Sağlık Bakanlığı Genel Müdür, Kurum Başkanı Gibi İsimleri Filyasyona Görevlendirerek Cezalandırma mı Yapıyor?

Ankara’da artan Covid-19 vakaları nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın bin kişilik yeni bir filyasyon ekibi kurduğunu açıklayan CHP Milletvekili Murat Emir, bakanlığın listesinde görevden alınmış kurum başkanı ve genel müdürlerin de bulunduğunu söyledi.

Gündem 09.09.2020, 01:03 09.09.2020, 10:35
Sağlık Bakanlığı Genel Müdür, Kurum Başkanı Gibi İsimleri Filyasyona Görevlendirerek Cezalandırma mı Yapıyor?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, Ankara’da artan Covid-19 vakaları nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın bin kişilik yeni filyasyon ekibi kurduğunu, Bakanlık teşkilatı çalışanlarının dahil edildiği listede, görevden alınmış kurum başkanı ve genel müdürlerin de bulunduğunu açıkladı. 

Emir’in aktardığına göre, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, tüm genel müdürlüklerden filyasyon ekibi için belli sayıda isim istedi. Yapılan çalışmanın ardından aralarında birçok eski bürokrat ile müfettişin de bulunduğu bin 392 kişilik bir liste hazırlandı. 

Gelen itirazlar üzerine dün gece listeden 60 kadar müfettiş, 12 avukat ve hukuk müşaviri ile 200’ün üzerinde eczacının çıkartıldığını belirten CHP’li Emir, sonuçta bin kişilik bir listenin hazırlandığını söyledi:

“Bu isimlerin filyasyonda görevlendirilmesi, bu işe bir ceza gibi bakıldığını gösteriyor. Millet can derdine düşmüş ama iktidar, bürokratı cezalandırma peşinde.”

“Bakanlık eski bürokratını cezalandırıyor”

Milletvekili Emir, listede halen kronik hastalıkları bulunan personel ile eski bürokratların bulunduğuna dikkat çekti:

TIKLAYIN

“Filyasyon ekipleri, tedavi süreçlerinde pozitif ve temaslı hastaları evlerinde kontrol ediyor, gerektiğinde test için sürüntü alıyor, evlere kadar ilaç götürüyor. Filyasyon ekibinde yer alan her bir sağlık çalışanı bu süreçte büyük bir özveriyle, canla ve başla çalışıyor.

“Yerine getirdikleri görev çok kutsal bir görev ve küçümsenemez. Ancak, son yapılan görevlendirmelerde bakanlığın bu işi bir cezalandırma gibi gördüğünü ortaya koyuyor. 

“Akıl alır gibi değil”

“Bin kişilik listede eski bürokratlardan Hıfzıssıha Başkanı Kadir Başar, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Ali Sait Septioğlu, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Mine Tunçel, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Adnan Coşkun, Sağlık Eğitimleri Genel Müdür Yardımcısı İdris Yaşar gibi görevden alınmış isimlerin bulunduğunu biliyoruz.

“Bu makamlarda bulunmuş bürokratların sahada filyasyon ekibi olarak görevlendirilmesi akıl alır gibi değil.

“İstanbul, İzmir’de ne yapıyorsunuz”

“Bu görevlendirme bir cezalandırma niyetiyle yapılmamışsa ve Ankara’da filyasyon için sıra bakanlık bürokratlarına kadar geldiyse, İstanbul, İzmir gibi büyük illerde ne yapıyorsunuz? 

“Bu illerde bakanlık teşkilatı kadar geniş bir bürokrasi bulunmuyor. Bu şehirlerimizde artan filyasyon ihtiyacını nasıl gideriyorsunuz?

Yorumlar (11)
Tarık 2 ay önce
1 yıldır İşe gitmeden maaş ve ekders alan ögretmenleri filyasyonda görevlendirmek kimsenin aklına gelmiyor mu. Yoksa dokunulmazlık zırhlarımı var.
Chdp'den Bu Beklenirdi 2 ay önce
"Kutsal" kişiler mi bu isimler?Dokunulmazlıkları mı var?Sokakta halkın arasına girmeleri günah mı? Tam "chdp" düşüncesi.
Gerçek 2 ay önce
Taşrada çalışan filyasyon ekibi yeni gelecek arkadaşlar ile iş yuklerinin azalacağını düşünür iken ekstra iş yukunun altına girdiler. Ankara ism öyle bir liste yapmış ki, haftada 3 veya 4 gün çalışılır iken bu süre 4 veya 5 güne çıkarılmış. Cumartesi pazar ard arda çalışacaksın denilmiş, insanların ailesi, evi, çoluğu çocuğu yokmuş gibi davranilarak liste yapılmış. Bakıcı bulamaz iken, sağlık bakanlığına bağlı kreşler yok iken birde evlatlarımızı kime emanet edeceğiz derdine dustuk. Oda yetmiyormuş gibi son mesai saati akşam 10 belirlemisler. Kusura bakmayın da ondan sonra eve nasıl gidilecek. 2 servis değiştirenler her serviste yarım saat bekliyor. Masa başında liste hazırlayan arkadaşları sadece bir hafta sahaya bekliyoruz. sağlıkçı dan sürekli pozitif vaka ile dip dibe olması beklenip birde hasta olmayın diyorsunuz.haa birde filyasyon ekibi düşük risk kapsamında yer alıyor. Ankara ism bu.liste şeklinden bir an önce vazgeçmeli. Filyasyona gönderecek adam kalmayacak
İZMİR'DE NE Mİ YAPILIYOR? 2 ay önce
İzmir'de İl Sağlık Müdürlüğünde kadroları hastanelerde olan Ebe, Hemşire vb...sağlık personelleri masabaşı iş yapıyor. Hastaneler hemşiresizlikten vb...kırılırken onlar bir de üstüne üstelik esnek çalışma da yapıyor. Olan hastanelerdeki sağlık çalışanlarına oluyor maaleysef. Filyasyona gönderilecek varsa önce İl sağlık müdürlüğünden gönderilmelidir. Genel İdare Hizmetleri Sınıfı varken Sağlık Hizmetleri Sınıfını masabaşı iş yaptırmak akıl karı değil. Temizlik personellerinden lise mezunu, hatta üniversite mezunu olanlar var. Bu arkadaşlarımız masabaşına geçmek istediklerinde şunu söylüyor idareciler: " Kimseyi alan dışında çalışmak istemiyoruz" diyorlar. Şimdi soruyorum Hemşire, ebe masabaşında alanı dışında ÇALIŞMIYOR MU?
Sağlıksız Sağlıkçı 2 ay önce
Yaw arkadaş eleştirin anlarim da bu kadarına pes şuan meslek unvan çalıştığı birim col mu onemli canlar gidiyor be canlar belkide 2 kişi aninda hizli bir şekilde filyasyonu yapilip bulaş önlenecek hala siyasi elestiri pesindesiniz pes
Sınavsız ünvan değişikliği 2 ay önce
Bütün sağlıkçılar her ferdiyle fedakârca çalışırken ve bu psikolojide nasıl ders çalışsınlar. Sınavsız ünvan değişikliği isteğimizi haber yapar mısınız tekrar. Neden sesimizi duymak istemiyorlar birde. Fikri olan varsa onlar da söylesin lütfen @admin
Pes doğrusu 2 ay önce
Bu kadar olmaz onların dokunulmazlığı mı var yattıkları yerden para mı kazanacaklardı saha da çalışacak afam kalmadı elbette onlar da taşın altına elini sokacak
deephayal 2 ay önce
ne alaka???
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?