PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakanı Koca: Performansa Göre Ek Ödeme Yönetmeliği Yürürlükten Kaldırıldı

Niğde’de Tıp Fakültesi öğrencilerine hitaben konuşma yapan Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de “beyaz reform” rüzgarının estiğini, tüm sağlık çalışanlarının sabit ek ödemesinim Merkezi Yönetim Bütçesine aktarılarak maaşlarına eklendiğini ve performansa göre ek ödeme yönetmeliğinin yürürlükten kaldırıldığını söyledi.

Gündem 11.11.2022, 19:21 12.11.2022, 22:14 Cansu Polat
Sağlık Bakanı Koca: Performansa Göre Ek Ödeme Yönetmeliği Yürürlükten Kaldırıldı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca bugün Niğde’ye yaptığı ziyaret kapsamında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde okuyan “Tıp Öğrencileri Buluşması” programına katılarak sağlık sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

6 yıl çalışan her sağlık çalışanının 1 yıl fazla çalışmış sayıldığını tıp fakültesi öğrencilerine anlatan Sağlık Bakanı Koca, salgın sonrasında artan hizmet talebi nedeniyle sorunların büyüme eğilimi gösterdiğine değindi.

Doktorların emekliliği ile ilgili iyileştirmeler yapılmasını sağladıklarını kaydeden Sağlık Bakanı Koca, sağlık çalışanlarına yönelik iyileştirmelerle ilgili CumhurbaşkanıErdoğan’ın konuyu sahiplenmesiyle beraber “beyaz reformu” çıkarttıklarını kaydetti.

Bakan koca açıklamalarına şu şekilde devam etti:

"Yüksek kontenjana rağmen hekim sayımız ancak 200 bine yaklaşabildi"

Tıp eğitiminin özel bir dünya görüşüne, insan mucizesi önündeki deneyimden gelen bir mütevazılığa, bilgeliğe hazırladığına dikkati çeken Koca, şunları kaydetti:

"Bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda tıp kontenjanı 18 bin 49, diş hekimliği kontenjanı 9 bin 88, hemşirelik kontenjanı 17 bin 529, ebelik kontenjanı 4 bin 365'ti. Yüksek kontenjana rağmen hekim sayımız ancak 200 bine yaklaşabildi. Bazı ülkelerle kıyasladığımızda oldukça gerilerdeyiz. Uzman açığımızsa oldukça fazla. Bunun için TUS kontenjanlarını artırdığımız gibi, sınavın daha sık yapılmasını da sağladık. TUS sorularının gittikçe artan oranda çekirdek eğitim müfredatı kapsamından olmasını sağlayarak fakülte eğitiminin önemini artırmak istedik. Bir yandan da TUS kurslarıyla teşvik edilen ezberciliği önlemeye çalıştık."

"6 yıl çalışan her sağlık çalışanı bir yıl fazla çalışmış sayıldı"

Sağlık sisteminin zaman içinde bir sorun sarmalı oluşturmaya başladığına, salgın sonrasında artan hizmet talebiyle sorunların büyüme eğilimi gösterdiğine değinen Koca, şöyle devam etti:

"Bu gidişata karşı gerekli çözüm politikalarını üretmeye başlamıştık. Salgın koşulları hem bu politikaların geliştirilmesine hem de sorunların büyümesine yol açtı. Daha sonra ise Sayın Cumhurbaşkanımızın konuyu bizzat sahiplenmesi ile sağlık çalışanlarımızın sorunlarının giderilmesi yönünde gerekli adımlar atıldığına meslektaşlarımız yakından şahit oldu. İlk olarak, sağlık çalışanlarımızın mesleki yükünün ağırlığına binaen, fiili hizmet zammı yapıldı. 6 yıl çalışan her sağlık çalışanı bir yıl fazla çalışmış sayıldı. Doktorların emekliliği ile ilgili iyileştirmeler yapılmasını sağladık. Bir katsayıya bağlı olarak emeklilikte de ek ödeme verilmesini sağlayan kanuni düzenleme gerçekleştirdik.

Pandemi şartlarında hekimlerimiz örnek insan modeline dönüşmüş, ardındansa bu örnek insan bambaşka şartlar içinde algılanmaya başlanmıştı. Doğrusu sorunlarımızı çözümlere katkısı olmayacak insanlara gereğinden fazla yansıttık. Kadim kültürümüzden miras olarak aldığımız hekimliğe sırt çevirme eğilimi bence eleştiri konusudur. Hak arama amacıyla üretilen bazı söylemlerin suistimale açık derecede yanlışlığı, hekimliğin itibarını koruyucu özellikten yoksun olması, sosyal medyanın da etkisiyle vatandaşlarımız gözünde hekimleri ve sağlık çalışanlarını bir tür eğitimli işçi statüsüne koydu. Bu imajın tehlikesi izaha ihtiyaç duymayacak kadar açıktır."

Performansa göre ek ödeme yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı

Bakan Koca, dile getirilen sorunların tamamının bugün çözüldüğünü ve geriye dönüşü olmayacak şekilde aşıldığını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

"Hayata geçen 'Beyaz Reform' sağlıkta fiili şiddeti katalog suçlar arasına aldı, şiddet suçlarının cezaları ağırlaştırıldı, iyi hal indirimi kaldırıldı. Sağlık çalışanlarına dava tehdidinin önüne engel kondu. Özel sektörde çalışanlar dahil, tıbbi hatalı uygulama suçlamalarına karşı soruşturmalar, Mesleki Sorumluluk Kurulu'nun iznine tabi kılındı. Tıbbi hatalı uygulama nedeniyle tazminat ödeyen kamu kurumu, kasıtlı olarak mesleğin kötüye kullanıldığı yargı kararıyla kesinleşmedikçe ilgili sağlık çalışanına rücu etmeyecek.

