Sağlık Bakanlığı'ndan Tüm Birimlere Yazı: Tedbirleri Artırın!

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında, zorunlu hallerde ziyaretçi kabullerinde "Hayat Eve Sığar (HES)" uygulamasına geçilecek.

Gündem 18.08.2020, 16:26 21.08.2020, 15:20 Güler Sağlam
Sağlık Bakanlığı'ndan Tüm Birimlere Yazı: Tedbirleri Artırın!

Yazıda, Bakanlık merkez teşkilatında verilen hizmetin etkin, kesintisiz ve sağlıklı şekilde sürdürülebilmesi ve Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında uygulamaya konulan birçok idari tedbir bulunduğu belirtildi. 

Son günlerde Bakanlık merkez hizmet birimlerinde vakaların sayısında artış olması sebebiyle alınan tedbirlere ilave olarak, belirtilen hususlara azami özenin gösterilmesinin zorunluluk teşkil etttiği vurgulandı. 

Bu çerçevede, merkez binada uygulanan ziyaretçi girişi yasağının halen devam ettiği, zorunlu haller dışında ziyaretçi kabulünde ısrarcı olunmaması gerektiği kaydedildi. 

''Bakanlık merkez binasında uygulanmakta olan ziyaretçi girişi yasağı halen devam etmekte olup, zorunlu haller dışında ziyaretçi kabulünde ısrarcı olunmaması, Ankara Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun 17.08.2020 tarihli ve 2020/68 sayılı Kararı gereğince zorunlu hallerde ziyaretçi kabullerinde "Hayat Eve Sığar (HES)" uygulamasına geçilmesi, yemekhanenin kullanımıyla ilgili 18.03.2020 tarihli ve 1521 sayılı yazımız ile duyurulan tedbirlere gerekli hassasiyetin gösterilmesi, binaya girişlerde güvenlik görevlilerince yapılan ateş ölçümünün mutlaka yaptırılması ve yüksek ateş çıkması durumunda binaya kesinlikle girilmemesi ve en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi, salgın hastalık belirtisi gösteren personelin, ilgili amirleriyle görüşerek mesaiye gelmeksizin en kısa sürede sağlık kuruluşuna müracaat etmesi, ortak kullanım alanlarından olan bina içerisindeki tüm çay ocaklarının kapatılması ve zemin katta yer alan kantinde çay-kahve servislerinin kaldırılması, personel giriş-çıkışlarında ve bina içerisinde kesinlikle maskesiz dolaşılmaması, sosyal mesafenin korunmasına ve hijyen kurallarına riayet edilmesi, bina içerisindeki tüm asansörlerin 6 kişiden fazla kullanılmaması, gerekmektedir."
Kovid-19 salgını tedbirlerine ilişkin alınan önlemler şöyle sıralandı:

ÇAY OCAKLARI KAPATILDI

"Ankara Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun 17.08.2020 tarihli ve 2020/68 sayılı kararı gereğince, zorunlu hallerde ziyaretçi kabullerinde 'Hayat Eve Sığar (HES)' uygulamasına geçilecek. 
- Yemekhanenin kullanımıyla ilgili 18.03.2020 tarihli ve 1521 sayılı yazı ile duyurulan tedbirlere gerekli hassasiyetin gösterilecek. 
- Binaya girişlerde güvenlik görevlilerince yapılan ateş ölçümünün mutlaka yaptırılması ve yüksek ateş çıkması durumunda binaya kesinlikle girilmemesi ve en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak. 

TIKLAYIN

- Salgın hastalık belirtisi gösteren personelin, ilgili amirleriyle görüşerek mesaiye gelmeksizin en kısa sürede sağlık kuruluşuna müracaat etmesi sağlanacak. 
- Ortak kullanım alanlarından olan bina içerisindeki tüm çay ocakları kapatılacak ve zemin katta yer alan kantinde çay-kahve servisleri kaldırılacak. 
- Personel giriş-çıkışlarında ve bina içerisinde kesinlikle maskesiz dolaşılmayacak. Sosyal mesafenin korunmasına ve hijyen kurallarına riayet edilecek. 
- Bina içerisindeki tüm asansörlerin 6 kişiden fazla kullanılmaması sağlanacak." 

