Sağlık Bakanlığı Uzman Hemşireliği Yok Saydı!

08.03.2010 tarihli ve 27515 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan '' Hemşirelik Yönetmeliği ''nde UZMAN hemşirelik tanımlandığı halde Sağlık Bakanlığı kadro unvanı ihdas edilmemesini gerekçe göstererek talepleri geri çevirmeye devam ediyor.

Gündem 12.02.2021, 16:10 12.02.2021, 18:18 Güler Sağlam
Sağlık Bakanlığı Uzman Hemşireliği Yok Saydı!

08.03.2010  tarihli ve  27515 sayılı  Resmî Gazete Yayınlanan Hemşirelik Yönetmeliğinde;

MADDE 4 : 

e) Uzman hemşire: Mesleğiyle ilgili lisansüstü eğitim alarak uzmanlaşan ve diploması Bakanlıkça tescil edilen hemşireyi 

Uzman hemşire

MADDE 7 – (1) Lisans mezunu hemşirelerden; yurtiçinde hemşirelik anabilim dallarında ve bunların altında açılan lisansüstü eğitim programlarından mezun olan ve diplomaları Bakanlıkça tescil edilen hemşireler ile yurtdışında bu programlardan mezun olup, diplomalarının denklikleri onaylanan ve diplomaları Bakanlıkça tescil edilen hemşireler alanlarında uzman hemşire olarak çalışırlar. (1)

(2) Uzman hemşireler, temel hemşirelik rollerinin yanı sıra uzmanlığını yaptığı alana yönelik klinik bilgi, beceri, sağlık araştırmaları, danışmanlık hizmetleri, sağlık eğitim hizmetlerinin programlanması, uygulanması ve değerlendirilmesinde sorumluluk alır, uygular ve değerlendirir.

TIKLAYIN

(3) (Ek:R.G-19/4/2011-27910) Uzmanlık alanı ile ilgili kapsamlı sağlık değerlendirmeleri yapar. Hemşirelik bakımını planlar, uygular ve yönetir. Bakımda istenen hedeflere ulaşılamaması durumunda, yeni stratejiler geliştirir.

(4) (Ek:R.G-19/4/2011-27910) Hastalara uygulanan tıbbi tanı ve tedavi işlemlerine ilişkin karşılaşılan kritik durumlarda, uygun kararın verilmesinde hemşirelere danışmanlık yapar, meslekî gelişimleri açısından hemşirelere yardımcı olur.

(5) (Ek:R.G-19/4/2011-27910) Hasta ve ailesinin eğitimini planlar. Hastaları, bakım ve tedavi yöntemleri ile olası yan etkileri hakkında bilgilendirir. Hastaların güncel ve güvenilir sağlık bilgisine ulaşmasını sağlar.

(6) (Ek:R.G-19/4/2011-27910) Uzmanlık alanı ile ilgili ve etik konularda kişi, kurum ve kuruluşlara danışmanlık ve bilirkişilik yapar. Çalıştığı kurumda araştırmalarla ilgili etik komitede görev alabilir.

Ancak uzman hemşirelik şartlarını kazanan sağlık personeline gerek resmi yazı ile gerekse bilgi edinme başvurularına aşağıdaki şekilde cevap verilmektedir. 

Bu arada ilgili yönetmenliğin 7.maddesini 1. fıkrası '' Danıştay Sekizinci Dairesinin 28/2/2019 tarihli ve Esas No: 2016/5274 sayılı kararı ile Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının iptaline karar verilmiştir.'' 

Sağlıkta mevzuatsal engeller biran önce çözülüp '' uzman'' ebe ve hemşirelerin önü açılmalıdır. 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
tahsis 3 ay önce
uzman ! bu tür ünvanlar okumayla değil, liyakatsiz sözleşmelerle tahsis ediliyor !
Uzm. Hemşire 3 ay önce
Uzman Hemşire mevcuttaki kadrolarında olan Hemşirelerimize tanımlanması gerekmektedir. Çünkü hakkedilmiş olan bir kadro var. Cumhurbaşkanlığımızdan talep edelim. Saygılar.
Vatanım 3 ay önce
Uzman hemşire ne yaa sanki uzmanlığını herhangi bir klinikte 4 yıl okuyarak sınavlara girerekmi aldılar hayır torpille meslektaşlarının hakkını yiyerek hiç servis çalışması yapmamış ayakları nöbetlerde şişmemiş gözü kızarmamış başı ağrımamış hemşire benim gözümde uzman olamamış.Torpil adam kayırma kalksa kurumlardaki sorunlarda biter.Hak eden hak ettiği yere verilse keşke.
hemşire 3 ay önce
hekimlerin 1 yıl fazla okuması bizden üstün olduğu anlamına gelmez derhal hekim görevinden istifa ettirilmeli ya da görevden atılmalı ve o hemşirelere de tazminat ödenmeli
Atiye yildiz 3 ay önce
Hemşirelik yalnızca teorik bilgilerle yapıalmaz. Bu mesleği sevip ruhunu kabullenemeyenler yapak istemezler
12
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?