Sağlık Çalışanlarına Baskıcı Tavırlardan Vazgeçin!

Sağlıkta görev yapan Birim sorumlusu gibi koordinatörlerin baskıcı, emrivaki söylemleri nedeniyle birçok hastanede personelin huzursuzluk yaşandığı yönünde whatsapp haber hattımıza yoğun mesajlar geliyor son günlerde. Ankara Şehir Hastanesi başta olmak üzere sağlık tesislerinde çalışan sağlıkçılar, zaten zor şartlarda çalışırken birde sorumlularımızın baskıcı ve tehditkar söylemleriyle huzurumuz kalmadı şeklinde sıkıntılarını haber merkezimize ilettiler.

Gündem 10.12.2019, 15:20 06.03.2020, 01:44 Güler Sağlam
Sağlık Çalışanlarına Baskıcı Tavırlardan Vazgeçin!

Hastanelerde görevli birim sorumluları ve koordinatör adıyla görev yapan sorumluların asli görevlerinin başında personelin huzurlu ve güvenli ortamlarda çalışmasını sağlamak, olması gerekirken, bugün birçok hastanede durum tam tersine işliyor maalesef. Baskıcı, zorba ve geçimsiz tavırlar içerisine giren birim sorumluları sağlık çalışanlarını sindirmeye yönelik uygulamaları ile çalışma barışını olumsuz yönde etkiliyorlar. Bu davranışları sergileyenler adeta çalışma huzurunu bile isteye baltalıyorlar. 

Vatandaşların her türlü fiili ve sözlü saldırılarına maruz kalan sağlık çalışanlarına birde amirleri pozisyonundaki kişiler tarafından yapılan baskılar dayanılmaz bir hal aldığına dair sahadan ciddi şikayetler gelmekte. Çalışma huzuru yerlerde sürünen bir çok sağlıkçı bugün bir an evvel mesaisini biterek kendilerini hastanelerin dışına atmak için adeta dakikalarla yarışmaktadırlar. 

Mobbing nedir? Sağlık Personelinin Mobbing Karşısında Hakları Neler? 657'de hangi hükümler var? haberimiz için tıklayınız.

CUMHURBAŞKANI: MAKAMIN GÜCÜNE GÜVENEN KİBİR ABİDİLERİ!

Sayın Cumhurbaşkanı geçtiğimiz gün İstanbul’da yaptığı konuşmalarında; “Makamın gücüne, imkanlarına güvenerek gönül kıran, insanları rencide eden, tepeden bakan kibir abideleri…” olarak tanımladığı özellikle Kamuda sorumluluk makamında görev yapan kişilere bu konuşmayı hatırlatma ihtiyacı duyuyoruz. 

SAĞLIK BAKANI: İNSANLARIN GÖNLÜNE TEVAZU İLE DOKUNUN!

Ayrıca; Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın bir açıklamasında; “imkanlarına güvenerek gönül kıran, tepeden bakan kibir abideleri” olarak nitelendirdiği sorumluluk makamındaki kişiler için, “insanların gönlüne tevazu ile dokunmanın önemini” geçtiğimiz gün yaptığı bir paylaşımda vurgulamıştı. İnsan onurunu zedeleyici söylemlerden tüm sorumluların biran evvel vazgeçerek, sağlık çalışanlarının huzurlu bir ortamda çalışmaları için neler yapabileceklerine kafa yormalarını öneriyoruz. 

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (10)
Uzman 2 yıl önce
Birim sorumlusu diye bir kadro yok. Müdür Yardımcısı varken birim sorumlusuna da gerek yok. O zaman müdür ve müdür yardımcıları niye var. Gereksiz bir sürü sorumlu var. Sahada çalışacak kimse yok. Birim sorumlularının bir çoğu işinden ve mevzuattan habersiz. Böyle olunca baskıcı tavırlarla ve egosuyla iş yapmaya çalışıyor. Bu düzen değişmeli.
Sağlıkçı58 2 yıl önce
Sivas numunede her yerde birim sorumluları var ve gerçekten baskıcılar hepsinin yetkili sendikayla irtibatlılar. Nokta
ahmet demir 2 yıl önce
sistem çöktü
antalya 112 2 yıl önce
antalya 112 başhekimliği dr munevver umarım okuyordur onun için çok faydalı olur.
Sağlıkçı 2 yıl önce
Özel hastanelerin durumu daha vahim hem yöneticilerin hemde hasta ve yakinlarinin bize karşı saldırgan tavırlarını korumaları desteklemeleri çok kötü bir haldeyiz. Kendimizi savunacagimiz bir sendika vs yok.
Sami 2 yıl önce
Sizce neden böyle biliyormusunuz ? hiç düşündünüzmü ? 1 kan vermek için 4 kat in çık in çık 5 sefer tapılırmı ? evet yapılır kan alamayan hemşeri olurmu evet olur ?
1 hastalık yüzünden 20 doktor gezen benim ? 1 tane suratıma bakım da samimi olarak çözüm sağlamadı ölüncemi acama gündem ? olucaz ? YOKMU BENİM DERDİME ÇARE OLACAK DOKTOR BU TÜRKİYE DE ? AYRICA SURATIMA BAKIN ASIK SURATLA FIRÇA ATAN DOKTORLARI İSTEMİYORUZ SONRA DOKTOR DÖVDÜ OLUYORLAR NEDEN ACAMA KAPIDA KÖPEK KOVAR GİBİ KOVUYORLARDA ONDAN ?
DERYA SUİÇMEZ 2 yıl önce
bir zamanlar birim sorumlum olan herif bana aynen şöyle demişti seni sürüm sürüm süründürürüm istersen bakanı arat ben çok üzülmüştüm bir hafta sonra topallayarak yanıma geldi dizlerinden ameliyat olmuştu aynı herif yemekhanede temizlik personelinin elindeki iki tane ekmeği tutmuş almış onu rezil etmiş herkesin içinde dilinde ALLAH olanın kalbinde merhamet olmalı bu herifte ne merhamet var ne vicdan
sağlıkçı 2 yıl önce
riskli birimlerde çalıştırılacak personel bulunamıyor.
sakarya 54 2 yıl önce
sakarya da her şeyden sorumlu başkan ın geçmişi araştırılmadan sözleşmeli olarak mali ve idari işlerde çalışamaz raporu olmasına rağmen bu makama müdür tarafından sözleşmeli yapıldı ve baskı tehdit şantaj uygulanıyor hemşerisini cimer sorumlusu yaptı nedeni belli
kadri 1 yıl önce
ne yazıkkş bakan kocanın dedini yapmıyorlar. çoğu öneticiler ve sorumlular egolarını tatmin etmek için alttaki personeli eziyor. halden anlamıyorlar. nasılsa arkalarında parti var diye çok rahattırlar. bu uygulama kaldırılsın. ne liyakat ne adalet kalmış. personelin hayatı huzuru işe yaramayan bazı yöneticilerin iki dudağı arasında. idari personel daha da sıkıntı çekioyr tıpkı amele muamelesi görüyor, sağlıkçılar yine iyi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
32
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?