Sağlık Bakanı Koca: Aşıyı Yaptırmak İstemeyen Sağlıkçılar Olursa...

Sağlık Bakanı sağlık çalışanlarının 1 günde aşılanacağını söylerken, aşıyı olmak istemeyen sağlık çalışanları için: Zorla yapamayız dedi

Gündem 10.12.2020, 10:25 10.12.2020, 10:27 Güler Sağlam
Sağlık Bakanı Koca: Aşıyı Yaptırmak İstemeyen Sağlıkçılar Olursa...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı çalışmalarıyla ilgili Habertürk'ten Fatih Altaylı'ya açıklama yaptı. Aşıyı en hızlı yapabileceklerini söyleyen Koca açıklamasında:

“Birinci Kademe sağlık hizmetinde Dünya’nın en iyilerinden biriyiz. Bu yüzden çok fazla ekstra hazırlığa gerek yok. Ama hazırlığımızı elbette yapıyoruz. İddia ediyorum Avrupa’da bu aşıyı en hızlı uygulayabilecek ülkelerden belki de birincisiyiz. Bir de İngiltere hızlı uygulama kapasitesine sahip. Almanya da hazırlık yaptı. Pek çok ülke aşı gelse bile çok hızlı uygulayamayacak. Bizde sorun çıkmaz. Çok hızlı uygularız. Mesela ben ilk Sağlık personeline yapılacak olan ilk aşıların 1 gün içinde yapılıp bitirilmesini istiyorum ki yapacak durumdayız.”

Aşıyı yaptırmak istemeyen sağlık çalışanları olursa?

TIKLAYIN

“Ateş, halsizlik gibi yan etkilerden dolayı sağlık sistemi aksamasın sonra”

“İnaktif aşıda böyle bir sorun yok. Yan etki dediğiniz ateş ve halsizlik çok çok az. Neredeyse yok gibi. Yan etkiler mRNA aşılarında sert oluyor. mRNA aşısı olan bazı deneklerimizde iki gün süren yüksek ateş oldu. Sinovac inaktif aşı ve böyle bir şey yapmıyor”

“Peki bazı sağlık personeli aşıyı olmak istemezse ne yapacaksınız?”

“Yapacak bir şey yok. Kimseye zorla aşı yapamayız ama tam hocalarımız belki de canlı yayında bu aşıyı olacaklar. Siz de canlı yayında olmak istediğiniz söylemişsiniz. Siz de canlı yayında olursanız seviniriz. Çünkü bu aşıların güvenli olduğunu herkes görüp; bilmeli. Siyasetçileri değil, bilim insanlarını öne çıkarıp güvenliliği göstermek lazım.”

Yorumlar (4)
Acilci 1 ay önce
Zorla yaptiramayiz; ama yaptirmayan ucaga ve otobuse binemeyecek! Zorla degil Mecburi yaptiracaklar! Neyseki secimler yaklasiyor!
Trol Acilci 1 ay önce
Alt tarafı bi tane oyun var onu da nereye verdiğin belli ama fitne yapmaktan bütün sağlık sitelerine aynı yorumu yapıp insanları yönlendireceğini sanmam tam kişiliğine uygun bir meslek
radyopatolog 1 ay önce
zorla yapamayız, ama aşı olmayana çarpan 0.01 yapıp döner vermeyebiliriz :))) çözüm çok
HEEE HEEE 1 ay önce
yetkililerin olduğu aşı ile bize yağılan aşı aynı mı olacak acaba,inanmıyorum ben.
1
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?