PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği ve Yeni Dönem

Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği‘nde yaptığı değişiklikle sağlık çalışanlarına yapılan ödemelerde bir takım iyileştirmeler yaptığını duyurdu. Bakanlık döner sermaye taban ödeme ve teşvik ödemesi ikiye ayırırken Temel ek ödemeyi de sabit ödeme ve taban ödeme diye adlandırdı.

Gündem 02.09.2022, 15:04 03.09.2022, 14:37 Cansu Polat
Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği ve Yeni Dönem

Köşe Yazarı Sedat Bostan “sağlıkta ek ödeme ve yeni dönem” başlıklı bugünkü yazısında Sağlık Bakanlığının çıkardığı Ek Ödeme Yönetmeliğinin detaylarını aktardı.

Sedat Bostan’ın O Yazısı:

Pandemi sürecinde sağlık çalışanları büyük bir özveri ile çalıştılar. Pandeminin büyük bir yıkım ve infiale dönüşmesini engellediler. Sağlık çalışanlarının bu fedakârlıkları toplum ve yöneticiler tarafından takdir edildi. Böylece ülkemiz covid ile mücadelede başarılı olan ülkeler arasında girdi. Elbette bu başarı da bilim kurulu ve üst yöneticilerin payı büyüktü.

Sağlıkta dönüşüm ile geçilen performansa dayalı döner sermaye ödemesi sistemi, ilk yıllarda hekim ve sağlık çalışanlarına tatmin edici bir performans ücreti alma imkânı tanıyordu. Hastanelerin sundukları sağlık hizmetleri ücretlerinin güncellenmemesi, enflasyon karşısında erimesi, birçok hastanenin döner sermaye gelirlerini çok düşürdü. Hastaneler döner sermaye gelirlerinden cari hizmet harcamalarını karşılamakta zorlanır hale geldi. Hekim ve sağlık çalışanlarına döner sermayeden performans ödeyemez veya çok düşük miktarlar ödeyebilir hale geldiler.

Sağlık Bakanlığı hastaneleri, global bütçe uygulaması sayesinde hizmetlerinde sorun yaşamadı. Fakat üniversite hastanelerinde tıbbi malzeme ve ilaç temini gibi konularda önemli sorunlar yaşanmaktadır. Birçok üniversite hastanesi personeline döner sermaye ödemesi yapmakta zorlanmaktadır.

Normalleşme süreciyle birlikte, sağlık sisteminde birikmiş mali problemler, personel yetersizlikleri, istihdam sorunları, sağlıkta şiddet ve covid sonrası aşırı hasta yoğunluğu gibi olumsuzlukların oluşturduğu sorunlar yumağı büyük bir patlamayla kendini gösterdi.

Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği ile çıkararak sağlık çalışanlarına yapılan ödemelerde bir takım iyileştirmeler gerçekleştirdi. Yönetmelik ek ödemeyi; temel ek ödeme ve teşvik ek ödemesi olarak önce ikiye ayırdı. Temel ek ödemeyi de, sabit ödeme ve taban ödeme diye adlandırdı.

Sabit ödeme, hekim ve sağlık personeline çalıştığı günler üzerinden, hastanenin döner sermayesinden bağımsız olarak, doğrudan ödenen bir ücret; bu ücret uzman hekimlere ve hastanede çalışan pratisyen hekimlere on bin, aile hekimlerine beş bin TL civarında yansıdı.

Teşvik ödemesi ise hekim ve sağlık çalışanın sağlık hizmeti üretimindeki performansına bağlı olarak ödenecek. Aile hekimlerinin de hasta muayenelerini performans kapsamına alan bir uygulama. Bu uygulama ile aile hekimlerinin hasta muayene sayısını artırmak, hastaneye başvuru sayısı azaltılmak hedeflenmektedir. Aile hekimleri günlük ortalama seksen civarında hasta muayene ettiklerinde ek teşvik ödemesini tam olarak alabilecekler. Bunun tutarı da yaklaşık beş bin TL olarak hesaplanmaktadır.

