PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakanı Koca: Döner Sermaye Uygulamasını Tamamen Değiştiriyoruz

Sağlık personeline ödenen döner sermaye uygulamasını tamamen değiştireceklerini belirten Bakan Koca, Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Mehmet Acet’e sağlık çalışanları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Gündem 01.07.2022, 10:57 Cansu Polat
Sağlık Bakanı Koca: Döner Sermaye Uygulamasını Tamamen Değiştiriyoruz

“Döner sermaye uygulamasını tamamen değiştiriyoruz” diyen Bakan Koca, hekim ve hekim harici çalışanların yeni hak ve kazanımlarını 6 maddede Mehmet Acet’e anlattı.

Kanal 7 Televizyonunun Ankara Temsilcisi olan Mehmet Acet, Bakan Fahrettin Koca ile yaptığı mülakatı bugün Yeni Şafak gazetesi için kaleme aldı.

Mehmet Acet yazısında Bakan Fahrettin Koca’nın 2,5 yıl süren pandemi döneminin ağır yükünün azalması ile beraber hekimler ve sağlık çalışanlarının sorunlarına odaklandığın belirttiği köşe yazısında özlük haklarının iyileştirilmesine dönük çalışmaları hatırlattı.

Mehmet Acet Köşe Yazısında Şu Konulara Değindi:

Geçtiğimiz günlerde hekimler ve sağlık çalışanlarını ilgilendiren iki önemli yasa Meclis’ten geçmişti.

Bu yasalar, “Sağlıkta şiddet”, “Malpraktis”, “Emeklilik” ve “Mali Haklar” başlıklarından oluşan bir kapsama sahip.

Salı günü makamında ziyaret ettiğim Sağlık Bakanı Koca ile, ağırlıklı olarak bu başlıklar üzerinden bir sohbetimiz oldu.

Son günlerde vaka sayılarında artışların yaşandığı koronavirüs pandemisiyle ilgili sorular da sordum elbette.

Önce kendisinin, bu konuda söylediklerini aktarayım.

“VAKALAR ARTIYOR AMA HASTANE YÜKÜNE YANSIMIYOR”

“Vakalar artıyor. Günlük vaka sayısı üç bini geçti. Daha önce günlük sayı binin altına düşmüştü. Şimdi 4 bine doğru gidiyor. Ama öbür yandan hastane yükünde henüz bir artış gözlemlemiyoruz. Grip benzeri bir tablo ile karşı karşıyayız.”

Bakan Koca’ya, BioNTech’in kurucu ortağı Uğur Şahin’in, “Koronavirüste yeni dalga kapıda, sonbaharda yeniden maske takmaya başlayabiliriz” şeklindeki sözlerini hatırlatınca, “Ben bu anlamda vatandaşı tedirginliğe sevk edecek bir tablo beklemiyorum” şeklinde bir cevap verdi. “Vaka sayısı artabilir ama virüsün mutasyonla birlikte hasta yapma gücü azaldı” eklemesinde bulunarak. 

Bu rahatlatıcı açıklamaya rağmen Bakan Koca’nın riskli gruptakiler için yaptığı ‘kişisel korunma’ uyarıları önem taşıyor:

“Yaşlılar, ek hastalığı olanlar ve immun (bağışıklık) sistemi düşük olanların kendilerini kişisel olarak korumaları ve güncel, hatırlatıcı doz aşılarını yapmaları önemli olacak.”

Şimdi gelelim, hekimler ve sağlık çalışanlarıyla ilgili yapılan düzenlemelerin ayrıntılarına.

Bakan Koca, kendisiyle yaptığım sohbette, titiz bir çalışma ile yürütülen bu kapsamlı çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Söylediklerini 6 başlıkta sizlere aktarayım:

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET CEZALARI ARTIRILDI

1- Sağlık çalışanlarına şiddete dönük cezalar artırıldı, yaralama katalog suçlar kapsamına alındı. Bu türden suçlar, terör, cinayet gibi suçlarla aynı kategoride değerlendirilecek. Dünyanın başka bir yerinde bunun kadına şiddet başlığı dışında bir örneği yok.

MALPRAKTİS SORUNU ÇÖZÜLDÜ

2- Malpraktis sorunu, (tıbbi hatalı uygulama) ABD ve benzeri ülkelerin çözemediği, sigorta şirketleri aracılığıyla çözümlerin getirilebildiği bir konu. Oralarda hekimlik, giderek sigorta şirketleriyle avukatlar arasına sıkışmış durumda. Biz ise, bundan sonra kasıt olmadıkça, bilerek ve isteyerek kasten hata yapılmadıysa, hekime rücu etmeyecek bir çözüm yolu geliştirdik. Malpraktisten kaynaklanan tazminatları Devlet ödeyecek. Bu şekilde ayrıca vatandaşın hukukunu da korumuş oluyoruz.

