PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlükleri Yönetsel Sorunlar Yaşıyor!

663 sayılı KHK ile Hastanelerde tıbbi işlemlerle ilgili hekim dışı personelin idari amiri konumundaki başhemşirelikler kaldırılarak bakım hizmetleri müdürlükleri olarak yeniden organize edilmiştir.

Gündem 13.04.2022, 09:39 13.04.2022, 14:10 Cansu Polat
Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlükleri Yönetsel Sorunlar Yaşıyor!

Yeni oluşumla birlikte daha önce sadece hemşirelerin idari amiri konumunda bulunan bakım hizmetleri müdürleri yeni sistemle hekim dışı tıbbı alanda faaliyet gösteren tüm sağlık personellerinin (sağlık teknisyen, teknikerler) amiri konumuna getirilerek yetkileri arttırılmıştır. Kamu hastane birlikleri 694 sayılı KHK ile 2017 yılında kaldırılmış olsa da 663 sayılı KHK ile hastanelerde kurulan idari yapılar güncelliğini korumaktadır.

Bakım hizmetleri müdürlüklerine bağlı çalışan sayılarındaki artış müdürlüklerde iş yükü ve sorumluluklarda önemli artışlara neden olmuştur. Bakım hizmetleri müdürlükleri hastanelerde çalışan hemşireler dışında laboratuvar, röntgen, anestezi vb. birimlerde çalışan teknisyen/tekniker gibi farklı unvan ve branşlara sahip kişilerin yönetim sorumluluğunu taşımaktadır. Müdürlüklerin farklı birimlerde çalışan, farklı unvanlara sahip ve farklı eğitim seviyelerine sahip birimlerde ortaya çıkan sorunlarla karşılaşmaktadır.

Bakım hizmetleri müdürlüklerinin kurulması ile ortaya çıkan bu farklılıkların yönetimi alanda çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden oldu. Özellikle bakım hizmeti müdürü olan ve büyük çoğunlukla hemşire unvanlı çalışanlardan atanan müdürler hemşirelik dışındaki alanda çalışan çalışanların sorunların çözümüne yeterli katkının sağlanması konusunda yetersizlikler yaşanabilmektedir.

Bakım hizmetleri müdürlerinin yardımcı veya süpervizör tercihleri genelde atanmadan önce beraber çalıştıkları aynı branştan olan çalışma arkadaşlar arasından yapılan tercihlerle gerçekleşmektedir. Bu durum özellikle eğitim ve araştırma hastaneleri gibi çalışan sayısının binlerle ifade edildiği hastaneler açısından sorunların çözümünde aksamalara neden olabilmektedir.

Bakım hizmetleri müdürlüklerinin daha etkin, verimli ve çalışan odaklı bir yönetim yaklaşım benimsemeleri için başhemşirelik döneminden kalan hemşire odaklı yaklaşımın değiştirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Alanda gözlemlenen sorunlar ve uygulanan çözümlere bakıldığında bakım hizmetleri müdürlerinin idari yapılarında küçük dokunuşların gerektiği görülmektedir.  

Bakım hizmetleri müdürlerinin müdür yardımcısı ya da süpervizör pozisyonu belirlenirken bu pozisyonlara yapılacak atamalarda sayılan birimlerde çalışan bireylerin katılımı bireylerin yönetime katılımı ve farklı birimlerde ortaya çıkan sorunları çözümüne önemli katkılar sunması beklenebilir.

TUNCAY AKAR
SAĞLIK YÖNETİMİ UZMANI

Yorumlar (9)
44 1 ay önce
LE GİT İŞİNE SAĞLIKÇI OLMAYAN ADAMAI SAĞLIK BAKIM HİZMETLERİ MÜDÜRÜ YAPTINIZ SİZ YALAN SÖYLÜYORSUNUZ VE HAK YİYORSUNUZ CANININ CEHENNEME
kepazelik diz boyu 1 ay önce
sınavla atayın bunları yoksa sağık b k götürüyor işçi adam müdür yard oldu hayırlı olsun kepazelik
attci 1 ay önce
liyakatlılar hariç hepsi işini en iyi yapıyor(ironidir)
İdari Mali işler Müdürü 1 ay önce
Yaziyi yazanin uzman olduğu gibi müdür mü müdür
sağlıkçı 1 ay önce
ego abideleri, kayırmacılar
Realite 1 ay önce
Sağlık akademik yapıdır , bu sistemde eğitim araştırma hastanesinde tüm servisten sorumlu klinik şefi akademik hekim altında başasistan ve sorumlu hemşire olur. Sorumlu hemşire diğer tüm personele bakar. Bunları kapsayan da başhemşire ve başhekim olur. Üst yönetim kliniklere gerekmedikçe karışmaz.
Diğer sağlık dışı idari personel ise sekreterya ile yönetilir Servis bir bütündür
Ama servis dışında hemşire / ebeler akademik olarak başhemşire liğe bağlıdır.
Teknik bakım Hizmetleri ise bağımsız birimlerdir
Güvenlik te bağımsız birimlerdir
Poliklinik, ameliyathane , görüntüleme ve invasiz merkezlerde ayrı idari yapıları olan merkezlerdir
Her birim zaten kendi içinde en tecrübeli ve yetkili idareci seçilir ise zaten sorun oluşmaz
Var olan sistem aslında az modifiye edilerek ve akademik yapıya uygun hale getirilerek düzelebilir ama sorun liyakat
HEMŞİRE 1 ay önce
1-YETKİLERİ ARTIRILMALI Kİ HAKLARI SAVUNABİLSİN
2-MÜDÜR YARD AZ HERKES YETERİNCE TEMSİL EDİLEMİYOR
Ceren 1 ay önce
Saçma sapan bir yazı yazmış. Hastanenin yüzde yetmişi hemşirelerdir. Hastaneleri en iyi bilen gene hemşirelerin bu yüzden bu işi Hasta Bakim Müdürü yapar yeterli liyakat esas alınsın başka bir meslek grubu düşünülemez zaten bu isi de en iyi Bakim hizmetleri Müdürünü yapar mutlaka Hemşire grubundan birisi olmalidir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?