PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakanı Koca'ya 'Yalancı' Tepkisi

Sağlık Bakanı Koca'nın “eczacılar vatandaşlardan ilaç fiyat farkı almayacak” açıklamasını hatırlatan Milletvekili Burhanettin Bulut, bu açıklamanın son dönemde görülen en büyük yalan olduğunu söyledi.

Gündem 26.07.2022, 02:38 Zeynep Elmalı
Sağlık Bakanı Koca'ya 'Yalancı' Tepkisi

Milletvekili bir eczaneyi ziyaret ederek elindeki reçete üzerinden tepkisini dile getirirken “reçetedeki 2 ilaçta da üçte bir oranında fiyat farkı var” dedi.

Milletvekilinin ziyaret ettiği eczacı ise “eskiden 5 TL aldıkları fiyat farkını şimdi 10, 15 TL fiyat farkı alıyoruz. Ortalama %70 oranında ilaçların hepsinde ilaç fiyat farkı var” açıklamasını yaptı.

Adana’da bir eczaneyi ziyaret eden Bulut, 2 yıldır Türkiye’de ilaç temin sorunu yaşandığını, bunun en somut göstergesinin de yurttaşın reçetesiyle eczaneye gittiğinde ilaçların tümünü tek bir eczaneden satın alamaması olduğunu belirtti.

BAKAN KOCA'NIN SÖZLERİNE TEPKİ

Vatandaşın reçetesini tamamlamak için eczane eczane dolaşmak zorunda kaldığını belirten Bulut, “Son 2 yıldır bu sorun giderek büyüyor. Sağlık Bakanı bu sorunu ya görmezden geliyor ya da yalanlarla kamuoyunu yanıltıyor. Son olarak Sağlık Bakanı, 'İlaç firmaları, eczanelere vermesi gereken fiyat farklarını vermediği için eczacılar da vatandaşlardan ilaç fiyat farklarını alıyorlar. Ama biz zam yaparak bu ilaç fiyat farklarını bakanlık bünyesine aldık. Artık eczacılar vatandaşlardan ilaç fiyat farkı almayacak ya da çok cüzi bir oranda fiyat fark alacak' diye bir açıklama yaptı. Bu, son dönemde görülen en büyük yalan” dedi.

"İLAÇ FİYAT FARKI ARTTI"

Yurttaşın elinde reçeteyle eczaneye geldiğinde üç ayrı kalemde ödeme yapmak durumunda kaldığını belirten Bulut, şöyle devam etti: "Bunlardan bir tanesi hasta katılım payı, ikincisi muayene ücreti, üçüncüsü de ilaç fiyat farkı. Gerçekten bakanın söylediği gibi bu son zamlarla bu fiyat farkları düştü mü, kalktı mı ya da aksine arttı mı? Elimde bir reçete var, en çok satılan ağrı kesicilerden birisi fiyatı 30 TL. Buradan alınan fiyat farkı 10,75 kuruş. En çok satılan antibiyotiklerden birinin fiyatı da 32 TL. Buradan da 10 TL fiyat farkı alınıyor. İki ilaçta da üçte bir oranında fiyat farkı var."

CHP’li Bulut’un ziyaret ettiği eczanede yönelttiği “Zamlardan sonra fiyat farkı arttı mı, azaldı mı? sorusunu da eczacı şöyle yanıt verdi: “İlaç fiyat farkı arttı. Eskiden 5 TL aldığımız fiyat farkını 10,15 kuruş ilaç fiyat farkı alıyoruz. Ortalama yüzde 70 oranında ilaçların hepsinde ilaç fiyat farkı var.

Yorumlar (9)
Realite 4 hafta önce
5-10 tl vs ilaca fark ödemeyi sorun etmek çok akılcıl değil bence. Dünya da tüm ülkerlerde sağlık çok ciddi ücretli iken , bu kadar düşük katkı miktarlarını vs sorun etmek doğru değil. Sağlık çalışanlarının en büyük sorunun kaynağı aslında ücretsiz sağlık hizmeti değil mi. Vatandaş sıfır katkısı olduğu için keyfi , poliklink hizmeti alabiliyor , canı sıkılınca uzmana görünebiliyor ( bu da randevu sistemini çökertiyor ) Halkın para desteği olmayınca hekim ve sağlık çalışanlarına sınırlı ücret veriliyor. Ama halk dudağa slikon , botoks vs para akıtabiliyor. Sağlık sisteminde çok aşırı olmamak ile birlikte katkı olmalı. Hiç ödeme imkanı olmayan vatandaşa da vakıflar üzerinden destek olunabilir. En basiti muayene de uzman hekime 50 tl yan dal uzmana 100 tl muayne ücreti alınsa , bu direkt hekime verilse , onca maaş , döner az vs sorunu önemli ölçüde çözülür idi.Artı gereksiz randevularda azalır ve sistem rahatlar idi. İlaçta da beli fark vs ücret almalı ki, gereksiz ilaç kullanımı azalmalı.
sağlık personeli 4 hafta önce
sayın bakanım neyi doğru söyledi ki bunu doğru söylesin sabit döner sermaye emekli maaşlarına yansıyacak dedi oda yalan çıktı
kemalyk 3 hafta önce
bir sağlıkçı olarak oğluma dün recetyele 3 ilaç aldim 99 lira verdim 100 olsa nasıl verirdim diye düşünmeye başladım
sağlıksız sağlıkçı01 3 hafta önce
Yalan mı..? bir çuval parada eczaneye ödüyoruz, aile hekimlerinin ve diğer hastane hekimlerinin ücretlerini çaktırmadan vatandaşa ödettiriyor maliye,sağlık bakanlığı ve SGK...Yalan mı !
insaff çok ayıp 4 hafta önce
daha dün bir kreme 20 tl verdim kremin fiyatına baktım verdiğim parayla hemen hemen aynı insafff
evet doğru söz 4 hafta önce
3600 alamayan memur hani 3600 hem de sağlık memuruyum yazıklar olsun size "yalancı" deyince kızıyorsunuz bu ne ozaman
Medcezir 3 hafta önce
Ocaktan itibaren değil miydi o zaten
sağlıkçı 4 hafta önce
SAĞLIK BAKANI ÇOK DEĞERLİ BİRİ, KIYMETİ TÜM SİYASİ LİDERLER TARAFINDAN BİLİNMELİ, YALANCI DEĞİLDE FAALİYETE GEÇİREMEDİ.
boşver 3 hafta önce
hani sabitler emekliliğe yansıyacaktı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?