Sağlık Çalışanlarına Şiddetten Bin 811 Kişiye Hapis Cezası Verildi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtladı. Önergeye verilen cevapta son 5 yıl içinde sağlık çalışanlarına yönelik şiddet nedeniyle 1811 kişinin hapis cezası, 3064 kişinin de adli para cezası aldığı açıklandı.

Gündem 31.10.2020, 15:05 31.10.2020, 15:08 Güler Sağlam
Sağlık Çalışanlarına Şiddetten Bin 811 Kişiye Hapis Cezası Verildi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son yıllardaki artışı dikkat çeken sağlık çalışanlarına şiddet olayını, soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi. 

“Kaç kişi şiddetten ceza aldı?”

Gürer, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde son 5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının sayısının açıklanmasını istedi.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının önlenmesi adına ne gibi çalışmaların yapıldığını da soran Gürer, “Son 5 yılda hastanelerde sağlık çalışanlarına karşı yaşanan şiddet olayları sonucunda ölen ya da yaralanan sağlık çalışanı sayısı kaçtır? Kaç kişi tutuklanmış olup kaç saldırgan ceza almıştır?” diye sordu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi ve sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için idari, hukuki ve operasyonel tedbirlerin uygulamaya konulduğunu anlattı. 

Hastanelerde güvenlik görevlisi sayısı artırıldı 

Gürer, güvenlik görevlisi ve güvenlik kamerası sayısının artırılarak, sağlık kuruluşlarında güvenlik tedbirlerinin artırıldığını belirten Bakan Koca, ilgili kanun maddesinde düzenleme yapılarak, ceza hukuku kapsamında yürütülmekte olan işlemler ve davalarda personelin talebi üzerine hukuki yardım yapılmasının sağlandığını ifade etti.

Cezalar yarı oranında artırıldı 

Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda yapılan düzenlemelerden de bahseden Bakan Koca, Sağlık çalışanlarına yönelik işlenen kasten yaralama suçunun, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun ilgili maddesi kapsamında tutuklama nedeni varsayılan suçlar arasına alındığını, cezaların yarı oranında artırılması, hapis cezalarında erteleme hükümlerinin uygulanmaması ve tüm bu düzenlemelerin özel sağlık kuruluşlarını da kapsayacak şekilde genişletildiğini hatırlattı. 

Beyaz Kod uygulaması  

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Bakanlık bünyesinde şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarına yönelik 14 Mayıs 2012 tarihinde ‘’Beyaz Kod Birimi” kurulduğunu da anımsatan Bakan Fahrettin Koca, tüm sağlık çalışanlarının anında ulaşabilmeleri için 7 gün 24 saat hizmet veren ‘’Alo 113” telefon hattının tahsis edildiğini, böylelikle şiddet vakalarında şiddete uğrayan sağlık çalışanının Beyaz Kod başvurusunun anında alınıp hukuki sürecin ivedilikle başlatılmasının sağlandığını belirtti. 

18 bin 358 kişinin soruşturması devam ediyor 

Sağlık çalışanlarına yönelik yiddet sonucunda ölen ya da yaralanan sağlık çalışanlarıyla ilgili verileri açıklamayan Bakan Koca, “Aralık 2015- Eylül 2020 tarihleri arasında sağlık kurum ve kuruluşlarında, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet nedeni ile yapılan Beyaz Kod başvurularının 18.358’ inin soruşturması devam etmekte olup, yargılaması sonuçlanan dosyalarda 3064 adli para cezası, 1811 hapis cezası verilmiştir” ifadelerini kullandı. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise sağlık çalışanlarının özellikle pandemi sürecinde fedakarca görevlerini yerine getirdiklerine dikkat çekerek, “El üstünde tutmamız gereken sağlık çalışanlarına yönelik şiddet tamamen ortadan kaldırılmalı, hukuki ve idari tedbirler genişletilmelidir” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
sağlıkçı 1 yıl önce
Kaçı içerde yattı onuda söyleyin. Ya kararın açıklanması geri bırakılır yada 200-300 TL kefaretle serbest. 1 kişi bile 3 ay yatmamıştır. Kandırmayın kimseyi.
Sağlıksız sağlıkçı 1 yıl önce
5yıl icerisinde kac saglik personeline siddet vakası oldu kacı ne cezası aldı kaci hemsire kacı dr birde ceza verilen vakaların kacı hemsire kacı dr bir istatistik daha yapsak cok güzel olacak
10
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?