Prof. Ergönül: Sağlık Bakanı CV’lerimize Bakabilir

Türkiye Bilim Akademisi üyesi Prof. Önder Ergönül, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya seslenerek "Bizler dünya çapında insanlarız. CV'lerimize bakabilir.

Gündem 14.05.2020, 18:45
Prof. Ergönül: Sağlık Bakanı CV’lerimize Bakabilir

R0'ı (bulaştırma katsayısı) saptamak için yapılan sağlam çalışmaların engellenmesi ülkemiz için sıkıntı veren bir durum. Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Derneği yönetim kurulu üyesi olarak utanıyorum." dedi.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan COVID-19 Bilimsel Araştırma Değerlendirme Komisyonu‘na eleştiriler sürüyor.

Sağlık Bakanlığı’nın 28 Nisan 2020’de bilimsel çalışmalar ve geriye dönük araştırmalar için Etik Kurul başvurusundan önce COVID-19 Bilimsel Araştırma Değerlendirme Komisyonu’na bildirim yapılması yönünde bir karar almış, dün Türkiye Bilim Akademisi, “Covid-19 Hakkındaki Bilimsel Araştırmaların Sağlık Bakanlığı’na Yapılacak Bildirime Tâbi Tutulması Sakıncalıdır” başlıklı bir açıklama yaptmıştı.

Bugün de Koç Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı ve Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Derneği yönetim kurulu üyesi Prof. Önder Ergönül, sert açıklamalarda bulundu.

NE OLDUĞU BİLİNMEYEN BİR MEKANİZMA

TIKLAYIN

Habertürk TV’de yayınlanan Gün Başlıyor’a katılan Prof. Ergönül, COVID-19 Bilimsel Araştırma Değerlendirme Komisyonu’yla ilgili şunları kaydetti:

Ülkemizin saygın bilim insanlarına güvenilsin. Neden bunların çalışmalarını kontrol etmek için ne olduğunu bilmediğimiz bir denetleme mekanizması kuruluyor.

Ülkemizde etik kurullar var. Bizler dünya çapında insanlarız. Bakan, bizim CV’lerimize bakabilir. Örneğin ben Türkiye Bilim Akademisi üyesiyim, bunu gururla söylüyorum. Bilim Akademisi çok zor üye kabul eder, dünyanın en iyi üniversitelerindeki insanlardan oluşuyor. Bizim ortak bir çağrımız var Sayın Bakan’a, lütfen bunu dikkate alsın.

Vatansever, bu ülke için gerçekten çalışan, liyakat sahibi insanlarla devam edelim. İnanın Bakan için de iyi olacaktır, ülke için de iyi olacaktır. Bu şekilde gurur duyulmaz.

Bizim çalışmalarımız Sağlık Bakanlığı’nın kurduğu komisyon tarafından değerlendiriliyor, bazıları reddediliyor. Ne olduğunu kim olduğunu bilmediğimiz bir komisyon. Bu utanç verici bir şey olarak kalacaktır Türkiye tarihinde. Türkiye bilim tarihinde hakikaten yanlış bir uygulamadır. Ben Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Derneği yönetim kurulu üyesi olarak utanıyorum.

R0’ı (bulaştırma katsayısı) saptamak için , tarama yapmak için yapılan doğru dürüst sağlam çalışmaları birilerinin engellemesi, Etik Kurul’dan geçtikten sonra bile bunların kabul edilmemesi gerçekten çok sıkıntı veren bir durum ülke adına. Bu doğru bir yaklaşım değil.

Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?