Sağlık Çalışanlarına Yardım İçin 'Göbeklitepe' Robotu Geliştirdiler!

Şanlıurfa'da meslek lisesi öğretmen ve öğrencileri, sağlık çalışanlarına destek olmak amacıyla hastanın nabzı ile kanındaki oksijen değerini ölçen ‘Göbeklitepe’ isimli robot geliştirdi.

Gündem 09.02.2021, 09:04 Güler Sağlam

Şanlıurfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, korona virüs mücadelesine katkı sunmak amacıyla hastanın nabzı ile kanındaki oksijen değerini ölçen robot geliştirdi. Okulun öğretmen ve öğrencilerinden oluşan 8 kişilik ekip, yaklaşık 2 aylık çalışmanın ardından uzaktan kumanda edilebilen ve hastanın nabzıyla kanındaki oksijen miktarını ölçen "Göbeklitepe" isimli robotu yaptı.

TIKLAYIN

Mezun olduğu okulda öğretmenlik yapan Mekatronik Mühendisi Muhammed Said Çiçek, ekip olarak robotik alanda önemli başarılara imza attıklarını söyledi.

Çiçek, yaptığı açıklamada, robotta kumanda kullanmadıklarını, bulaşma riski yüksek olduğu için her doktor ve hemşirenin aleti bluetooth aracılığıyla telefonundan yönlendirebileceğini ifade ederek, “Robotun üzerinde bulunan ekran, kamera, mikrofon, hoparlör ile görüntülü ve sesli konuşma imkanı var. Robot sayesinde hastanın nabzı ve kandaki oksijen değerini ölçüyoruz” dedi.

Robot aracılığıyla hastalara ilaç ve yiyeceklerini de ulaştırabildiklerini sözlerine ekleyen Çiçek, Göbeklitepe’yi alanda kullanılması için Sağlık Müdürlüğü'ne teslim edeceklerini belirtti.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?