Sadece Suriyelilere hizmet veren sağlık ocağı tartışma yarattı

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde Esentepe'de sadece Suriyelilerin yararlanabildiği iddia edilen sağlık ocağı tartışma yarattı.

Sadece Suriyelilere hizmet veren sağlık ocağı tartışma yarattı

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde Esentepe'de sadece Suriyelilerin yararlanabildiği iddia edilen sağlık ocağı tartışma yarattı. İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ise bunun anayasal bir suç olduğunu belirterek tepki gösterdi. Türkkan, "Bizim suçumuz Suriyeli olmamak mı, Türk olmak mı bizim suçumuz" dedi.

Türkkan konuyu da TBMM gündemine taşıdı.

"YAZIK DEĞİL Mİ"

İYİ Partili Türkkan Kocaeli'deki çalışmaları sırasında Körfez'in Esentepe Mahallesinde yer alan 3'nolu Sağlık Ocağı'ndaki şikayetler üzerine bölgede incelemelerde bulundu. Türkkan, sadece Suriyelilere hizmet verdiği iddia edilen ve bölgede başka bir sağlık ocağı olmasına rağmen, yeni açılan bu sağlık ocağına sert tepki gösterdi. Türkkan, konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Türkkan, "Kocaelili insanlara yazık değil mi? İşsizlik gitgide büyüyor. Üstüne üstelik sigortası olmayan bu insanların GSS prim borçları katlanarak çoğalıyor. Kocaeli'de hastaneler haftalar sonrası randevu veriyor. Buradaki 3'nolu sağlık ocağı bakımsız ve ilgisiz. Hazinenin topladığı verginin önemli bir kısmını Kocaeli üretiyor ama Kocaelili vergisinin karşılığını alamıyor" dedi.

TIKLAYIN

TABELA DAHİ YOK...

İYİ Partili Türkkan sadece Suriyelilere hizmet veren ve içerisinde Suriyeli doktor ve sağlık görevlilerinin de bulunduğu sağlık ocağının dışında herhangi bir tabela bulunmamasını da eleştirerek, "Herhalde kendi vatandaşlarına sunamadıkları sağlık hizmetleri duruken sadece Suriyelilere hizmet veren bir yere tabela koymaya utandılar. Utanmasınlar Suriye bayrağı da çeksinler önüne. Tabelayı geçtim bir Türk bayrağı dahi yok dışarıda" dedi.

Konuyla ilgili soru önergesi veren Türkkan, "Gurur duydukları şehir hastanesine Suriyeliler sığamıyor mu? Yoksa hastaneleri işleten firmalar Suriyelilerden para mı kazanmıyor? Zaten istedikleri her hastaneye sırasız, elini kolunu sallayarak gidebiliyorlar" diyerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya Türkiye genelinde bu şekilde kaç tesis olduğunu ve Suriyelilerin sağlık masrafının devlete yıllık maliyetini sordu. Soru önergesinde Lütfü Türkkan, mevcut uygulamanın anayasaya aykırı olduğunu da açıkladı.

Öte yandan, Kocaeli Körfez'de 20 bin kişiye hizmet vermeye çalışan 3'nolu Sağlık Ocağı ise bakımsızlığından ve temizlik eksikliğinden dolayı sık sık gündeme geldiği ifade edildi. Hiçbir iyileştirme çalışmaları yapılmayan sağlık ocağı dururken aynı mahallede Suriyeliler için yeni açılan sağlık ocağı tepkileri de arttırdı.

Kaynak:Odatv.com

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2019, 00:35

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER