Sağlık Çalışanlarına Tek Kalemde ve Genel Bütçeden Ödeme Önergesi Meclis'te!

Sağlık çalışanlarına “tek kalemde" ve "Genel Bütçe'den" ödeme yapılması konusu TBMM'de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a yazılı soru önergesi olarak veren İyi Parti Milletvekili Ümit Beyaz, yıllardır kangren haline gelen bir çok başlıktaki sorunları 6 madde de TBMM'ye sunmuş oldu.

Gündem 28.10.2020, 10:52 28.10.2020, 10:54 Güler Sağlam
Sağlık Çalışanlarına Tek Kalemde ve Genel Bütçeden Ödeme Önergesi Meclis'te!

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Anayasanın 98. TBMM İç tüzüğünün 96. Maddesi gereğince Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Ümit BEYAZ /İstanbul Milletvekili 

Içerisinden geçtiğimiz Covid-19 Salgin sürecinin hem ülkemizdeki hem de uluslararası alandaki bilim çevreleri tarafından en az birkaç yıl daha süreceği ifade edilirken; Ülkemizde de başarıyla yürütülen Salgin sürecinin büyük oranda sayıları bir milyonu aşkın sağlık çalışanının üzerinden yürütüldüğü gerçeği ortadır. 

Bu bilgiler çerçevesinde; 

1- Anayasamızda; “Madde 55 - Ücret emeğin karşılığıdır. Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır.” denilmektedir. 

Buna göre; Sağlık çalışanlarının çok büyük bir kısmının asgari ücretin çok az üzerinde temel maaş almaları "çalışma barışına” ve “Kamu Yönetimi” biliminin gerçekleriyle örtüşmekte midir? Kamudaki en düşük ortalama maaşın Hekim dışı sağlık çalışanlarında olması sorunu için bir çalışmanız var mı? 

2- Anayasamızda; “Madde 11 - Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır. Kanunlar Anayasaya aykırı olamaz." denilmektedir. - Buna göre; "375 sayılı KHK” kapsamında Sağlık Bakanlığı personeli ve ilgili Kanun Hükmünde Kararnamede adı geçen diğer bazı kurum personeline “EK ÖDEME” adı altında “denge tazminatı” ödemesi yapılmaktadır. 

Bu ücret ödenirken Kararnamede adı geçen Sağlık Bakanlığı dışındaki diğer kurum çalışanlarından sadece damga vergisi kesintisi yapılırken Sağlık Bakanlığı personelinden damga vergisi ile birlikte gelir vergisi de kesilmesi sağlık çalışanını ekonomik olarak mağdur etmektedir. Bu durum Anayasamızın 73. Maddesine aykırı değil midir? (“Madde 73 – Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır. ") 

3- "375 sayılı KHK” ile ödenen denge tazminatı brüt miktarı yıllık süregelen Gelir Vergisi Matrahına eklendiği için sağlık personelinin diğer kamu çalışanlarından daha az temel maaş almalarına karşın %20 ve %27 gelir vergisi oranları ile daha erken aylarda karşılaşmaları sonucunu doğurmaktadır. Bu durum pandemi sürecinin bütün yükünü çeken ve kendileriyle gurur duyduğumuz sağlık çalışanlarının ekonomik anlamda mağduriyetine yol açmaktadır. 

Yine Anayasamızın 73 Maddesinde; “Madde 73 – Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülüklerin muaflık, istisnalar ve indirimleriyle oranlarına ilişkin hükümlerinde kanunun belirttiği yukarı ve aşağı sınırlar içinde değişiklik yapmak yetkisi Cumhurbaşkanına verilebilir....” denilmektedir. Buna göre; uluslararası alanda gurur kaynağımız olan nitelikli sağlık çalışanlarımızın ekonomik olarak kısmen de olsa rahatlamaları için ilgili Anayasa maddesindeki muafiyet koşullarının sağlanması için girişimleriniz mevcut mudur? 

4- Aynı zamanda sağlık çalışanına “375 sayılı KHK” ile “Denge Tazminatı” adı altında ödenen net miktarı değiştirmez iken gelir vergisinden dolayı brüt miktar yükseldiği için sağlık çalışanına “Performans Ödemesi” adı altında yapılan ödeme hesaplanırken denge tazminatı mahsuplaşma miktarını da yükselttiği için personele ödenmesi muhtemel performans ödeme miktarı düşmektedir ya da hiç ödenememektedir. Bu mağduriyeti gidermek için bir çalışmanız var mıdır? 

5- Sağlık çalışanına “375 sayılı KHK” ile denge tazminatı adı altında yapılan ödemenin Genel Bütçe'den değil Hastanelerin ve Sağlık Kurumlarının Döner Sermaye Bütçelerinden ödendiği bilinmektedir. 

İlgili KHK'nin düzenlenip - gerekirse kaldırılıp - Sağlık çalışanının temel maaşının yoksulluk sınırının üzerinde olmak kaydıyla ve emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarına da yansıyacak şekilde “tek kalemde" ve "Genel Bütçe'den" ödenmesi için yeniden gözden geçirilmesi Bakanlığınızın gündeminde midir? 

6- Önünüzdeki aylarda ve hatta yıllarda devam etmesi beklenen Salgin sürecinde üzerlerine büyük sorumluluk yüklenen Sağlık çalışanlarının moral / motivasyonunu yükseltebilmek adına, yukarıdaki maddeler dışında, kimi farklı ekonomik önlemler almak konusunda bir çalışmanız var mı?

