Sağlık Bakanlığında Personel Genel Müdürlüğünün İsmi Değişecek: Yeni Daire Başkanlıkları, Yeni İşleyiş Geliyor!

Sabah Gazetesinden Faruk Erdem'in bugün özel haber başlığıyla haberleştirdiği bilgilere göre mevcut Personel Genel müdürlükleri tarihe karışıyor. Yeni getirilecek sistem ile yeni daire başkanlıkları getirilecek. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm kamuda personel işleri bu başkanlıklar eliyle yürütülecek.

Gündem 28.06.2021, 20:58 28.06.2021, 22:30 Güler Sağlam
Sağlık Bakanlığında Personel Genel Müdürlüğünün İsmi Değişecek: Yeni Daire Başkanlıkları, Yeni İşleyiş Geliyor!

Sabah'tan Faruk Erdem'in haberine göre; kamu kurumlarının tamamında İnsan Kaynakları sistemi devreye sokulacak.

İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığınca hazırlanan ve üzerinde çalışılan taslak düzenlemeye göre kamuda yenilikler bir bir devreye alınacak. İnsan Kaynakları Ofisi tüm bakanlıklar ve kamu kurumları için çerçeve insan kaynakları yapısı öngören taslak hazırladı. Hazırlanan taslağın sosyal taraflara memur sendikalarına ve bakanlıklara görüşe açılması bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı öngörülen insan kaynakları yapısında maliyet hesaplaması yapması bekleniyor.

İŞTE O YENİLİKLER

Bu taslağa göre yeniliklerden bazıları şöyle gerçekleşecek:

 # Tüm bakanlıklarda eğitim yetenek ve kariyer yönetimi, daire başkanlığı, özlük işleri daire başkanlığı, mevzuat ve disiplin işleri daire başkanlığı, yönetim hizmetleri daire başkanlığı, atama daire başkanlığı gibi birimler kurulacak.

 # Bu birimlerin altında iş analizi müdürlükleri, "yönderlik" müdürlükleri kurulacak

 # Tüm bakanlıklarda bulunan ve o bakanlığın merkez ve taşra teşkilatındaki çalışanların bağlı bulunduğu Personel Genel Müdürlüğü'nün adı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü olarak değiştiriliyor. Böylece personelle ilgili tüm süreçlerin takip edildiği, özlük işlerinin yapıldığı, varsa sendikalarla olan ilişkilerin yürütüldüğü bu birimler yeni adlarıyla daha etkin ve kapsamlı birer birim haline getirilecek. Kamu personelinin daha verimli çalışması, kamu hizmetinin daha kaliteli sunulması, hem hizmet alanın hem de hizmet verenin daha mutlu olduğu bir sistem de getirilmiş olacak. Böylece Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ndeki etkin ve hızlı karar süreçleri ve kamu hizmeti tabana da yayılmış olacak.

 # Bakanlıkların dışındaki bağımsız başkanlık ve genel müdürlüklerde ise yeni sistem farklı şekilde devreye girecek. Bu kurumlarda bulunan "Personel Daire Başkanlığı'nın adı "İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı" olarak değiştirilerek yeniden yapılandırılacak.

 # Üniversitelerdeki "Personel Daire Başkanlığı"nın adı "İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı" olarak değişecek.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Aile Calisani 1 ay önce
Adini degistirsen ne olcak icindeki ayni adam olduktan sonra.
Exsen 1 ay önce
Sözleşmeli yöneticilik getirilirkende ballandıra ballandıra anlattılar...öyle böyle şöyle olacak dediler başhekimkerimiz vekil seçilebilmek için tek kuruş döner dağıtmadı personelin alın terinin üzerine çöktü şimdi hastaneler işleyemez hale geldi...muhtemel odurki bu sistemde şuankinden daha kötü dür....
kamil 1 ay önce
ne çalışma ama, hikaye
doktor bakanlığı olsun 1 ay önce
doktor bakanlığı bakanlığın tüm pozisyon ve ödeme öngörücüleride doktor olur muhtemelen
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?