Sağlık Çalışanları Arasında Ayrım Yapmayın: Mücadele Yara Alıyor!

Sağlık çalışanları farklı meslek gurupları ve birimler şeklinde ayrıştırılarak iş barışı baltalanmaktadır. Ne yazık ki buda mevzuatla yapılmaktadır. Öncelikle sağlık çalışanları ek ödeme istemiyor. Sağlık çalışanı tek kalemde emekliliğine yansıyan ve hak ettiği bir maaş istiyor. Performans gibi bir saçmalıkla adına da ek ödeme denilerek aynı birimlerde çalışan hatta aynı odada çalışanlar arasındaki iş barışını sadece ve sadece bozmaktan öteye gitmemektedir.

Gündem 06.09.2020, 01:30 07.09.2020, 08:54
Sağlık Çalışanları Arasında Ayrım Yapmayın: Mücadele Yara Alıyor!

Tüm kamu kurumlarında esnek mesaiye geçildi. Peki sağlık çalışanları esnek mesaiye geçebildi mi? Hayır. Kamu'da esnek mesai deniliyor ama realitesi şu: sağlık çalışanları hariç kamu kurumlarında çalışanlar. Yani sadece Sağlık Bakanlığındaki çalışanlar hariç. Kimi idareler büro memurlarını esnek çalıştırdıklarıda bilinmiyor değil. Kısaca sağlık çalışanları hariç esnek mesaiye geçildi. O zaman Covid- 19 pandemisi döneminde bu insanlar özveriyle çalışıyor. Neden o zaman o birim bu birim ayrımı yapılıyor.  

Bir önceki uygulamadaki gibi hastane yönetimlerine bırakılacaksa eğer tavan ek ödeme; yaşanacak ayrımcılıkların pandemi mücadelesinde amansız savaş veren veren sağlıkçıların birlik ve beraberliğini hepten yok edecektir. 

TIKLAYIN

Yayınlanacak ek ödeme Genelgesi, covid-19 pandemisinde ekip olarak mücadele eden sağlık çalışanları arasında ayrım içerirse iş barışının bozulmasından öteye geçemeyecektir. Hastane üzerinde gidecek olur isek, Hastayı kapıda karşılayan, karşılama ve yönlendirme elemanı olmaz ise, tahlilerini çalışan laborant olmaz ise, bilgi işleminin çalışması sağlanmaz ise, malzeme temin edilmezse, verileri girilmezse sistem işler mi? Özellikle 6 aydır kendi canlarını hiçe sayarak, sevdiklerinden uzakta cansiperane çalışan hastane işçilerinin emekleri hiçe sayılmamalıdır. Bu işçi kardeşlerimizin tekraren ek ödemeden yararlanmaması, aynı yerden bir kez daha yara almalarına sebep olacaktır.

Ek ödemede de esnek mesaide oldugu gibi ödeme yöneticilerin insiyatifine bırakılır ise, masa başında oturan, esnek mesai uygulayan personele ek ödeme verilir iken, pandemi döneminde ihtiyaç var diye izin dahi verilmeyen personel ek ödeme yapılmadıgını duymak içten bile olmayacaktır. 

Beklenen ek ödeme yönetmeliğinin iş barışını bozmayacak ve torpile dayalı uygulamalara yer vermeyecek olmasıdır. Esnek mesai uygulmasında yaşananlar zaten personelin motivasyonu  ve iş barışını bozmaktadır.

Esnek mesai öne sürülerek, haftada iki gün hastaneye geldiği halde o iki günde de arkadaşım diye boş boş oturttuğu UYGULAMAYI yapma cureti gösteren sözleşmeli yöneticilerin belirleyeceği ek ödeme dağıtımı başta Cumhurbaşkanlığı sistemine, sonrada Dr. Fahrettin KOCA vizyonuna darbe vurmaktan öteye geçmeyecektir. Sahada çalışan personele sigara içme cezası kesiliken, sözleşmeli yöneticilerin ihtiyaç var denilerek sistemden alınacak veriler için görevlendirdiği, ayrı oda tahsis ettiği, esnek mesai uygulaması yaptırdığı, çalışanların odasında çay, kahve ve sigara muabbetlerinden de haberdar sağlık çalışanları.

