Sağlık İşçisinin En Düşük Günlük Yevmiyesi 160 Lira Oldu!

TÜHİS Genel Merkezinde düzenlenen törenle imzalanan yeni toplu sözleşmeye göre, 2021 yılı ikinci 6 ay için yüzde 5 ücret zammı eklenmiş haliyle en düşük günlük yevmiye 160 lira 71 kuruş oldu.

Gündem 09.09.2021, 14:07 09.09.2021, 14:42 Güler Sağlam
Sağlık İşçisinin En Düşük Günlük Yevmiyesi 160 Lira Oldu!

Öz Sağlık-İş Sendikasından yapılan açıklamaya göre, Genel Başkan Devlet Sert ile TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek tarafından imzalanan toplu iş sözleşmesiyle 175 bin sağlık işçisi haklarına kavuştu.

Sözleşmeyle en düşük hizmet primi aylık 626 lira 76 kuruş olurken aylık sosyal yardım 499 lira 83 kuruşa yükseldi.

Sözleşme kapsamında, meslek riski tazminatı 2021 yılı ikinci 6 ay için yüzde 5 zam eklenmiş haliyle şoförler için günlük 2 lira 79 kuruş, ambulans şoförleri için günlük 5 lira 59 kuruş olarak belirlendi.

Yemek yardımının öğün olarak 15 lira 27 kuruş olarak belirlendiği sözleşmede, giyim yardımı yıllık 346 lira 45 kuruş, evlenme yardımı 282 lira 81 kuruş, doğum yardımı 141 lira 38 kuruş, kreş ve çocuk bakım yardımı aylık 9 lira 98 kuruş, analık yardımı aylık 14 lira 86 kuruş, ek ödeme 2021 yılı için 1109 lira 14 kuruş oldu.

Belediye rayiç bedeli olmayan yerler için işe gidiş ve dönüşün sağlanmasında aylık ödenecek ulaşım yardımı ise 106 lira 29 kuruş şeklinde belirlendi.

175 bin sağlık işçisinin faydalanacağı toplu iş sözleşmesinde sendika üyesi işçilere her tam hizmet yılı için aylık 7 lira hizmet zammı ödenecek.

KHK ile daimi işçi kadrosuna geçirilen işçilerin kıdeme esas tarih başlangıcı 2 Nisan 2018 olacak.

Sözleşmeye göre, enflasyon oranının yüzde 5'i aşması halinde, aşan kısmın ikinci yıl birinci 6 ayın ilk gününden (1 Ocak 2022) itibaren ücretlere uygulanması esas alındı.

- "En iyi sözleşme, masada biten sözleşmedir"

Açıklamada, toplu iş sözleşmesi imza töreninde yaptığı konuşmaya yer verilen Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, uzun süren müzakerelerden sonra imzalanan toplu iş sözleşmesinin sağlık işçilerine ve emek camiasına hayırlı olması temennisinde bulundu.

Sert, "Zorlu süreçler yaşandı. Müzakerelerde işçinin hakkını korumak, kazanılmış hakları muhafaza etmek ve yeni kazanımlara ulaşabilmek için son derece zorlu bir dönem geçirdik. Ama hep savunduğumuz konu, en iyi sözleşmenin masada biten sözleşme olduğudur." ifadesini kullandı.

- "Devletimiz bu mali yükün altından kalkacak kudrette"

Sağlık Bakanlığı adına toplu iş sözleşmesini imzalayan TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek ise Bakanlık bünyesinde görev yapan işçi sayısının çokluğuna işaret ederek toplu iş sözleşmesinin mali hükümlerinin Bakanlığa çok önemli bir maliyet getirdiğinin bilincinde olduklarını söyledi.

Büyük çoğunluktaki işçinin ücretlerinin asgari ücret seviyesinde olduğunu, sosyal yardımı ve ikramiyesinin de doğru dürüst bulunmadığını belirten Çiçek şunları kaydetti:

"Ama bugün itibarıyla 3 bin 550 liralık asgari ücret seviyesindeki bir arkadaşımızın maaşı, önce 4 bin 100 liraya çekildi. Onun dışında yüzde 12 zam verildi, ikinci 6 ay geldi, yüzde 5 zam konuldu. Bu yaklaşık 600 liralık iyileştirme ikramiyeye de yansıdığı zaman yüzde 30'a gelir. Prim de var yüzde 10 rakamında. Ücrete bağlı artışlara bakıldığında sırf burada bin liraya yakın iyileştirme söz konusu. Devletimiz, bu mali yükün altından kalkacak kudrettedir. Bunu bir şekilde karşılar, burada sıkıntı yok. Pandemi sürecinde emeği geçen sağlık işçisi kardeşlerimiz önemli görevler üstlendiler. Onlara buradan şükranlarımı sunuyorum."

