PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Sağlık Bakanı: Bundan Böyle Hekimler Prim Sistemi Dışında Ek Gösterge İle Maaş Alacaklar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ulusal basına yansıyan ajans haberine göre hekimlerle ilgili “bundan böyle pirim sistemi dışında bütün hekim arkadaşlar ek gösterge ile emeklilik maaşı alacaklar” dediği aktarıldı.

Gündem 26.06.2022, 21:04 26.06.2022, 21:14 Cansu Polat
Sağlık Bakanı: Bundan Böyle Hekimler Prim Sistemi Dışında Ek Gösterge İle Maaş Alacaklar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 58 hekimin katıldığı toplantıda büyük resme bakılması gerektiğini, bu resimde devletin hekimler için yeni bir politika geliştirdiği sonucuna varılacağını belirtti.

Sağlık Bakanı Koca çıkarılan yasayla ilgili şiddet, malpraktiks, emeklilik ve mali hakların gündemlerindeki ana başlıklardan olduğu açıklandı.

Sağlık Bakanı Koca toplantıda yaptığı konuşmanın ana başlıkları şu şekilde oldu:

"Farklı sağlık kurumlarında, farklı konumlar ve uzmanlık dallarında farklı bakış açılarına sahip hekimler olarak bir araya geldik. Davetimi kabul ettiğiniz için her birinize teşekkür ediyorum. Bugün çoğumuzun büyük oranda mutabık kalacağımıza inandığım bir yeni realite üzerinde duracağız. Bu yeni realite açıklığa kavuştuğunda taşıyıcı unsurunu hekimlerin oluşturduğu bir yapının toplamında yasalarla güvenceye alınmış bir değişim olduğunu göreceğiz. Yıldırıcı, umut kırıcı, örseleyici tecrübelere yol açan, iyi bir yere varmayacağı açıkça görülen bir mecra terk edildi. Şu an için bazılarımıza sis içinde gibi görünse de mesleğin yeni bir icra zemini oluşuyor. Bazı zorluklar yine olacak ama şevk kırıcı, insanı meslek seçimiyle hesaplaşmaya itecek sorunlar gündemden düşecek."

'Hekimin mesleği icra edemediği bir noktaya doğru gidiyoruz'

Bakan Koca, bazı başlıklara odaklandıklarını kaydederek, şunları söyledi:

"Büyük resme baktığımızda devletin, hekimi için yeni bir politika geliştirdiği sonucuna sanırım kolayca varacağız. Bizim için ana başlıklarıyla; hep gündemimiz olan şiddet, malpraktis, emeklilik, mali haklar. Bu başlıklara ön planda odaklandık. Şiddete karşı biz ne yaptık; burada ön planda şiddetle ilgili 2018 yılında temel kanunda bir değişiklik yaptık. Burada iş yerinde ifadelerin alınacağı özel ve kamu ayrımı yapmadan yine ceza artırımını burada görüyoruz. Özellikle hekimliğin, mesleğin, avukatlarla sigorta şirketleri arasına sıkıştığı bir dönem yaşanıyor. Bizde de benzer yaklaşımın geliştiğini hepimiz görüyoruz. 10 yıllık zaman diliminde yaptığınız bir işlemin karşınıza her an çıkabileceği bir durumdan bahsediyoruz. Dolayısıyla hekimin mesleğini icra edemediği bir noktaya doğru gidiyoruz. Bunu Amerika çözemedi. Ne ile çözdü; dedi ki 'sigorta şirketleri var verirsiniz priminizi, sigorta şirketleri bunu öder, bunun ötesinde bir çözümümüz yok' dendi."

‘Bundan böyle prim sistemi dışında...’

Bakan Koca, emeklilik konularıyla ilgili yaşanan sıkıntılara değindi:

"Biz emeklilik konusunda 'tek bordro' olacak dedik. İstenen de buydu. Bizim 2008 sonrası bu 14 yılda 6 bin 500 lira, 7 bin lira üzerinden prim kesilerek emekli olacaklarımız var. Bundan böyle prim sistemi dışında bütün hekim arkadaşlar, ek gösterge ile emeklilik maaşı alacaklar; profesör arkadaşların bir altında olmak üzere emekliliği sağladık. Bunun da gerçekten çok önemli bir kazanım olduğunu bilelim. Ek ödeme ve maaşlarda, biz yeni dönemde ek ödemeyi farklılaştırmak istiyoruz. Ek ödemeyi farklılaştırırken, bugüne kadar performans adıyla adlandırılan bir sistem var. Bu performansın hepimiz adaletsizliğin sembolü olduğuna inanıyor muyuz; inanıyoruz. Dolayısıyla bu performans sistemi değişiyor olmalı. Bu yeni dönemde herkesin yaptığı işin karşılığını alabilir olduğu bir sistem geliştirilmeli. Bunu hastane bazlı yaptığınızda hastaneden hastaneye farklılıklar doğuyor. Bunu il bazlı hatta Türkiye bazlı yapmalıyız."