Yorumlar (3)
Hastadam 3 ay önce
Bakanlıkta çalışıyorum, ofisler 50-60 kişilik ve kapalı ortamlar. Kiralık binanın camları bile açılmıyor. Artık tüm birimlerden covid fışkırıyor. Allah rızası için en azından test yapım dedik oda yok. Benim ağır hastalıklarım var raporlarım vs bakın durumum bu bari başka bi ofiste çalışayım dedim hayır bile diyemediler.
Herkes hasta ve daha kötüsü ortam hasta olmak için biçilmiş kaftan. Bakan bey sosyal medyadan atıp tutuyor ama bir alt katında ki personelindem haberi yok ki kaldıki taşrada bi hemşirenin bi ebenin derdini bilsin. Kendisinin makam katında yemin ediyorum 1 kişi bile maske takmıyor. Sesimizi duyuramıyoruz lütfen yardım edin.
KIRŞEHİR 3 ay önce
Tedbirlerimizi önce adil yönetimle arttirmaliyiz. Evran egitim ve Araştırma hastanesinde çalışan hemşireler tükenmişlik içerisinde çalışıyor. 135 hemşire atamasi yapilmasina rağmen halen servislerde ve Covit yogun bakm ünitelerinde hemşire ihtiyacı var hemşireler 2 kişinin yapması gereken işi tek kişi yapmaya çalışıyor. Sendika başkanı yapmış hastane müdür yardımcısı şahsın eşi hemşire Sağlık müdürlüğünde masa başında. Covit hızla yapılırken hastanelerde is gücü atarken yöneticiler hızla masa başına eşini, dostunu ,torpillisini, alıyor masa başı memurlugu yapiyor torpilli hemsireler. Hemşire çocuğunu komşusuna bırakarak işe gidiyor. Yöneticiler halen adaletsiz gorevlendirme yapıyorlar. KIRŞEHİR SAĞLIK KAN AĞLIYOR SAYIN BAKANIM BİZİ DUYAN VARMI....
Balikesir kan agliyor 3 ay önce
Balikesir de son ve yarım kalan atamalardan sonra malum sen in meşhur ve iki lafı bir araya getiremeyen başkanı ve yardakçısı ile birlikte yapılan listeler sonucunda Atatürk şehir Hastanesinin Başhekimi ni harcamak adına eğitim ve araştırma Hastanesi yapılmış,Aydın da başarılı! aldığımız haberlerden hala toparlanmayan ,üzerine de balikesir i duman eden sağlık müdürünün Başhekimlik merakı balikesir halkına ve kıymetli sağlık çalışanlarına aşırı yük getirmekte ve is yükü giderek artmakta ve hiç bir planlama olmayıp sabahtan aksama kararlar değişmektedir. Sayın Bakan acaba takmış olduğu at gözlüğü nu ne zaman çıkarıp Balikesir e bakacak ve çığlığı duyacaktir?Öyle bir yer düşünün İl in tüm yükü tek bir hastanenin üzerine yıkılmış mevcut idarecilerin üzerine yükü özellikle vuran, çalışanlarını gece gündüz demoralize eden yerel gazetelerinde boy boy yemek ihalelerindeki vurgun u itiraf eden ve haber olan bir sağlık müdürü sağlık Müdürlüğünü bırakıp Atatürk Şehir Hastanesinin Bashekimligini de soyunmus hastaneyi de kaosa sürümektedir. Bakanın acikladigi eN son karara göre tüm hastaneler pandemi Hastanesi olmasına rağmen ildeki tüm covid vakalarını Atatürk şehir hastanesine toplayan sağlık müdür u aynı zamanda tüm cerrahi ve Girişimsel vakalari ve kadın doğum ve çocuk hastanesini bile ayırma zahmet inde bulunmayan hiç bir planı olmayan aksamdan sabaha aldığı kararlar ile covid i yönetmeye çalışan bir önceki covid salgınında bakandan sürekli methiyeler alan başarılı ekipleri dağıtan ve oluşturduğu ortaya karısık kimi fetö cü olarak itham edilen kimi önüne 2 koyun versen gudemeyeek arkadaşları malum sen ve mudur ile koltuk verdikleri kisiler ile bunlara ortak olduğunu sessizliği ile Kabullenen SİYASET BU HALKA VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BİR ŞEY OLDUĞUNDA (MEVLAM GÖSTERMESİN)BU İNSANLARIN İÇİNE ÇIKMAYA YÜZÜNÜZ OLACAK MI?BUNUN VEBALİ Nİ NASIL ODEYECEKSİNİŹ?BU ALEMDE OLMASA BİLE HUZUR U MAHŞERDE BUNLARIN HESABINI NASIL VERECEKSİNİZ?
0
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?