PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Çalışanını Darp Eden Polise 2 Bin Lira Para Cezası

Mahkeme, 2 yıl önce Bahçelievler Devlet Hastanesi'nde görevli sağlık çalışanı Ö.T.’yi darp eden ve hakkında 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan polise, 2 bin 240 lira para cezası verdi.

Gündem 30.07.2021, 12:45 30.07.2021, 13:00 Güler Sağlam
Sağlık Çalışanını Darp Eden Polise 2 Bin Lira Para Cezası

2019 yılında rahatsızlanan meslektaşını Bahçelievler Devlet Hastanesi’ne götüren polis, acil serviste görevli sağlık çalışanı Ö.T.’yi darp etmiş ve hakkında “kasten yaralama” suçundan 6 aydan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Alınan savunma ve beyanların ardından 2 yıl sonra kararını açıklayan mahkeme, sanık polis memuru S.T.’yi, “basit yaralama” suçundan 2 bin 240 lira adli para cezasına çarptırdı. Mahkeme bu ceza için de hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

“CEZALAR HIZLI VE CAYDIRICI OLMALI”

Karara hemşire Ö.T.’nin avukatı Selahattin Yaman itiraz etti. Yaman, “Yaklaşık olarak iki yıldır süregelen davada hiçbir caydırıcılığı olmayan ceza verilmiştir. Verilmiş olan bu cezanın caydırıcı olmadığı, toplum vicdanını rahatsız ettiği ortadadır” dedi. Sanığın müvekkilini özel bir bölüme alarak darp ettiğini söyleyen Yaman, “Savcılık makamı tarafından sadece ‘basit yaralama’ için iddianame düzenlenmesi kabul edilemez. Türk Ceza Kanunu tarafından düzenlenen ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçunun tüm unsurları gerçekleşmiştir. İşbu sebeple de sanık aleyhine bu suçtan dolayı da soruşturma başlatılması gerekmektedir” dedi.

Pandemi döneminde sağlık çalışanlarının gösterdiği çaba karşısında temel hak olan şiddetin önlenmesi için eksik adım atıldığını söyleyen Yaman, “Sağlık çalışanlarının korunamaması hicap duyulacak bir mevzudur. Bir meslek gurubunun işinden ötürü her gün şiddet olayları ile karşı karşıya gelmemesi için verilecek cezaların hızlı ve caydırıcı olması gerekmektedir” dedi.

Yorumlar (2)
CovidAcil 1 yıl önce
Bu polisler uniformayla aslan kesilir; ama uniformalari cikinca kedi gibi olurlar!
mehmet 1 yıl önce
5 yıl aynı suçu işleyemeyecek.. napsın hapse mi girsin??
13
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?