Kaynak: Kaynak: Anadolu Ajansı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (16)
vhki 2 ay önce
işçi sendikası Devletimiz, bu mali yükün altından kalkacak kudrettedir. Bunu bir şekilde karşılar, burada sıkıntı yok diyor ..ama bakan memur toplu sözleşmesinde her zamanki gibi söze salgın yangın ekonomik durum diyerek başladı neden söz konusu işçi olunca sıkıntı yok... memura gelince para yok bunun izahı var mı acaba
aslan 2 ay önce
sayın öz sağlık iş sendika yetkilileri keşke toplu görüşmelere memurlar adına katılsa keşke
işçi 2 ay önce
doktorlar yattığı yerden para kazanıyor bize gelince de bir hiç ne adaletsiz bir dünya
Cahil düşmanı 1 ay önce
İşte kidemli cahilin birindaha sen kimsin Dr kim biri şampiyonlar ligi diğeri bölgesel amatör ..işte cahili palazlandirdilar
Anti işçi 2 ay önce
Doktorlar 12 yıl tıp okusun gelip seninle aynı maaşı mı alsın torpili zadeler bana kalsa hepiniz yine taşeron firmaya geri gonderirdim
hemşire 2 ay önce
sonuna kadar haklısınız yatarak para kazanmanın örneği bu işçi kardeş
Bunlara randevu verin 2 ay önce
La torpille işe girmeden kim seni napsın varlığın yokluğun bir. Kimbilir kaç kişinin hakkını çaldın da kimin neresini yaladın girdin işe. Yakında aynen de öyle olacak hekimler bu parayla hasta falan bakmayacak. Hekim arkadaşlar bu gibi taşeronların zihniyeti belli sizden ricalarını kabul etmeyin hastalarına randevu ile bakın. Savın bu nankörleri başınızdan . Utanmaza bak ayda 5 bine yakın neredeyse uzman hekim kadar maaş alıyor. Uzman hekim bir de sabit ödeme almasa aynı paraya çalışacak
Cevap 2 ay önce
Gelmiş yine doktor düşmanları, size çok bile aldığınız hakkınız asgari ücret..
işçi 2 ay önce
Sizin girdiğiniz wc leri pandemi servislerini en bulaşıcı olan yerleri sizin tiksindiğiniz yerleri onlar temizliyor ve onlar ın arasında da maaşta uçurumlar var 6111 torba yasayla belediyelerden gelin 9400 kişiden 360 kişi hala çok düşük ücret alıyor onlar düzeltilmedi herşey göründüğü gibi yani zan ettiğiniz gibi olmaya biliyor.
hemşire 2 ay önce
kesinlikle doktor ornaın lavabosunu bile girmez ama bizim türkiyede çalışmakla maaş ters orantı maalesef hekimler hiç çalışmaz ama en yükseği onlar alır siz en fazla çalışırsınız ama en az siz alırsınız
hem.ri 2 ay önce
KISKANÇ LIK FESAT LIK AÇ GZLÜ LÜK..İNSAN OGLU..SEN AZ AL BEN ÇOK ALAYIM..SEN SÜRÜN ..BEN EMRE DEYİM..SEN 2..AL BEN 10 ALAYIN..SEN ÇÖP TOPLA BEN..KOLTUK TA OTURAYIM..NE BU AÇ GÖZLÜ LÜK
düzeltme 2 ay önce
160,72 TL nin üzerine birde yüzde 13 hizmet iş riskini eklemeniz gerekiyor. İfade hatalı olmuş
çileli 2 ay önce
ilkokul mezunu işçi üniversite mezunu hemşireyle aynı maaşı alacak. memur sendikasında iş yok bence.
hekim 1 ay önce
SAĞLIKÇI KIT KANAAT GEÇİNİYOR, NE EMEĞİN NE EĞİTİMİN KARŞILIĞINI ALMIYORUZ.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
7
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?