Devlet memuru hekim ve sağlık personelinin temel (sabit) ek ödemesi, disiplin cezası ile, sözleşmeli aile hekimlerinin ise ceza puanı ile ilişkilendirilmiş. Aile hekimleri temel ek ödeme ile ceza puanı arasında ilişki kurulması hususunda bazı endişelerini ifade etmektedirler.

Temel ek ödeme düzenlemesi, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinde çalışan diğer pratisyen hekimler ve sağlık personelini de kapsamaktadır. Sağlık personeli için yeni bir ücretlendirme sistemi getirmektedir. Bu kapsamda sağlık personelinin gelirlerine beş yüz ile bin TL arasında bir yansıma olduğu hesaplanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı hastanelerinde çalışan üniversite mensubu hekim öğretim üyeleri bu düzenlemeden yararlanıyorlar. Üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyesi hekimler, asistanlar ve sağlık çalışanları için YÖK kendi yönetmeliğini hazırlıyor.

Temel ek ödeme düzenlemesiyle sağlıkta performans temelli ücretlendirme sistemi, sağlıkta dönüşüm öncesindeki sabit ücretlendirme sistemine biraz daha yaklaşmıştır. Aile hekimlerine getirilen teşvik ek ödemesi ise birinci basamak tedavi hizmetlerini de performans kapsamına katmıştır. Değişen şartlara göre sistem de yenilikler yapmak yaşamın ve yönetmenin doğasında vardır.

Sağlık yöneticileri; kamu sağlık ücret (SUT) tarifesinin güncellenmemesi ve ortaya çıkan yeni durumlar karşısında kamu sağlık personeli için yeni bir ücretlendirme prosedürü tanımlamıştır. Hedef, kamuda çalışan hekimlerin ve sağlık personelinin yurtdışına ve özel sektöre gitmesini engellemek, kamu sağlık sektörünü özellikle hekimler açısından cazip hale getirmektir. Hatta özel sektörden kamuya dönüş beklentileri de ifade edilmektedir.

Ek ödeme düzenlemesi, önemli bir kaybı telafi etmekle beraber, derde çare olup olmadığı önümüzdeki süreçteki gerçekleşmelerle görülecektir.

Elbette bu düzenlemelerin temel amacı; kamu sağlık tesislerinde sunulan sağlık hizmetlerinin etkili, verimli ve hakkaniyete uygun bir şekilde hastaya yansıma kalitesini artırmaktır. Hayırlı olsun…

