Sağlık Çalışanları Adaletsiz Ek Ödemeyi Yarın 8 Hastane'de Alkışla Protesto Edecek!

İstanbul'da görev yapan çok sayıda sağlık çalışanı, adaletsiz ek ödemeyi değil insanca yaşam için temel ücret artışı talebiyle yarın İstanbul’daki hastanelerde alkışlı protesto eylemi ve basın açıklaması yapacak.

Gündem 20.05.2020, 16:00 20.05.2020, 16:38
Sağlık Çalışanları Adaletsiz Ek Ödemeyi Yarın 8 Hastane'de Alkışla Protesto Edecek!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Aksaray Şubesi üyeleri, 21 Mayıs Perşembe günü saat 12.30’da İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul E.A. Hastanesi, Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastalıkları Hastanesi, Haseki E.A. Hastanesi, Sultangazi yerleşkesi ve Eyüpsultan Devlet Hastanesinde alkışlı protesto eylemi ve basın açıklaması yapacak.

SES İstanbul Aksaray Şubesi’nden yapılan açıklamada “Pandemi ile mücadele kapsamında uygulanan tavandan ödeme mağduriyetleri ve adaletsizliği gidermemiş, aksine arttırmıştır. Sağlık emekçilerinin talebi üç ay sürecek adaletsiz ek ödeme değil, insanca yaşam için temel ücret artışıdır. Taleplerimizi dile getirmek ve tepkimizi göstermek için tüm iş yerlerimizde alkışlı protesto ve basın açıklaması yapılacaktır” denildi.

BUGÜNDE PROTESTO VARDI

TIKLAYIN

Sağlık emekçileri, Şişli Etfal Hastanesi’nin önünde bir araya gelerek ek ödemelerin adaletsiz bir şekilde ücretlendirilmesini, bir dakikalık alkış eylemi ile protesto etti. 

20 KATA VARAN FARKLI ÖDEMELER MEVCUT

İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Tabip Odası (İTO), Devrimci Sağlık-İş ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), sağlık emekçilerine yapılan ek ödemelerdeki ayrımcılığa tepki göstererek, İstanbul Şubeleri, Şişli Etfal Hastanesi’nin önünde dün ortak bir basın açıklaması düzenledi.

Sağlık emekçileri üzerlerine “İş, ücret, işyeri güvencesi”, “Performansa hayır” ve “Ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir, anadilde eğitim” yazılı önlükler giyerek, “Adaletsizliğe son verin”, “Sağlık çalışanlarının arasında ayrım yapılmamalı” sloganları attı. Burada konuşan Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Sekreteri Erdoğan Demir, Sağlık Bakanlığı’nın salgının başlamasıyla birlikte sağlık çalışanlarına bir söz verdiğini ancak bunun yerine getirilmediğini söyleyerek, sağlık emekçilerinin hakkının bir an önce ödenmesini istedi. Demir, Sağlık Bakanı’na adaletsizliğe son vermesi için çağrıda bulunarak, “Taşerondan kadroya geçirilen arkadaşlarımız ek ödemelerin dışında tutuldu. Ek ödeme alan hemşire ve doktorlar arasında da ciddi anlamda adaletsizlik söz konusudur. 20 kata varan farklı ödemeler mevcut. Hastanenin içinde çalışan herkes, sağlık emekçisidir. Taşeron işçilere ve güvenlik görevlilerine ek ödeme vermiyorsunuz. Şunu bilin bu hastanede bir güvenlik görevlisi koronavirüsten yaşamını yitirdi” diye konuştu.

Yorumlar (1)
hemşire saglık mem 6 ay önce
Nice kurum çalışanlarının en düşük maaşı 5000 TL den aşağı değilken masa başlarında tertemiz 8,5 mesaisini yapanlar dan daha düşük maaş alan biz sağlık çalışanları
15
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?