PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Radyoloji Teknisyenlerinin Şua İzinleri Kaldırıldı

Röntgen ve görüntüleme birimlerinde görev yapan radyoloji teknisyenilerine verilen bir aylık izinlerin kaldırılması tepkileri beraberinde getirdi.

Gündem 10.08.2022, 15:27 10.08.2022, 22:16 Cansu Polat
Radyoloji Teknisyenlerinin Şua İzinleri Kaldırıldı

Kaldırılan izinlerle ilgili açıklama yapan TÜMRAD-DER İzmir Temsilcisi Ertuğrul Özarslan bu izinlerin maruz kaldıkları radyasyondan arınma, yenilenme izni olduğunu belirterek konuyu yargıya taşıdıklarını açıkladı.

Röntgen teknisyenleri izin haklarının ellerinden alınması nedeniyle tepkilerini dile getirirken yılda bir ay olarak verilen Şua izni kaldırılması yerine çalıştıkları süre karşılığında performansa dayalı şartlı izin hakkı tanınmasını yargıya taşıdılar.

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER) İzmir Temsilcisi Ertuğrul Özarslan, sağlık izni konusunda yapılan düzenlemeye “Zaten ölümle burun buruna çalışıyoruz, yapılan düzenlemelerle bizi adeta ölüme ittiler” diyerek sitem etti. Konuya dair açtıkları iptal davalarını hatırlatan Özarslan, “Şua izni dediğimiz bu kavram bizim son kalemiz. Performansa dayalı izin hakkı uygulamasından vazgeçilene kadar mücadele edeceğiz” dedi.

26 Nisan 2022 tarihinde yayınlanan yeni yönetmelikle, kamu hastanelerinde çalışan radyoloji teknisyenlerinin yıllık izin haklarına ek olarak tanınan 1 aylık ilave sağlık izinleri (Şua izni hakkı) kaldırıldı. Görüntüleme birimlerinde çalışan sağlık emekçilerine bunun yerine performansa dayalı izin hakkı getirildi. Yıl boyunca çalıştıkları süre karşılığında izin kullanmaya başlayan radyoloji teknisyenleri, sene boyunca 1450 saat mesai yaptıkları takdirde 1 aylık sağlık iznine çıkabilecek. Radyoloji çalışanları kazanılmış haklarının ellerinden alınmasına karşı hukuki mücadele başlatırken, açtıkları davalardan iptal kararı çıkmasını bekliyor.

"DÜNYANIN BAŞKA BİR YERİNDE BÖYLE BİR ŞEY YOK"

Yapılan düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu ve sağlıkçıların kazanılmış haklarını ortadan kaldırdığını dile getiren TÜMRAD-DER İzmir Temsilcisi Ertuğrul Özarslan şunları söyledi: “Şu anda 1 aylık kesintisiz sağlık iznimizi kullanamıyoruz. Devlet bu imkanı elimizden tamamen almak ve sağlık izni uygulamasını tamamen kaldırmak istiyor. Bu bizim maruz kaldığımız radyasyondan arınma, yenilenme iznidir. Tıbben de bu gereklidir. Biz yapılan bu düzenlemeye karşı sağlık meslek örgütleri olarak ayrı ayrı iptal davaları açtık. Aylardır itiraz ediyoruz, sesimizi duyurmaya çalışıyoruz ama başarılı olamadık. Dünyanın başka bir yerinde böyle bir şey yok. Bu yapılan devletin özel sektör mantığı ile hizmet vermesidir. Sağlık hizmetleri kamusal bir hizmet olmasına karşın, özel sektöre ucuz iş gücü yaratılmasına zemin hazırlanmaktadır. Devlet sağlıktan adım adım çekilip, şehir hastaneleri gibi uygulamalarla bu hizmeti piyasalaştırmak istemektedir. Şua izni dediğimiz bu kavram bizim son kalemiz. Performansa dayalı izin hakkı uygulamasından vazgeçilene kadar mücadele edeceğiz.”

"ERKEN EMEKLİLİK DE KALDIRILDI"

Yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını artarak devam eden Özarslan, “Yapılan araştırmalarda radyoloji birimlerinde çalışan sağlıkçıların, yurttaşlara ve diğer sağlıkçılara göre ortalama 16 yıl daha az yaşadığı bilimsel olarak tespit edilmiş. Bizim dalımızdaki hayati risklerin maddi bir karşılığı ya da ek ödemesi yok. Geçmişte 4 yıl çalışıp ortalama 1 yıl erken emekliliğe hak kazanırken, bunu da kaldırdılar. Bu rakam 8-10 yılda 1 yıl hizmet süresine döndü. Polis, asker, savcı gibi mesleklerde yıpranma payı var ancak bizde yok. Peki karşı karşıya kaldığımız riske rağmen, bu koşullarda emekli olabilecek yaşa gelebilecek miyiz? Zaten ölümle burun buruna çalışıyoruz, yapılan düzenlemelerle bizi adeta ölüme ittiler” dedi.

