Sağlık Bakanlığı Mülakatında 'Alevi' Sorusu Yüzünden Elendi İddiası!

Ankara’da Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) 96 puan alan bir sağlıkçıya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlığı kadro sözlü sınavında iddiaya göre, "Yozgat’taki köyünün Alevi mi Sünni mi" olduğu soruldu. Alevi olduğunu söyleyen A.D. mülakatta elendi.

Gündem 21.09.2021, 22:54 21.09.2021, 23:31 Zeynep Elmalı
Sağlık Bakanlığı Mülakatında 'Alevi' Sorusu Yüzünden Elendi İddiası!

Ankara’da Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) 96 puan alan bir sağlıkçı Sağlık Bakanlığının açtığı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlığı kadrosuna başvurdu. Ancak A.D. isimli kadın aday, iddiaya göre mülakatta Alevi olduğu söyleyince aldığı yüksek puana karşın ataması yapılmadı.

96 puan alan Alevi adayın sözlü mülakatta elenmesi Meclis gündemine taşındı. HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlığı kadrosuna başvuran sağlıkçı A.D’ye mülakatta ‘Yozgat’taki köyünün Alevi mi Sünni mi’ olduğu sorulduğunu ve Alevi olduğunu söyleyen A.D.’nin mülakatta elendiğini' belirterek Sağlık Bakanlığı’na konuyla ilgili soru önergesi verdi.

Kenanoğlu önergesinde kamuya işe alımlarda mülakatlar zorunlu ise bunun profesyonelce ve mesleki formasyon ölçen tarafsız bir komisyon tarafından kamera kaydı ile yapılması gerektiğini ifade etti.

KOCA'YA SORULAR
Kenanoğlu tarafından Bakan Koca'nın yanıtlaması istemiyle yöneltilen sorular şöyle:

-Bakanlığınızın açtığı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlığı kadrosuna katılan adaya köyünün Alevi köyü mü olduğu sorusu sorulduğu tarafınızca bilinmekte midir?

-Mülakatlarda insanların inançları, etnik kimlikleri neden sorulmaktadır? Mülakatlarda mesleki alan dışında sorular neden sorulmaktadır?

-Mülakatlarda bu tür sorular sorulmasının esasen ayrımcılığa hizmet ettiği bilindiği halde bu uygulamaya neden devam edilmektedir?

-Mülakatlar hangi amaçla yapılmaktadır? Mülakatların amacı insanların inancını, kimliğini öğrenmek ve ona göre karar vermek için mi yapılmaktadır?

-Bu tür sorunların yaşanmasına yol açan, insanların inançlarından, etnik kimliklerinden veya siyasi tercihlerinden dolayı ayrımcılığa uğramasına neden olan mülakat uygulamasından vazgeçilecek midir?

-Kamuoyuna yansıyan bu haberden dolayı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanlığına alım komisyonu hakkında bir soruşturma başlatılacak mıdır?

-KPSS sınavında 96 puan alan A.D.’nin mülakatta uğradığı bu ayrımcılığın doğrulanması halinde kendisine tekrar mülakat imkânı verilecek midir?

-Bakanlığınızın açtığı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanlığına alım komisyonunda neden kamera kaydı kullanılmamaktadır?

Kaynak: Cumhuriyet

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (6)
kamil 1 ay önce
ALLAH belanızı versin,tez zamanda. Kul hakkı yiyicileri.
Muhammed 1 ay önce
*ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM*KUL HAKKI YİYEN HERKES İÇİN GEÇERLİDİR...
ÇELİK 1 ay önce
SURİYE Lİ OLSA ALIRDINIZ? ALLAH TAN KORKUN BE ZALİMLER...
Mustafa 1 ay önce
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlığı için KPSS veya bir sözlüye girilmiyor. Bu işte bir iş var. Doktorlar uzmanlık sınavını verince Uzman olarak atanıyor diye biliyorum
Sağlık 1 ay önce
Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlığı bir tıp uzmanlığı olup tus ile olunmuyor mu? KPSS ne alaka?
OKAN DAL 1 ay önce
yalancı şerefsizler FTR uzmanlığına TUS girilmektedir ve hiç bir şekilde mülakat yoktur!!!!!!!!
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?