Sağlık Çalışanları Ne İstiyor: İş Barışı, Yavan Ödemelere Acilen Çözüm Üretilmeli!

Habertürk Köşe Yazarı Osman Gençer, "Aradan geçen sürede sağlık çalışanları için alkışları, şarkıları ve "hakkınız ödenmez" sözlerini devletin her kademesinde çokça işittik. Fakat mesele sorunların çözülmesine ve taleplerin karşılanmasına gelince, övgüler yağdıranların bu konuda gereğini yapmadıklarına da şahit olduk." dedi.

Gündem 13.05.2020, 10:33
Sağlık Çalışanları Ne İstiyor: İş Barışı, Yavan Ödemelere Acilen Çözüm Üretilmeli!

Bu süreçte yapılan tek düzenleme olan 3 ay tavandan ek ödemelerin usul ve esaslara boğulup, idarecilerin takdirine bırakılarak yavandan bir ödeme halini aldı. Sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattı, çalışanlara haksızlık yapıldı. Zaten adaletsiz bir şekilde olan döner sermaye ek ödeme yönetmeliği iş barışına zarar verirken, son uygulama ile iş barışını daha da bozdu.

Dünyaya övgü ile bahsedilen filasyonun yapı taşları olan toplum sağlığı çalışanları, döner sermaye adaletsizliğine kurban edildi.Aile sağlığı çalışanları ise hiç bir ek bir ödeme alamadı. Yapılan kısa süreleri bir iyileştirme bile uygulama safhasında çarçur edildi.

*

TIKLAYIN

- Öncelikli olarak tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin taban maaşlarına iyileştirme yapılmalıdır. 
- Döner sermayelerde kronikleşen sorunlar çözülmeli, sistem yenilenerek çalışan odaklı ve adaletli bir yapıya kavuşturulmalıdır. 
- 2 yıl önce söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçmelidir. Her branşta eğitim durumuna bakılmaksızın 800 ek gösterge puanı sağlık çalışanlarına verilmelidir.
- Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli, 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir. Tüm sağlık çalışanları 657 4/A kadrosu altında birleştirilmelidir.
- Atamalarda ehliyet ve liyakat esas alınmalıdır.
- Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara karşı hayata geçen düzenlemeler tavizsiz uygulanmalı, herhangi bir esnekliğe izin verilmemelidir. 
- Salgınla mücadeledeki kahramanca fedakarlıkları ve özverili çalışmaları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmeli ve geçmişe dönük işletilmelidir. 
- Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir.

*

Yani, sağlık çalışanları aslında özlük haklarını talep ediyorlar. Umarım talepleri kulak arkası edilmez.

Bu süreç bize göstermiştir ki, bir ülkenin sağlık ordusu ne kadar güçlü ve sağlam ise bu süreçlerde o kadar rahat yönetilebilir.Onlara iyi bakmalıyız.

Kaynak:Osman Gençer

Yorumlar (3)
******** 6 ay önce
Yaşadığımız sıkıntılara tercüman olmuşsunuz, inşAllah dediğiniz gibi bu sorunlarımıza el atıp bu adaletsiz düzenin iyilestirilmesini sağlarlar. Alkış değil hakkımızı istiyoruz, kadro ve maaslarimizin iyileştirilmesini istiyoruz bir an önce, aile birliği istiyoruz
Tümer bilmis 6 ay önce
Bizler bu işi kahraman askerlerimiz gibi görüp mücadele ettik sizlerde bizi alkislarla motive ettiniz.. ne zamanki komik miktarda para muhabbeti ettiniz.halkimizin gözün de bizi kahramanliktan alıp para göz konumua getirdiniz..bize bu süreçte bunu yapip motivasyonunuzu düşürdünüz..keske bu süreç bitince özlük haklarimizfa iyileştirme yapsaydınız..çok haksızlık yapıldı bize..
Hemşir hasan 6 ay önce
Valla sanki bizden biri konuştu dilimizde gönlümüzde ne varsa yazmışsınız teşekkür ederiz tüm sağlık ordusu adına.
6
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?