Yorumlar (17)
X-ray 2 ay önce
Burada iyi olmuş yerinde karar diye atıp tutan ahrazlar hayatında x-ray görmemiş insanlar ben 7 saat içinde en az 3 saat xraya maruz kalıyorum sizin gibi ahkam kesenler bu kararı onaylıyor umarım sizde haklarınızı kaybedersiniz
Çalışanlar 2 ay önce
Radyasyon almayan kişiler yüzünden kaldırıldı. (mr, ultrason, kayıt, raporlama vs) 1 ay röntgende çalışmış gösterilip alanların suçu, 12 ay çalışanın suçu ne
eşber halaskargazi 2 ay önce
çok büyük haksızlık polis asker her zaman her yerde yıpranmaya haiz işte değiller 4 yıla 1 yıl alıyorlar bizimde öyleydi ama haksızlık diz boyunu geçti erken emeklilik te hayal şua izni de gitti ama yargıdan döner diye umut ediyorum
Songül 2 ay önce
Valla çok iyi olmuş bazı yerde hiç röntgen çekemeyenlere de unvan dan dolayı veriliyor çok yerinde bir karar
adam 2 ay önce
son yorumun olsun yarmagül seni
@songül cahil cühalaya cevap 2 ay önce
Senin gibi insanlar yüzünden emeklerimiz zayi görünüyor sana giren çıkan nedir ki bu kadar memnun oluyorsun umarım o radyoloji servisine ca hastası olarak gelirsinde radyosyonun ne demek olduğunu anlarsın
Sağlık çalışanları 2 ay önce
BU CAMİA ÇELİK GİBİDİR.BİYOLOJİK, KİMYASAL VE NÜKLEER SİLAH VIZ GELİR.ZERRE KADAR DAYANIŞMA OLMAYAN BİR TOPLULUK !!!
drtarkan 2 ay önce
siyasete alet. yazık
Yerinde bir karar 2 ay önce
Gayet yerinde bir karar olmuş neyine itiraz ediyorlar? Hem izin hem performans kime verilmiş?
ZAHİD 2 ay önce
@yerinde bi karar
Mkun beyinsizi aldigimiz şua izninde akrabalarini mi ziyaret ediyoruzda boyle bir soylemde bulundun ziyaretimizden mi sikayetcisin
Boş 2 ay önce
Şua izinde performans ödemesi alamıyorlar. Yine bilmeden konuştun.
Yazık sizlere 2 ay önce
Bu sağlıkçılar kadar kendi içinde hased bir meslek grubu yok. Böyle böyle ellerindeki hakların hepsini kaybedip üç kuruşa kölelik yapıyorlar. Kendini cennete ulaştıracağına, diğerini paçasından çekip cehenneme almaya çalışıyor. En sonunda vermeyecektik o sarı öküzü demeye bile çok geç kaldınız. Maaşı en yüksek grupken kamuda yıllar içinde tüm haklarını kaybedip sonunda en düşük maaşı alarak birilerine hala yaranma isteği. Çoğu kişi depresyonda. Bir birlik olamadınız. Kürek mahkumiyeti ne devam. Onca aileler dağıldı, onca intiharlar, onca şiddete maruz kalma olayları ama yine ders çıkaran yok.
Radyoloji teknikeri 2 ay önce
Kim olduğunu, Meslegini bilmiyorum ama okuduğunu anlamayan, Yukarıda yazilan konudan zerre kadar haberi olmayan, insan sağlığına deger vermeyen ve kendinden baskasini dusunmeyen bencil bir karaktere sahip oldugun aşikar. Dilerim birgün okuduklarini anlayabilecek kapasiteye erişirsin.
Vatandaş 2 ay önce
Aynen katılıyorum dozimetre denen birşey var artık geçmiş geçmiş de kaldı teknoloji var cihazlar ve koruma önlemleri daha iyi bence yerinde bir karar radyasyon çalışanı fazla etkilemiyor dolayısıyla yıllarca aynı şekilde çalışmak olmaz calisanlar icin herşey cağımıza uygun hale getirilmeli. Şimdi bunu yapan devlet büyüklerimizin tkideki işçilere verdiği 6 ton kömürü de kesmesi lazım doğalgaz kullananın kömürle işi olmaz adamlar bunu satıp parasını cebe indiriyorlar madem sağlıkta yapılıyorsa her kurumda olmalı buda bir gerçek araştırabilirsiniz...
Boş yapma 2 ay önce
Boş yapma katarakt olan var gırtlak ca olan var neyin kafası bu senin ki dostumsun düşman mı
ameliyathane forması 41 tl mi 2 ay önce
daha bu iyi günlerimiz....gider ayak bizi ......
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
10
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?