Sağlık Çalışanları Mutsuz ve Umutsuz!

Sağlık çalışanları aylardır yorgunluklarını ve haklarının verilmemesinden kaynaklı mutsuzluklarını haykırıyorlar. Son yapılan araştırma sonucuna göre sağlık çalışanlarının büyük çoğunluklu ilk fırsatta kurum değiştirmek istiyor.

Gündem 29.03.2021, 11:01 29.03.2021, 18:26 Güler Sağlam
Sağlık Çalışanları Mutsuz ve Umutsuz!

Özellikle özlük hakları ile ilgili olarak bekledikleri iyileştirmelerin ( yoksulluk sınırı üzerinde tek kalem maaş, 3600 ek gösterge, yıpranma payı) yapılmaması bunların en temel sepeklerinden.

Kirasını ödeyemeyen, ailesinin masraflarını karşılayamayan ve emekli olunca alacağı maaş ile de geçinemeyeceğini düşünen sağlık çalışanları mutsuz ve umutsuz. Sağlık çalışanı ikinci bir iş bulsa çalışacak. Ek ödeme yıllarıdır alamıyor. Yıpranma payı geçmiş yılları kapsamadı ve emeklilik için hayallerini kurduğu 3600 ise unutuldu.

Tüm bunların yanı sıra işleyişten kaynaklı yaşanan mobbinglerde sağlık çalışanlarının umutsuzluğunu ve mutsuzluğu artırmakta.

Özellikle pandemi de artarak devam eden ve yıllarca süregelen geçici görevlendirmeler için sağlık çalışanları bunun sonsuza kadar devam edeceğini düşünüyor. Pandemi öncesi var olan görevlendirmeler sonlandırılmadı yenileri eklendi. Gerçi haklarını yememek lazım saygıdan, yada gündeme gelmemek için sosyal medya hesaplarından yapmış oldukları aktivite fotoğraflarına ara verdiler.

Kurum içinde yasa ve yönetmeliklere uyulmadan yapılan görevlendirmelerde maalesef sağlık çalışanlarının umudunun tükenmesinde çok büyük bir etken.

25 yılını dolduran personel nöbet tutarken, memuriyetin başında gencecik çalışanlar masa başında görevlendirilmekte. Görev tanımında yer alan işlemleri bari yapsın dendiğinde yapamaz denebiliyor. O zaman neden görevlendirildi diyene cevap prosedürleri kontrol etmesi için cevabı veriliyor. O zaman Bakanlık bunca sözleşmeli yöneticiye bulunduğu kadrodan daha fazla maaşı neden veriyor. Yönetmelikte olmayan süpervizörler birim sorumlu ve yardımcıları neden var. Sağlıkta sağa dönsen sözleşmeli yönetici sola dönsen birim sorumlusu ve yardımcısı çalışan hep aynı.

Koskoca bir yıl pandemi nedeni ile eğitim verilmeden geçti. Şimdi yine eğitimler pandemi nedeni ile eğitimler online ama tek bir eğitim hemşiresini sahada göremedik. Ama inanın nöbetli çalışan bir personelden daha yoğunlar.

Sağlık Bakanlığında bulunan üst düzey yöneticiler en azından bağlı kurum ve kuruluşlarda çıkarılan yasa ve yönetmeliklere uygun çalışılmasını sağlasa, çalışanlar daha mutlu olur. Mobbing kavramı sağlıkta o zaman bu kadar çok anılmaz.

25 yılını doldurmuş, yüksek lisans yapan varken, hemşirelik alanında lisans bitirmemiş memuriyete yeni atanmış personelin başına Resmi Gazete ’de yayımlanan görev tanımına rağmen sorumlu olarak atanmasını ve /veya nöbet siz masa başı alanda görevlendirilmesi nasıl açıklanabilir.

Sağlık çalışanlarının durumlarının ve çalışma koşullarının irdelendiği ‘Durum Analizi Anket Çalışması’nın sonuçları, sağlık çalışanlarının mesleki mutsuzluk yaşadığını ortaya koydu. Zira ankete katılanların yüzde 60’ı yaptığı işten memnun değil ve fırsatını bulduğunda mesleğini bırakmayı düşünüyor. Bunu biz söylemiyoruz. Yetkili sendikanın yapmış oldugu çalışmanın sonucu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (9)
Hemsireler sağlık memurları 4 ay önce
Fırsatım olsa taseon işçi olurum belediye de işçi olurum düz memur olurum bekçi olurum kısaca hemşire sağlık memuru olup hasta ile hasta yakını ile uğraşmam nobetlerde uğraşmam hastanın bokuymus,kaniymis idaririymis gece gündüz tedavileriymis refakatçilikmis hasta bakıcılık miş banyosuymus enfeksiyonuymus bulaşıcı hastalıklariymis sondasiymis alcisiymis dikisiymis pansumaniymis siddetmis vbvb hiç birşeyler uğraşmak zorunda kalmam ilk fırsatta bu işten firar edecegim
Hemsireler sağlık memurları 4 ay önce
Bizlerhemsirelersağlık memuru olarak kendi işimizin yanında 4 mesleği daha icra ediyoruz hasta bakıcılık, temizlikçi işçisi, refakatçisi, sekreterlik ,memurluk vbvb bu nasıl bir şey dir 4600 TL ye bunların hepsini yaparken bu yaptığımız işlerin hiçbir karşılığını alamıyoruz
matogrt 4 ay önce
saglikciya doktor haric net 10.000tl maas nobet verilmeli.biktik anlatmaktan öğretmenim ama saglikci olmasa biz biteriz
SAĞLIÇILAR 4 ay önce
YAV TÜKENDİK TÜKENDİK. BU GÜN YARIN DİYE DİYE KAFAYI YEDİK. ÇOK AMAÇOK HAKIMIZI YİYORLAR. KİME NE DİYEVEĞİMİZİ ŞAŞIRDIK. SAĞLIK SENE HAKKIMIZI HELAL ETMİYECEĞİZ. LÜTFEN İSTİFA EDİNKİ BELKİ BİR DERS OLUR. İSTİFA
Calisan 4 ay önce
Bizde seçimde hükümeti mutsuz ederiz yok biz böyle mutluyuz diyorsanız böyle devam
sağlıkçı 4 ay önce
DOĞRU TESPİT. YILLARDIR DR DIŞI SAĞLIK ÇALINLARI MUTSUZ VE UMUTSUZ.
KURUMLAR ARASI EN DÜŞÜK ÜCRET SAĞLIKÇIRDA. SEYYANAN İYLEŞTİRME YAPILMADI. SABİTLER SİGORTAYA YANSIMADI. YIPRANMA VERİLMENEN ÜNVANLAR VAR. (4 YILA 1 ŞEKLİNDE) YETER ARTIK SORUNLAR DAĞ GİBİ OLDU ÇÖZÜN BU SORUNLARI.. GÖRMEZCELİKTEN GELMEYİN.
Sami 4 ay önce
Sağlık çalışanının altı ay yarım yamalak covid desteği aldığı öğretmenin 11 ay düzenli ek ders aldığı yere Sağlık bakanlığı denir
4c 4 ay önce
Öğretmenlerin durumu iyi sanırım. kendinizden çok sağlıkçıları düşündüğünüze göre..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?