Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuşuyor (CANLI)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Koca, son dönemde vaka sayılarında önemli artış olduğunu ve vaka sayılarının arttığı illeri paylaştı

Gündem 10.09.2020, 11:36 10.09.2020, 12:19 Güler Sağlam
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuşuyor (CANLI)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Van’daki hasta sayısı artışı son aya göre neredeyse iki katına çıktı. Son haftaya baktığımızda ise bu artış yüzde 17 düzeyinde.” açıklamasını paylaşan Bakan Koca, “Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş, maalesef ağır hastalarımız ve vefatların da artışına sebep oluyor. Van’da 65 yaş üstü nüfusumuz yüzde 4,2. Hasta oranımız yüzde 15,6. Yani nüfusa göre 65 yaş üstü, 4 katına yakın oranda vaka olduğunu görüyoruz.” dedi.

Fahrettin Koca açıklamalarına şöyle devam etti:

“Ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti. Bu artış homojen bir dağılım göstermiyor. Bazı illerimizde hasta sayılarımız sabit ve düşerken. Bazı illerde ise istemediğimiz tablolara şahit oluyoruz.

Altı ilimizde yüzde 30 ile 70’lere varan düşüşler gördük, bu düşüşler bizi memnun etmişti. Ancak Van için aynı durum mevcut değil.

TIKLAYIN

Van, bakanlık olarak mercek altına aldığımız merkezlerden biri oldu.

Van’daki hasta sayısı artışı son aya göre neredeyse iki katına çıktı. Son haftaya baktığımızda ise bu artış yüzde 17 düzeyinde.

Van’da üç hafta öncesinden başlayan ciddi bir yoğunluk yaşamaktayız. Bugün durumu kontrol etme çabası içindeyiz. Sağlık kuruluşlarında sorun olmadığını söyleyebilirim.”

65 YAŞ ÜZERİ UYARISI

“Her zaman altını çiziyorum temasları ne kadar erken tespit edersek kontrolde o kadar başarılı oluruz. Türkiye temaslı takibini en iyi ve yaygın yapan ülkelerden biri.

Bir diğer önemli hususu da vurgulamak istiyorum. Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş, maalesef ağır hastalarımız ve vefatların da artışına sebep oluyor. Van’da 65 yaş üstü nüfusumuz yüzde 4,2. Hasta oranımız yüzde 15,6. Yani nüfusa göre 65 yaş üstü, 4 katına yakın oranda vaka olduğunu görüyoruz.

Yoğun bakım hastalarımızın çoğunun da 65 yaş üstü vatandaşlarımız oluşturuyor. Yaşlılarımızın, özellikle korunabilir olması son derece önemli. 4 katına varan vaka artışının 65 yaş üzerinde görülmesi ciddi risk oluşturmakta.”

Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?