etmişti. Eşinin başvurusu üzerine OHAL Komisyonu Uçar’ı göreve iade etti.

Gündem 25.10.2019, 13:53 25.10.2019, 15:15 Güler Sağlam
Sağlık Memurunu Öldükten Sonra Göreve İade Ettiler!

Eşi Songül Uçar , miras hakkından faydalanmak ve çocuklarına fayda sağlamak amacıyla Bülent Uçar adına OHAL komisyonuna başvurdu.

KOMİSYON KABUL ETTİ!

OHAL Komisyonunun 2019/39391 karar sayılı ve 26.09.2019 tarihli kararı ile Bülent Uçar'ın başvurusunun kabul edilmesine, kamu görevine iadesine karar verdi.  Kararda Bülent Uçar ile ilgili adli ve idari bir soruşturma ve kovuşturmanın olmadığı ve ayrıca herhangi bir yasa dışı örgüt veya yapı ile ilişkili olmadığı belirtildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, OHAL İnceleme Komisyonu’nun 2,5 yıl önce vefat eden SES Malatya Eski Şube Başkanı Bülent Uçar’ın görevine iade kararı vermesini ‘skandal’ olarak değerlendirdi. Ağbaba, “AKP ve OHAL Komisyonu insanların hayatını çalmaya devam ediyor. Bülent Uçar, iktidar tarafından beslenen kin damarının kurbanı olmuştur.” dedi.

TIKLAYIN

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin üzerinden 3,5 yıl geçti. 251 kişinin hayatını kaybettiği 2 bin 194 kişinin yaralandığı darbe girişiminin ardından hükümetin FETÖ ile mücadele adı altında çıkardığı KHK’lar ile FETÖ’cü olmayan binlerce muhalif akademisyen, öğretmen, polis, kamu personeli de ‘FETÖ torbasına’ konularak ihraç edildi.

ÖLEN SENDİKACIYI 2,5 YIL SONRA İŞE İADE ETTİLER

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Malatya Eski Şube Başkanı Bülent Uçar 29 Ekim 2016’da yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamudan ihraç edilmiş, Malatya Devlet Hastanesinde çalışan 43 Yaşındaki, 2 çocuk babası Bülent Uçar, kalp krizi geçirerek 2017 Şubat ayında hayatını kaybetmişti. OHAL İnceleme Komisyonu ise 2,5 yıl önce hayatını kaybeden Bülent Uçar’ın işe iadesi kararı verdi. Karar 14 Ekim 2019 da Uçar’ın eşine tebliğ edildi.

AKP KURUM YÖNECİLERİ ELİYLE CADI AVINA ÇIKTI

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba “AKP, çıkardığı KHK’lar ile kendisine muhalif insanları haksız hukuksuz bir şekilde cezalandırma yoluna gitti. Kurum amirlerinin altına imza attıkları, hiçbir hukuki dayanağı olmayan listelerle binlerce AKP muhalifi/Alevi/ sol görüşlü kamu personeli kamudan ihraç edildi.Malatya’da 14 SES üyesinin tamamının Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi personeli olması, tamamının sol görüşlü, demokrat olması, aynı şekilde Malatya İŞKUR’dan ihraç edilen 5 kişinin 5’inin de Alevi ve demokrat olması AKP’nin kurum yöneticileri eliyle cadı avına çıktığının göstergesidir” iddiasında bulundu.

KHK’ZEDELER NEFES ALIP VERİYOR AMA YAŞAMIYORLAR

Bülent Uçar’ın hiçbir davası, soruşturması yokken ihraç edilmesine kalbinin 4 ay dayanabildiğini öne süren Ağbaba, “OHAL İnceleme Komisyonu kağnı hızında hareket ederek binlerce mağdur yarattı KHK ve OHAL’zedeler nefes alıp veriyor ancak yaşamıyorlar. İktidar sözcülerinin basit bir eşyaymış gibi anlattıkları, ‘kurunun yanında yanan yaş’ benzetmesi, haksızca ihraç edilen on binlerce insana verdikleri değeri gösteriyor. Bülent Uçar göreve iade edildi ama yaşama iade diye bir şey maalesef yok. Vicdanlarını askıya asmış bu iktidar yöneticilerinin tek derdi iktidarları ve koltukları. Bülent Uçar, ülkemizde yok edilen adaletin, yaratılan baskı ortamının sadece bir tanesidir” dedi.

Yorumlar (0)
2
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?