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (19)
ephe 10 ay önce
helal olsun birleri bizi düşünüyormuş. izinlerin iptal edildiği sağlık personelinin hakkı ödenmez diye geçiştirildiği bir ortamda hükümetten de birileri düşünseydi iyi olurdu
lab.tek 10 ay önce
KARDEŞİM ARTIK BU CHP OYU HAK EDİYOR.
ahmet tuna 10 ay önce
Muhalefet partisi teklifi vermiş, artık olacağı varsa da olmaz. esas olan karşılıklı çekişme
Bir bu adamın sesi çıkıyor ya 10 ay önce
Mecliste o kadar doktor vekil var.nerdeler bunlar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM. 10 ay önce
VAKTİYLE AFRİKADA ÇOK KURNAZ BİR ADAM VARMIŞ.FİLLERİN GEÇECEĞİ GÜZERGAHA TUZAK KURUP FİLİN TUZAĞA DÜŞMESİNİ BEKLEYE DURMUŞ.GÜN GELMİŞ FİL TUZAĞA DÜŞMÜŞ. FİL TUZAKTA ETKİSİZ HALDEYKEN SİYAH ELBİSELERİ GİYİP BAŞLAR FİLE İŞKENCE EDER.ERTESİ GÜN AYNI ADAM BEYAZ ELBİSELERİ GİYİP İYLİK MELEĞİ OLUP,FİLİ TUZAKTAN KURTARARAK FİLİN KAHRAMANI OLU VERMİŞ.TABİ FİL KENDİSİNE İŞKENCE EDENİ SİYAH ELBİSEYLE,İYİLİK YAPANIDA BEYAZ ELBİSEYLE HATIRLAR,BEYAZ ELBİSEYLE FİLİN GÖZÜNDE KAHRAMAN OLMAYI BAŞARIR.FİLDE BÖYLECE KENDİSİNE İTAAT EDER.BU KURNAZLIK ŞİMDİDE YHS ÇALIŞANLARA YAPILIYOR YERSEN TABİ.BU NE LAHANA NE PEHRİZ TURŞUSU.SINAV KAZANAN 2351 VHKİ 8 YILDIR ATANMAMIŞ MAĞDUR,SINAVSIZ SINIF ATLATILANLARA SES ÇIKARMA,TAŞERONA KADRO VERİLSİN SES ÇIKARMA,SÖZLEŞMEYLE İDARECİ ATANSIN SES ÇIKARMA.SONRA KENDİNİ KAHRAMAN İLAN ET.YEMEZLER İNSANLAR APTAL DEĞİL.SENDİKAYMIŞ BAŞKANMIŞ HEPSİ KENDİ YAŞAM KALİTESİ,KOLTUĞU VE KONUMUNUN MÜCADELESİNİ VERİYOR.KAFASINDA ÜÇ ŞEY VAR CÜZDANI,MAKAMI VE YAŞAM KALİTESİ.UMRUNDAMI YARDIMCI HİZMETLER EK GÖSTERGE,YAN ÖDEME ALAMIYORMUŞ.EVİNE GÜÇ BELA KIT KANAAT EKMEK GÖTÜREMİYORMUŞ.ALLAH KABUL ETMESİN,HAKSIZLARIN HAKKINDAN YARADAN GELSİN.İYİSİNİ RABBİM BİLİR,ŞİKAYETİMİZ RABBİME.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ........
sağlıkçı 10 ay önce
sayın millet vekilim ağzına yüreğine sağlık sağlık personelini düşünen bir millet vekili olarak iyi ki varsınız
Acilci 10 ay önce
Dün açıklanan genelge, Tedbir yazısı değil rezalet yazısı!
Hakkım zehir zıkkım haram olsun!
Seçimde elbet unutmayacağız bu yaptıklarınızı!
Sağlıksız sağlıkçı 10 ay önce
Yakında sabit maaşı da alacaklar elimizden ayın 15 inde alkışlayacaklar tamam
doğubey25 10 ay önce
ben umarım bacımdan bacım ölür acından
erdal 10 ay önce
sağlık çalışanlarına bir kez ÖTV siz araba alma imkanı verilsin
ahmet 10 ay önce
HAZIR EKMEK VAR YERMİSİN:))))
Sağlık 10 ay önce
Barajı geçenlere mülakatsız ünvanlarımız verilsin çok bir şey değil bu jesti sağlık çalışanlarına çok görmeyin
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMAYA DEVAM. 10 ay önce
Sayın başkan çok adilseniz.Sınavsız atanan müdür ve idarecilerin atanmasına karşı çıkın.Anayasanın eşitlik ilkesi pas pas edilmiş.Her bakanlık kararnameyle yada torba yasayla sınavsız sınıf atlatıyor,bizim bakanlıkta sınav kazanan 2351 vhki sınavla kazandığı kadrosunu alamıyor 8 yıldır mağdur ediliyor.Bumudur anayasanın eşitliği,bumudur hak,hukuk ve adalet.işinize geldiği gibi konuşuyorsunuz.Taşeron kadro aldı,kızılaydan geçenler vhki oldu.İlk okul mezunu itfaiye erleri sınavsız sınıf atladı,mübaşirler sınavsız sınıf atlatıldı.Bizim suçumuz sınav kazanmak oldu.Allah bılen Allah görendir.Mutlak adil olan Allaha havale ediyoruz.Herkes bir yerden tutunmuş.üç maymunu oynuyor.Gömülmüş yiyor.Onların çoluk çocuğu varda bizim yokmu?Allah haksızların hakkından gelsin.Ekmeğin kaç tl olduğundan bi haber yaşayıp gidenlere hakkımız haram olsun.sınav kazanıp atanmayan 2351 vhkiden biri.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
33
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?