Sağlık Bakanlığı, Katarlı Şirketten 55 milyon TL'ye ambulans uçak kiraladı

Sağlık Bakanlığı yine en büyük ortağı Katarlı olan Red Star Havacılık Şirketi’nden 55 milyon TL’ye ambulans uçak kiraladı. Bakanlık kasasından Katar ortaklı şirkete beş yılda ödenen para 210 milyon TL’yi geçti.

Gündem 08.06.2021, 12:57 Güler Sağlam
Sağlık Bakanlığı, Katarlı Şirketten 55 milyon TL'ye ambulans uçak kiraladı

Sağlık Bakanlığı, yine en büyük hissesi Katar merkezli Gulf Helicopters Şirketi’ne ait olan Red Star Havacılık Şirketi’nden milyonlarca liraya ambulans uçak kiraladı. Sağlık Bakanlığı, bugüne dek Katar ortaklı şirkete 200 milyon TL’nin üzerinde para ödedi.

Birgün'ün haberine göre; Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, iki yıl süreyle iki hasta taşıyabilen bir adet ambulans uçak kiralamak için 12 Ocak tarihinde ihale düzenledi. İhaleye sadece Red Star Havacılık Hizmetleri Şirketi katıldı ve şirket ile Sağlık Bakanlığı arasında 55 milyon 80 bin TL’lik sözleşme imzalandı. Şirketten kiralanan ambulans uçağın 30 Mart 2023 tarihine kadar kullanılacağı açıklandı.

5 YILDA YAPILAN ÖDEME 210 MİLYON TL’Yİ GEÇTİ

Sağlık Bakanlığı, 2017 yılından bu yana ambulans uçakları Red Star Havacılık Hizmetleri Şirketi’nden kiralıyor. Şirkete beş yılda Sağlık Bakanlığı kasasından yapılan ödeme ise 210 milyon TL’yi geçiyor. Red Star Havacılık Hizmetleri Şirketi’ne Sağlık Bakanlığı bütçesinden yapılan ödemeler şu şekilde:

-2017: 138 milyon 430 bin TL

-2019: 17 milyon 200 bin TL

-2021: 55 milyon 80 bin TL

SAĞLIKÇILAR ŞİRKETİN PERSONELİ

Şirketle Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan sözleşmeye göre, ambulans uçaklarda görev yapan sağlık çalışanları da aynı zamanda uçakların kiralandığı şirketin çalışanları. Sözleşmede, “Belirlenen çekirdek personel ile birlikte sözleşme hükümleri çerçevesinde Sağlık Bakanlığı’nca kiralanması ve yüklenici tarafından işletimi hususlarını kapsar” maddesi de yer aldı. Ayrıca, ambulans uçakta biri doktor olmak üzere toplam üç sağlıkçının bulunması gerektiği belirtildi.

EN BÜYÜK HİSSEDAR KATARLI ORTAK

Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, Red Star Havacılık Hizmetleri Anonim Şirketi’nin yüzde 49’luk ve en büyük hissedarı Katar merkezli Gulf Helikopters Şirketi. Şirketin yüzde 46’lık hissesi Celal Emre Dursun’a ve yüzde 5’lik hissesi ise Fatih Yalçın’a ait. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre ise “Genel Havacılık Yönetmeliği” gereğince Türkiye’de faaliyet gösterecek şirketlerde Türkiye vatandaşı ortak bulunması gerekiyor. Yönetmelikte “Genel havacılık faaliyetleri yapmak üzere başvuruda bulunacak gerçek kişilerin Türk vatandaşı olması, tüzel kişilerin hisselerinin çoğunluğunun Türk vatandaşı olan bir ortakta bulunması zorunludur” şartı yer alıyor. BirGün’e konuşan sektör temsilcileri ise bu şarta çoğunlukla kâğıt üzerinde uyulduğunu ifade ediyor.

Cumhuriyet Gazetesi

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Misaffir 4 ay önce
Sayın sağlık bakanımızı ilerde sinema sektöründe görmek isteriz. Göreve geldiği günden beri yeteneğini çok güzel kanıtladı maşAllah. Bazen mazlum, bazen sevecen, bazen babacan, bazen kızgın vs vs. Tüm duyguları layıkıyla yaşattı izleyicilerine.
SAĞLIKÇILAR DİYORKİ 4 ay önce
Para yok Yemeye Atla Gidilir Sıçmaya.BU Ne Pehriz Ne Lahana 6 Aydır Dönerimizi Alamıyoruz Çoluk Çocuk Aç Bizim Bakanlık Milyon Dolarla Uçak Kiraliyor. Nerde Adalet Nerde Hak Hukuk. Ne diyeyim?
Sağlıkçı 4 ay önce
Bizde doktor hemşire doktorlu hemşireli uçak kiralıyorlar,aklımızla dalga geçiyorlar,nasıl daha çok para kaçırırız taktikleri,az kaldı fahrettin sende yargılanacaksın,ruhsat pekcanla anlaşıp nasıl devleti zarara uğrattığın açığa cıkacak,gelecekteki yürekli hakim ve savcılar gereğini yapacak,zaten savcılık ve hakimlik bitti ülkede,tek ümidimiz gelecek nesil
Ayrıntıya Korkutmadan gidin 4 ay önce
Yahu 2019 ile 2020 arasında dağlar kadar fark var , bakın bakalım o dönem niye böyle olmuş. Yıllardır verilen hizmet bir araştırılsın , gerçi kimi kime şikayet edecen di mi anlayan anladı dediğimi...
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?