Sağlık Bakanlığı Yönetici Kadroları Arpalık mı?

663 sayılı KHK ile getirilen sağlık bakanlığı üst yöneticileri kamu dışından da alınmaya başlaması sorunları artırmaya devam ediyor.

Gündem 15.02.2021, 19:33 Güler Sağlam
Sağlık Bakanlığı Yönetici Kadroları Arpalık mı?

Örnek olarak Manisa ilimizden bir kaç örnek verelim. A.S.P. ve eşi İ.B.P’ nin siyasi bir partinin yönetim kuruluna görevli oldukları, H.S ve eşi O.S. ‘ nin yine bir siyasi partinin il disiplin kurulunda görevli oldukları, Y.D. ‘ nin 2012’ de mezun olup hiç KPSS’ ye girmeden sırf Makedon Göçmenleri Derneği Başkanının yeğeni olduğundan bahisle 2012 yılından beri müdür yardımcılığı görevi icra ettiği, H.İ.Y.U’ ın bir milletvekilinin kayınçosu olması, Manisa Ruh Sağlığı Hastanesi üç yöneticisinin dışarıdan olması, Merkezefendi Hastanesi Müdürünün kamu dışından olması vs vs. sadece bu valiyetimizde değil Nevşehir ilimizde bilinenlerden biri. Bu ve buna buna benzer örnekler maalesef bitmiyor.

Bu şekilde dışarıdan atanan yöneticilerin, sahada yarattığı problemler hakkında sayın Bakanımızın bilgisi var mıdır? Yoksa, sayın Bakanımızdan habersiz işler mi yapılmaktadır. Var ise, durum daha vahim görünüyor. Sağlık teşkilatların siyasi partilerin arpalıkları haline geldiği, kurum aidiyetleri olmayan bu ve benzeri kişilerin, kamu ihaleleri altına imza atıp atmadıkları, atıyorlar ise yasal sorumlulukların neler olduğunu kamuoyu merak ediyor.

TIKLAYIN

Konu sadece bununla bitmiyor. Buna bir de ek olarak, özelde sağlık bakım müdürlerinin gelen resmi yazıları uygulamama tavırları apayrı bir tartışma konusu, velevki ilgili personel dava açsa bile memuriyet sorumlulukları bulunmayan bu yöneticilere idari ceza verme olanağı da bulunmadığından verilse dahi uygulanabilirliği bulunmadığından, sağlık personelinin şikayetçi olması da durumda bir değişiklik yapmamaktadır. Bu durum bu gibi idarecilerin personel üzerinde mobbing tavırlarının artmasına sebep olmaktadır.

Diğer kurumlarda yönetici olabilmek için kurum içi yükselme sınavlarına girilmesi gerekirken, sağlık teşkilatında böyle olmaması da başka bir tartışma konusu? Örneğin MEB’ de yönetici olabilmek için sınav gerekirken ya da İçişlerinde ya da başka bir kurumda sağlıkta neden dışarıdan yöneticiye ihtiyaç duyuluyor? Bir sürü sağlık yönetimi, işletme, kamu yönetimi mezunu var iken böyle bir duruma girmek akla Sağlık Tesisleri arpalık mı sorusunu getiriyor?

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (18)
Sağlıkçılar 2 hafta önce
Sağlık kadar laska Arpalık bir yer yoktur adamlara makam koltuk verdiğiniz yetmiyormuş gibi birde üstüne ballı maaş veriliyor hangi kurumda böyle birşey var sırf makam koltuk uğruna bu işleri yapacak nice insan var . sağlık çalışanları na kıran mı girdi de dışarıdan adam atanıyor yüzlerce sağlık memuru hemşire çalışan i olan kurumda çiğit ten yetişmiş binlerce çalışandan bir kişi bulunamıyor mu da dışarıdan adam getiriliyor hiçbirinde sağlıktan anlamaz olduğu hâlde
Torpilim olurmusun 2 hafta önce
Boşverin okul okuyup yüksek puanlar almayı torpil bulmaya çalışıyor millet ölüm hak torpil helal, bencede haklılar 9 bin gibi maaş var işin ucunda neyapsınlar okulu birincilikle bitiren kpss den en yüksek puanı alanamı versinler o maaşları
kamil 2 hafta önce
Partiden kağıdı olan,elhamdülillah torpilli idareci ve yönetici oluyor:)))))))
Sağlıkçı 2 hafta önce
Valla onu bunu bilmem de tatlı para alıyorlar. AÖF mezunu başkan yardımcısı 13.000 lira kemiksiz alıyor, bizzat tanıyorum. Kaldı ki bunun yaptığı işi şube müdürü rahat rahat yapar. Ne diyor şair; Ali babanın bir çiftliği var.... ha ha ha.
kara 2 hafta önce
tarihin en kara dönemi. liyakat yoksunu ne kadar adam varsa koltukları doldurdu. ne işten anlayan var ne halden. ne idareden anlayan var ne de idare olunandan.
mustafaatt 2 hafta önce
müdürlük liyakatla olunuyordu artık siyaset karar veriyor. Artık siyasetin kamu kurumlarına karışmaması lazım ama hep böylr gidecek ve kul hakkına girilecek.. şahsen benim hakkım haram olsun
Mikail 2 hafta önce
Bizim konyadada cemaatciler oluyor ne fark var. Menzil, hakyol,naksi .....
kamil 2 hafta önce
hocam çaktuma,elhamdülillah bizim torpilimiz var:)))))
parti ile gelen çalışmaz 2 hafta önce
tarihin en kara dönemi. liyakat yoksunu ne kadar adam varsa koltukları doldurdu.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
5
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?