Bakan Koca, ayrıca özlük hakları ve ek ödeme ile ilgili olarak rahatlatıcı bir yönetmeliğin çıkarılmasının ana hedefleri olduğunu kaydederek, "Yönetmelik ile bir sonucu elde etmekten yanayım. Onun için de 1 Temmuz’dan itibaren başlatmayı, 1 Temmuz’dan itibaren başlananın da 15 Ağustos’ta görülmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Yorumlar (27)
Hekim 2 ay önce
Sayın Non-Hekim arkadaşlar: Hekimlerle ilgili yapılan her türlü düzenlemeye "biz de isterük biz de isterük" diyerek elinizde tuzlukla koşmak zorunda değilsiniz. Hekimler tabi ki de sizden daha fazla kazanacak. Sanırım hekimin daha fazla kazanmasını tuhaf karşılayan non-hekimler dünyada bir tek Türkiye'de mevcuttur.
MUSTAFA 2 ay önce
SAĞLIK DA BİR TEK HEKİM Mİ VAR BİZDE İSTERÜK DİYORUZ ONLARA DA VERMEYİN DEMİYORUZ BUNU ANLAYACAK KAPASİTEN OLSA ZATEN SORUN KALMAYACAK
hadi ordan 2 ay önce
Hekim Bükücü kim bilir kimi yaladında geldin oralara
sağlık herşeyin başı 2 ay önce
peki ya sağlık çalışanları 7/24 iş başında durmaksızın çalışan tüm sağlıkçılar
Hekim Bükücü 2 ay önce
bre kabzımal sen o kadar bir yerlerini yırttın hekim olacağım diye, biz 2 yıl okul okuduk, birde uzaktan lisans tamamladık, şimdi başkanlık yapıyorum, senin gibi kabzımalları güdüyorum, üstelik bunun için senin aldığının 3 katı para alıyorum. İşine bak...
ALPAGO 2 ay önce
Non-hekim neci hekim. Senin sıkıntın ne. Aldın mı parayı
Nabcanadımı 2 ay önce
Hekimden başka çalışan yok bu lanet bakanlıkta
Uz dr 2 ay önce
Bazı arkadaşlar yeni memur bilmeyebilir, performans sistemini muayenehaneyi kapatma karşılığında getirdiler, performansı ayrı döner sermayeyi ayrı yapsaydı bakanlık bu gün kimse bunları konuşmazdı.
realite 2 ay önce
Lanet bakanlık ne demektir. Çalıştığı kuruma lanet diyen insanların o kurumda çlışma hakkı yok. İstifa edin özele geçin en kısa sürede
Shs 2 ay önce
Cumhuriyet tarihinde senin kadar ayrıştıran bir bakan gelmedi aramızdaki senkronu muhabbeti bitirdin.Ne yapacaksan yap kime ne vercekseniz verin yeterki sağlık çalışanları deme çünkü biz öyle olmadığını biliyoruz .Sürekli tivit atıp bizi birbirimize düşürme
TIRI VIRI 2 ay önce
Artık tırı VIRI sözlerle igretiden öteye geçemezsiniz. Sandık yakın, umut yakın, seçimden sonra sizde kendinizi yakın...!
Kry 2 ay önce
Ortada hala net bisey yok. Karar veremedikleri pek cok nokta var bu aciklamalari bile bunu belli ediyo
Yhs 2 ay önce
Yhs bir toplantı yapalım bizde içimizdekini dökelim bütün çalışanlar genelde 657 değilmi
Sağlıkçı 2 ay önce
Yerin dibine batin ins bizler neyiz bizler canla basla calismiyormuyuz.bizim hakkimiz nolacak.benim hakkim zehir zikkim olsun sizlere ins.....
Hemsire 2 ay önce
eee biz ne olacağız
Emektar Sağlıkçı 2 ay önce
Sadece hekimlere düzenleme yapılırsa ebe,hemşire de elbet sesini çıkartacak. Her zamanki gibi ebe,hemşire,laborantlar deli gibi çalıştı pandemide.Niyeyse hekimlere parayi ver,hemşire ebe ye para verme duzenlemeleride bir tek türkiyede var. Sayın hekim yorumuyla yazan non hekim olmayan hekim arkadaşım. Hekim olmuşsun bravo tebrikler;ama atatürkün eşitlik ilkesini öğrenememişsin maalesef . Aynı bakanlıkta çalışıp ayrıcalık istemek yanlış, siz de hakkınızı alın bizde. Siz bazı hekimler bunu göremiyorsunuz. Kimse sizin için para verilmesin benden çok almasın demiyor. Siz de alın hakkınızı alın bizde hakkımızı alalım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?