HEKİMLERİN EMEKLİLİK MAAŞI ARTIRILDI

3- Hekimin emekliliği genel emeklilik sisteminin dışına çıkarıldı. Bu sadece hekimlere özel bir uygulama oldu. Hekimlerin bundan böyle ödenen primden bağımsız bir şekilde ek gösterge ile emekli olmaları sağlandı. Bu emeklilik reformunda kritik eşik olan 2008 sonrasını da kapsıyor. Böylelikle hekimler, 4 yıllık profesörlerin çok az altında emekli maaşı alma imkanı elde ettiler.

SÖZLEŞMELİ KADROLARIN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ. BÖYLECE DAHA FAZLA HEKİM DAHA FAZLA GELİR ELDE EDECEK

4- Sözleşmeli kadrolarda şimdiye kadar mecburi hizmet kurası çekenlere öncelik veriliyordu. Yapılan düzenleme ile hekim sıkıntısı çeken her yerde sözleşmeli hekim görev yapacak şekilde kapsam genişletildi. Sayısı 22 bin olan sözleşmeli hekim sayısı 27 bine çıkarıldı. Böylece 5 ve 6’ncı bölgelere, ikinci basamak hastanelere ve yan dal uzmanlığı olan herkese öncelik verilmesi planlanıyor.

ÜNİVERSİTELERİN DAHA FAZLA NİTELİKLİ UZMAN HEKİM YETİŞTİRMESİNE İMKAN SAĞLANIYOR

5- Üniversitelerin asistan kadro sıkıntısını çözmek adına adımlar atıyoruz. Bu uygulama ile öğretim kadrosu güçlü olan kadim üniversitelerin daha çok nitelikli uzman öğrenci yetiştirme imkanı olacak.

EK ÖDEMELER ENFLASYONA EZDİRİLMEYECEK

6- Hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımızın mali haklarını korumak adına özellikle döner sermaye ek ödeme uygulamasını tamamen değiştiriyoruz. Ek ödeme almayan hastane kalmayacak. Herkes yaptığının karşılığını daha adil alabilir olacak. Taban ek ödemenin, maaş artışlarında olduğu gibi, enflasyona ezdirilmeden her dönem artış olacak şekilde bir ödeme planlaması yapılıyor. Aile hekimlerinin mali hakları da hizmet yükü kapsamında koruma altında olacak

Yorumlar (28)
Kodsağlık 2 ay önce
Yine masal yine masal hep sözde kalıyor...
kemal 2 ay önce
ONLARA SANDIKTA ÖYLE BİR ŞEY VERCEĞİZ Kİ, ALLAH ŞAHİT FELEKLERİ ŞAŞIRACAK.
are 2 ay önce
bakan diyor ki" Hekimlerin bundan böyle ödenen primden bağımsız bir şekilde ek gösterge ile emekli olmaları sağlandı. Bu emeklilik reformunda kritik eşik olan 2008 sonrasını da kapsıyor" peki bakanım dr olmayan 2008 sonrası işe giren diğer memurların günahı ne. bizler 2008 sonrası işe girenler hemen hemen %100 daha düşük maaş alacağız. 5008 kanunda böyle bir şey yapılabiliniyorsa bize de yapılsın. sendikalar nerede bu arada sesleri çıkmıyor, bu günlerde hiç ortalıkta yoklar
İlyas 2 ay önce
Emekli hekimlerin maaşı arttı dendi bu ay geçen aydan daha az aldık.keşke artmasaymış
istifa 2 ay önce
2008 sonrası sağlık pesoneline 3600 vermediniz dr ve diş hekimlerine aynı yıl başladıkları halde verdiniz sizi kınıyorum ve istifaya davet ediyorum
Drdt 2 ay önce
Dr ve Dişhekimi ayni kefede olmaya çalışman komik önce sen istifa et, evet sen 3600 al ama dr ve dişhekimide 7200 alsın bunu söyle çekinme yoksa uzamaz kısalırsın!
Sağlıkçı 2 ay önce
Verdi verdi tüm sağlık lisansiyerlerine verdiler
sağlıkçıveöfkeli 2 ay önce
ek ödemeler zaten normal ödeniyor. performanstan hiç ses yok. laf cambazlığı yapılıyor 12 yıllık eczacıyım 92 tl performans yattı yazıklar olsun diyorum başka bişey demiyorum
saglikci 2 ay önce
hadi inşAllah. 20 yılda bir umut var gibi gibi. inş yüzlerine gözlerine bulaştırmazlar.
özellikle hekimleri mutlu etmeliler. yoksa zor bu iş.
Veli 2 ay önce
Dönmeyen dönersermayemi, tsm,ims calışan tıbbi sek. Ebe. Hemşireler yıllardır sıfır döner alıyor...çözüm olacak mı.
ahanda 2 ay önce
bi kulağımızın arkasından çıkarıp diğerine sokacaksınız yani
Sena 2 ay önce
Saglik bakanliginda calisanlar alicaklar.Peki diger bakanliklarda calisan saglikcilar ne olucak.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?