Yorumlar (27)
Sandık Gelecek 2 ay önce
Adaletin uğramadığı, personelin değersiz olduğu tek bakanlık Sağlık Bakanlığı.
2000 lira seyyanen zam yapılmalıdır. Bu gelir iyileştirmesinin korona ile ilgisi yok. Maaşlar eridi. Bekçi 6500 alıyor bu ülkede!!! 30 yıllık sağlıkçı 5000 i göremiyor!!
Filiz 2 ay önce
Sağlık bakanlığı hangi konuda adaletliki mutemedin müdür yardımcısı olduğu bir kurumdan bahs ediyorsunuz yoğun bakım sertifikası veriyorlar kan almada çalıştırıyor hangi adalet ve düzenden söz edilebilir liyakat sahibi yöneticiler görevlerinden alınıyorlar alışveriş marketleri bile sağlık bakanlığından düzenli her şey bir millet vekiline bakıyor arkan yoksa seni kevgire çeviriyorlar haksızmıyım sağlıkçı arkadaşlar mutenetten müdür yardımcısı olursa sekretere iş bile yaptıramıyorsun sekreterin işini bile hemşire yapıyor daha böyle bakanlıktan ne bekliyceksiniz
Sadece covid bakan elbet fazla almalı. 2 ay önce
Bu arada yanlış anlaşılmasın.covid servisinde çalışmıyorum.bizde risk altındayız ama orası tam Ateş hattı.herkes tavandan almalı.covid çalışan yüzde 120 almalı mesela.bu arada ek içinde ek ödeme geçen hiç bir duzenleme saglikciyi tatmin etmez.bu sorunlar covidlede başlamadı.hemsire maaşı 7/24 çalışma,risk ve eğitim durumuna göre 7000 olmalı.doktor ise dengi hakim ve savcı maaşı olmalı.ek ödeme olacaksa da hastane karı zararından bağımsız yaptığın ise göre olmali.hemsirelerin performansı hekime bağlı olmamalı.en uc noktadan örnek vereceğim.bir uzman doktor 7 bin TL maaş maks 15 bin tl döner almamali.sacmaliktir bu.performans maaşı katlıyor(uc nokta dedim,bunu her hekim almıyor).1. derece hakim maaşı 14_15 bin TL mi.uzman hekimde bunu alir.ustune 3-4 performans.hemsirede 7 maaş maks 2 döner.hekim maaşını yine hemşirenin 2 katı diye kızanlar olacak ama kamuda hekim tutamazsiniz.hemsire 7 alırken,hekime 10 veremezsin.dunyada da böyle.
EEE 2 ay önce
BENCEDE COVİT HASTALARI İÇERİSİNDE ASTRONOT GİBİ GEZEN ARKADAŞ SONUNA KADAR HAK EDİYOR.COVİTLİ HASTAYI GÖRMEYEN FİLYOSYANA TELEFONA BAKMAK DAHİL KATILMAYAN YARARLANDIRILMAMALI. SADECE BİR İKİ GÜN COVİTTE NÖBET TUTANLA SÜREKLE COVİTLİ SERVİSTE ÇALIŞAN AYNI TUTULMAMALI.
Pratisyen hekime 2 ay önce
O da 10-11 bişe olacak işte.yarim sayfa destan yazmışım ,her ayrıntıyı yazsam iyice uzayacak.hemsire net maaş 7…uzman 14-15 demişim.burdan bir korelasyon kuramiyomusun.10-11 her neyse.ustunede hemşire maks 2,pratisyen 3..uzmanda maks 5-6 döner alır.bu sitenin hemşiresi bir tuhaf doktoru ayrı tuhaf .he abi hemşire 7+performans alırken pratisyen 5500-6000 de kalacak demek istedim.bravo anladın.bir sablondan bahsediyorum.uc assagi beş yukari
Pratisyen hekim 2 ay önce
Pratisyen hekim maaşından haberin var mı?
Sağlık 2 ay önce
Masa başındaki ile virüs ile birebir temasta olanlar aynı durumda değil kusura bakmayın
Sağlık çalışanı 2 ay önce
Herkese eşit dağılım mümkün ve mantıklı değil, adaleti sağlamak lazım. İşçilerin ek ödeme almaması kabul edilemez.
ZAĞLIKÇI 2 ay önce
işçiler daha ne istiyor. bedavadan kadroyu aldılar. onlar yüzünden döner sermayemiz düşüyor
Sağlık çalışanı 2 ay önce
Ben özel sektörde çalışıyorum ve çok yoğun bir şekilde nöbet tuttum üstelik özel sektörde de hiç vaka sayisi düşmüyor ve değil ek ödeme kendim covid 19 yakalandım çok zor dönemler atlattım ve maaşımda kesildi her yönden madur oldum
hemsire olmayan saglikcilar 2 ay önce
agustos ayinda personelinin yarisi izin kullandi
Murat reis 2 ay önce
YALAKASEN üye arkadaşlar burda veryansın etmesin onlar sebep oldular bu duruma toplu sözleşme masasında 0.5 razı olsun sağlıkçılar için hiçbir adım atmayan sendikadan istifa edin hiç olmasa sizin sırtınızdan hükümranlık sürmesinler
kuzey kutbu 2 ay önce
KESİNLİKLE KATILIYORUM HERKES İSTİFA ETMELİ.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?