Yorumlar (20)
smemuru 1 ay önce
madem öyle temel ek ödeme neden izin alınca kesiliyor. adı üstünde temel. böle bişi yok.
bak 3 hafta önce
çöp kadar değeri yok
Alim 1 ay önce
Yav biz tek kalemde maaş dedikçe bunlar bizi yanlış anlıyor sanırım
Garip 1 ay önce
Dr lar takdir edilip ödüllendirildi. Diğer çalışanlara ise sadece sus payı niyetine veriyormuş gibi yapıldı. Ve tüm sendikalar susmaya devam etti.
ysp 1 ay önce
Bu hemşireler daha ne istiyor. Total olarak öğretmenden ve mühendisten daha fazla maaş alıyorlar. Doktora zam yapılınca hemen onlarada zam yapılmasını istiyorlar. Allah akıl fikir versin.
44 2 hafta önce
Zekana uygun bir soru sormuşsun hemşirenin maaş talebi seni niye bu kadar ajite etti bı krem sur gecer
Hemşire42 1 ay önce
Mühendis le öğretmenden daha çok almamız neden zoruna gidiyor insan hayatıyla uğraşıyoruz biz burda bundan daha değerli birşey var mı ?
Vatandaşaş 1 ay önce
?
Hemşire 1 ay önce
Sanada Allah akıl fikir bersin
hasan 1 ay önce
arada yorumlarına denk geliyorum sırf egonu tatmin etmek icin yazıyosum tam bi "tırt" sın
Vicdanınız kurusun gözünüzü toprak doyursun 1 ay önce
Dr ne istiyorsa sağlık Hizmetleri Sınıfıda onu istiyor biz bilmiyormuyuz dr ların devlet para verince hastayı coşturduğunu devlet para vermediğinde halka bakmayın verdimi coşturun bunu bakanlık oturup araştırmalı
Off 1 ay önce
Hemşire değilim ama hemşire arkadaşların çalışma şartlarını yoğunluklarını çok iyi biliyorum.Bilmeden uzaktan konuşmak kolay.Ayrıca bir sağlık personeli olarak aynı yada yakın zammı istemiyorum.Tek isteğim büyük,yoğun hastanelerde çalışıp nerdeyse hasta sayısı çok az olup doğru dürüst çalışmayan personellerin havuz adı altında bizim payımızı da almaları.Geçen ay aldığının yarısını aldım bu çok can sıkıcı
İŞ BİLMEZ ADAMLAR 1 ay önce
ÇORBA YAPTIN ULAN ADAM 375 DENGE ORANLARINI ARTIR İŞLEM TAMAM NİYE BÖYLE İŞLER YAPIYORSUNUZ İŞ BİLMEZ ADAMLAR EK ÖDEME DAİRE BAŞKANI KİMİN ADAMI YILLARDIR YÖNETCİLİK YAPIYOR NİYE HASTANELERE GÖNDERMİYORSUNUZ YOKSA DOKTOR DEĞİL Mİ SAHTE Mİ GİTSİN ACİLDE ÇALIŞSIN NİYE YATIRIYORSUNUZ VE BU İŞLERİ BÖYLE KARIŞTIRIYOR AYRICA BEN UZMANIM PERFORMANS VE EK ÖDEME KONUŞUNDA O KOLTUĞU BANA VERİN BEN ÇÖZERİM BU İŞİ YA DA BAHRİ BEYE VERİN BU GÖREVİ ÖDEMELERİ TEK KALEME İNDİRSİN YETER ARTIK NASRETTİN HOCANIN FİL HİKAYESİNDEN FARKSIZ SİZİN BU YAPTIKLARINIZ İŞİ BİLEN ADAMLAR GELSİN YA DA TOPTAN GİDİN
Bahar 1 ay önce
Ben hemşireyim ve lütfen yeter arkadaşlar . Bizi doktor arkadaşlarımızla ayrıştırmayın . Annem ailemin üzerinde emekleri var . Yarın sizinde ihtiyacınız olacak . Bu saçma tartışmayı bşr kenara bırakalım .
HALK SAĞLIĞI LABORATUVARI UZMANLARI 1 ay önce
1.basamak için yeni dönem hiç parlak değil. Tüm aile hekimlerinin yükünü çeken halk sağlığı laboratuvarlarında çalışan biyokimya ve mikrobiyoloji uzmanları teşvik ödemesinden mahrum edilmiştir. Bu ne biçim adalet. Çoğu hastaneden daha yoğun çalışıyoruz.
le gitttt 1 ay önce
bırak be kardeşim biz bu işlerin içindeyiz nasreddin hoca fil hikayesi ile aynı yaptınız bravoooo bu işleri nasıl karıştırdınız böyle aferinnnn ek ödeme daire başk ve bakan genel müdür derhal değiştirilmeli aklı başında ve hesap kitap en azından çarpım tablosunu bilenler gelsin çok komik ve abessiniz
Misafir 1 ay önce
Beyaz reform dedikleri bakanlığa para kazandıran birimlerde çalışanlara kazanılan paradan para dağıtmak. Yoksa öyle evrensel küme falan hiç yok. Mesela para kazanmayan il ve ilçe SM doktorlarının hem performansı kaldırılmış hem de bunun yerine ika me eden teşvik benzeri bir şey az da olsa getirilmemiş. Yani burada reformun hiç bir rengi yok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?