Sadece Diyarbakır'da Enfekte Olan Sağlık Çalışanı Sayısı 430!

Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren Abdülhalik Gündüz’ü anan Sağlık Platformu, sağlık emekçilerinin yaşamış olduğu sorunlara dikkat çekti. Diyarbakır’da enfekte sağlık çalışanı sayısının 430’a yükseldiğini açıklayan platform, kentte vaka sayısının her geçen gün arttığını belirterek, bu nedenle hastanelerin kapasitesinin dolduğunu savundu

Gündem 18.08.2020, 20:23 18.08.2020, 20:26 Güler Sağlam
Sadece Diyarbakır'da Enfekte Olan Sağlık Çalışanı Sayısı 430!

Sağlık Platformu, Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık emekçisi Abdulhalik Gündüz için açıklama yaptı. Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi önünde yapılan açıklama önce Gündüz ve salgın nedeniyle yaşamını yitiren tüm sağlıkçılar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

‘Hastanelerin tüm kapasiteleri dolmuştur’

“Ölmek Değil, Yaşamak ve Yaşatmak İstiyoruz”  pankartının açıldığı basın açıklamasında platform adına konuşan SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Yıldız Okorak, “Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi her geçen gün daha ileri boyutlara taşınmakta ve neredeyse kontrol edilemez hale gelmiştir. İlimizde de vaka sayısı her gün artış gösterip hastanelerin tüm kapasiteleri dolmuştur.  Bakanlığın gerçek verileri gizlemesi ve yanlış verilerle halkı bilgilendirmesi, toplumda ciddi anlamda bir rahatlığa yol açmıştır. Toplum bu verileri göz önüne alarak salgının gerçek boyutlarını görmeyip normal yaşamına devam etmiştir” dedi.

‘Enfekte olan sağlıkçı sayısı 400’ü geçti’

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

“Tüm sorumluluğun halka gerçek dışı verileri gösterip, sonra topluma ‘neden önlem almıyorsunuz’ diyen yetkililerde” olduğunu ifade eden Okorak, “Bu süreçte sağlık personelinin zaten fazla olan iş yükü daha da artmıştır. İş yükünün artmasından kaynaklı hastalarla daha fazla temas halinde olan sağlık emekçilerinin enfekte olması kaçınılmaz hale gelmiştir.  1 Haziran normalleşmesi öncesinde Diyarbakır’da enfekte sağlıkçı sayısı 90 civarı iken, şu anda 400’ü geçmiştir” diye konuştu.

‘Arkadaşımızın üzüntüsün en derinden yaşıyoruz’

Bunun sebebinin sadece normalleşme ile insanların sokağa daha fazla çıkmasının olmadığını vurgulayanSES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Yıldız Okorak şunları söyledi;

“En büyük neden 1 Haziran sonrası çıkan genelge ile esnek çalışmanın sonlandırılıp eski çalışma düzenine geri dönmekten kaynaklı olarak, sağlık emekçilerinin Covid’li hastalarla daha uzun süreler temasta bulunmasıdır. Maalesef bu süreçte bir çok sağlık emekçisi arkadaşımızı kaybettik. Bunlardan biri de ilimiz Çocuk Hastanesi mutfak çalışanı Abdülhalik Gündüz arkadaşımızdı. Kaybettiğimiz her arkadaşımızın üzüntüsün en derinden yaşıyoruz. Sağlık emekçileri tüm fedakarlığı ile canı pahasına insanların yaşamlarının devamlılığını örmeye çalışırken SGK’nın almış olduğu “ Covid-19 meslek hastalığı değildir” kararını protesto ediyoruz ve bununla ilgili gerek hukuki gerekse fiili olarak mücadelemizi sonuna kadar vereceğimizin sözünü veriyoruz.”

Artan iş yükü…

Sağlık emekçilerinin bu kadar artan iş yüküne rağmen aldıkları ücretin her gün eriyerek yoksulluk sınırı ücretinin neredeyse yarısına indiğinin de altını çizen Okorak, “Tavandan performans vereceğiz dediler , 3 ay sonra var olan performans ücretlerini de kestiler .  Artan iş yükü ve maddi sömürü bir çok sağlıkçıyı tükenmişliğe götürmektedir. Buradan bakanlığa sesleniyoruz sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının gözden geçirilip, özlük, sosyal ve ekonomik haklarının hak edilen seviyeye getirilip yeniden dizayn edilmesi için ivedilikle bir çalışma başlatılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?