Hem hasta hem doktor kamu güvencesi altına alındı. 3600 ek gösterge düzenlemesi bütün çalışanları kapsayacak şekilde genişletildi. Hekimlerin emekli maaşında 2008 sonrası işe girenleri de kapsayacak şekilde kalıcı artışlar gerçekleştirildi. Böylece, emekliliğe sayılacak kesintilerden beklenenden daha fazla bir iyileştirme elde etmiş olduk. Üniversiteler dahil, tüm sağlık çalışanlarının sabit ek ödemesi merkezi yönetim bütçesine aktarılarak maaşa eklendi. Performansa göre ek ödeme yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Döner sermayeden ek ödeme vermeyen hastane kalmayacak" talimatıyla yeni düzenlemeyle tüm sağlık personelinin ek ödeme aldığını belirtti.

Sağlık çalışanlarını ödüllendirmeye ve teşvik etmeye dayalı bir ek ödeme modeline geçildiğini hatırlatan Koca, çalışanlara karşı birçok yeni hakların verildiğini aktardı.

'Beyaz göç' bundan sonra geri dönüşlerle anılacak

COVID-19'un sağlık sistemlerinin açıklarını, özellikle de hekim eksikliğini tüm dünyada ortaya koyduğuna işaret eden Bakan Koca, sözlerini şöyle tamamladı:

"Pek çok ülke kendini hekimler için adeta bir cennet gibi sunmaya çalıştı. Hekim göçü denilen bir olgu gündeme geldi. Rüzgarı Türkiye'de de esen 'beyaz göç' bundan sonra muhtemelen geri dönüşlerle anılacak. Beyaz Reform sayesinde bu psikoloji artık terk edilmiş durumdadır. Açıktan atama için talep açtığımızda 7 binden fazla hekim kamuya dönme talebini bildirdi. Şu anda yaklaşık 6 bin hekimin bu suretle atamasını yapıyoruz. Türk sağlık sisteminde kamuda hekimlik yapmak artık bir ayrıcalık olacak. Bu yıl ikinci dönem TUS Beyaz Reform sonrasındaki ilk sınavdı. Kamu ve üniversite hastanelerinde açılan 9 bin 425 kontenjana, uzman adayı 9 bin 326 hekim yerleşti. Yerleşme oranı yüzde 99. Uzmanlık eğitimi, itibarını her branşta yeniden kazandı. Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde açılan 4 bin 138 asistan kadrosunun tamamı, tüm branşlarda doldu."

Program soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Yorumlar (16)
hemşire 3 hafta önce
sayıları artınca bizim gibi değerleri azalır
Gercek 3 hafta önce
Sizin sayınız artışından mi değeri azaldı yoksa sayınız arttığı için mi özlük haklarınız mi artti
Adam 3 hafta önce
15 yıllık sağlık personeliyim döner sermaye bütçesinden maaş alıyorum kadrolu sağlık memuruyum . Neden bizim merkezi bütçeden ödenmiyor ?
Hacı abi 3 hafta önce
Sahadan bildiriyorum. Bakan beyi yanlış
Bilgilendiriyorlar ya da bilerek söylüyor. Ben tıbbi sekreterim yıpranma payı fiili hizmet zammı filan görmedim duymadım bilmiyorum. Yalan.
uyy 3 hafta önce
doktoru fazlalaştırmak artık mantıklı değil
uzmanlık ve kaliteye teşvik ediniz
doktora sonraki eğitimi için zaman kolaylık tanıyınız
Hak Din Islam... 3 hafta önce
Beyaz reform değil bakan efendi adaletsizlik reformu birilerine birilerinin maaşı kadar taban ve tesvik vermek demek beyaz reform olmuyor. Hem özelleri dr lara açıp hemde onları kamuya döndürmek adına atılan adımların adaletle alakası yok bu kadar beddua size yetecek merak etmeyin. Bu ekonominin içinde hepiniz boğulup gideceksiniz.
V.h.k.i 3 hafta önce
Bütün çalışanları 3600 verdik diyorsun sayın Bakanim genel idare hizmetleri sınıfında olan v.h.k.i kere ve memurlara verilmedi
Bu değil 3 hafta önce
Umarım kalitenin kantiteden önemli olduğunu acı bi tecübeyle anlamazsınız!
YORGUN 3 hafta önce
hocam saglıkta hizmetli kadrosunuda kaldırırsan memmun kalırız.Hiç birimiz asıl işimizde çalışmıyoruz
Sağlık çalışanları 3 hafta önce
Bu húkümetin her işi böyle yarım yamalak oluyor Taşarona kadro verdiler 90 bin kişiyi almadılar 3600 verdiler Genel idari hizmetleri ve Teknik hizmetler sınıfını dışarıda bıraktılar anlamak mümkün değil bir bildiklerimi var bizler anlamadík bir bilene sormak lazım ya Arkadaş bir kriter koyarsın bu kritere uyan alır uymayan alamaz ama bilimsel bir kriter neden hep arkada yarım yamalak iş bırakırlar anlamak mümkün değil anlayana aşk olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın