Sağlık Çalışanlarının Yüzde 60'ı Şiddet Görüyor!

Pandemi süresince alkışlı desteklerle kamuoyu tarafından moral bulan sağlık çalışanları, yeni normale geçişle birlikte artan şiddetten endişeli.

Gündem 18.08.2020, 10:01 18.08.2020, 10:12 Güler Sağlam
Sağlık Çalışanlarının Yüzde 60'ı Şiddet Görüyor!

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası'ndan (AHESEN) yapılan açıklamada alkış, sosyal mesafe ve tedbirlerin yerini, eskiden olduğu gibi şiddete bıraktığının altı çizildi.

Açıklamada, "Hastanın kendisi olmadan, hekime antibiyotik yazdırmak üzere sekreterlik görevi yükleyenler, muayene ve işlemleri reddedilince maalesef fiziksel ve sözlü hakaret yolunu seçiyor" denildi. AHESEN Bilim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ersin Akpınar, "Şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarının yüzde 59.8'i 10 veya daha fazla, yüzde 21.6'sı ise ortalama 5-10 kez şiddet gördüğünü söyledi" dedi.

Sağlık çalışanların sadece yarısının (yüzde 50.4'ü) beyaz kod vererek yasal yardım talebinde bulunduğuna işaret eden Akpınar, "Sağlık çalışanlarının yüzde 64.7'si yasal yollardan sonuç alınamayacağına inanıyor. Bu nedenle bu konudaki yasal düzenlemelere biraz daha önem verilmeli." diye ekledi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
SAĞLIKÇI 13 ay önce
ŞİDDETE BUKADAR MARUZ KALAN BAŞKA MESLEK YOK YIPRANMA GELSİN
Saglik 13 ay önce
Bu hükümetin saglik politikası bu şekilde olduğu müddetçe bize asla iyileştirme yapılmaz 10 yıl öncede aynı şeyleri söylüyordum yine ayni seyleri söylüyorum çok bekleriz...
%40 i 13 ay önce
Siddete maruz kalmamis olabilir. Selimcana selamlar
35
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?