Pozitif Sağlık Çalışanı İşe Dönüş Algoritması Güncellendi: 7 Gün Sonra Çift PCR Testi!

Sağlık Bakanlığı tarafından 25 Kasım tarihli getirilen güncelleme ile "sağlık personeli asemptomatik ise erken işe dönmesini sağlamak ilk pozitif testinden 7 gün sonra, 24 saat arayla yapılacak iki PCR testi negatif olduğu takdirde izolasyonu solandırılır." şartı getirildi.

Gündem 25.11.2020, 16:21 25.11.2020, 16:27 Güler Sağlam
Pozitif Sağlık Çalışanı İşe Dönüş Algoritması Güncellendi: 7 Gün Sonra Çift PCR Testi!

Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon

Mevcut kanıtlar, COVID-19’un insanlar arasında yakın temas ve damlacıklarla bulaştığını göstermektedir. Bu hastalığı edinme riski en yüksek olanlar, hastayla teması olanlar veya hasta bakımını yapanlardır. Bu nedenle, bu hastalara bakım veren sağlık çalışanları, bu infeksiyon açısından yüksek riskli kabul edilmekte ve sağlık çalışanlarının korunması en önemli önceliklerden biri olarak değerlendirilmektedir. Bu bölümde, COVID-19 hastasıyla temas eden sağlık çalışanlarının, temas sırasında yaptıkları işlemlere ve aldıkları önlemlere göre kategorize edilerek, nasıl değerlendirilmesi gerektiği anlatılacaktır.

Triyaj deskinde kısa konuşmalar, hasta odasına hastayla temas etmeden kısa süreli girişler, taburcu olan hastanın odasına girişler riskli görülmemektedir. » Hastaya yürüme sırasında eşlik eden, hasta ve çıkartıları ile temas etmeyen ve hasta odasına girmeyen sağlık çalışanı riskli kabul edilmez. » Hastayla direkt temas etmeyen, hastaya aktif bakım verilen odalara girmeyen ve rutin güvenlik önlemlerine uyan sağlık çalışanlarında temas riski söz konusu değildir.

COVID-19 hastası ile yoğun temas; aşağıdaki işlemlerden herhangi biri yapılırken gerçekleşen temasları kapsar

» Solunum yolu örneği alınması

» Entübasyon

» Solunum sekresyonlarının aspirasyonu

» Non-invazif ventilasyon

» Yüksek akımlı oksijen tedavisi

» Kardiyopulmoner resüsitasyon

» Nebülizer kullanımı

» Endoksopik işlemler

TIKLAYIN

» Bronkoskopi

» Videolaringoskop

i » Diş hekimliği uygulamaları

» Ağız-boğaz-burun muayenesi

» Oftalmolojik muayeneler

» Santral kateter takılması

Sağlık çalışanın Hastane dışındaki gündelik yaşantıları sırasındaki temasları değerlendirirken yukarıdaki maske takma durumları da göz önünde bulundurulmalıdır (seyahat, ortak alan kullanımı vb).

Temaslı sağlık çalışanlarına Sağlık Çalışanı COVID-19 Hastası/Temaslısı İzlem (Karantina) Bilgilendirme ve Onam Formu imzalatılır ve algoritmaya göre süreç tamamlatılır. COVID-19 pozitif saptanan sağlık çalışanlarının işe dönmesini sağlamak amacıyla PCR testi yapılmasına gerek yoktur.

“COVID-19 Hastalarinda İzolasyonun Sonlandırılması” başlığı altında yer alan kriterlere göre izolasyonu sonlandırılır. Ancak sağlık personeli asemptomatik ise erken işe dönmesini sağlamak ilk pozitif testinden 7 gün sonra, 24 saat arayla yapılacak iki PCR testi negatif olduğu takdirde izolasyonu solandırılır. COVID-19 tanısı alan sağlık çalışanlarının kaydı tutulur ve HSYS programında “Vaka Takip Modülü”nde yer alan Sağlık Çalışanı COVID-19 Temas/vaka İzlem Formu girişi yapılır. İşe dönen sağlık çalışanı, tıbbi maske ile çalışmaya devam eder. Kök hücre ve organ nakil ünitelerinde çalışacaklar için ardışık iki PCR testi negatifliğinin gösterilmesi tercih edilmelidir. Aksi takdirde bu çalışanlar işe dönüş sonrasında 21 gün boyunca immünsüpresif hastalara bakım vermemelidir

Sağlık çalışanın Hastane dışındaki gündelik yaşantıları sırasındaki temasları değerlendirirken yukarıdaki maske takma durumları da göz önünde bulundurulmalıdır (seyahat, ortak alan kullanımı vb). Temaslı sağlık çalışanlarına Sağlık Çalışanı COVID-19 Hastası/Temaslısı İzlem (Karantina) Bilgilendirme ve Onam Formu imzalatılır ve algoritmaya göre süreç tamamlatılır.

COVID-19 pozitif saptanan sağlık çalışanlarının işe dönmesini sağlamak amacıyla PCR testi yapılmasına gerek yoktur. “COVID-19 Hastalarinda İzolasyonun Sonlandırılması” başlığı altında yer alan kriterlere göre izolasyonu sonlandırılır. Ancak sağlık personeli asemptomatik ise erken işe dönmesini sağlamak ilk pozitif testinden 7 gün sonra, 24 saat arayla yapılacak iki PCR testi negatif olduğu takdirde izolasyonu solandırılır.

COVID-19 tanısı alan sağlık çalışanlarının kaydı tutulur ve HSYS programında “Vaka Takip Modülü”nde yer alan Sağlık Çalışanı COVID-19 Temas/vaka İzlem Formu girişi yapılır. İşe dönen sağlık çalışanı, tıbbi maske ile çalışmaya devam eder.

Kök hücre ve organ nakil ünitelerinde çalışacaklar için ardışık iki PCR testi negatifliğinin gösterilmesi tercih edilmelidir. Aksi takdirde bu çalışanlar işe dönüş sonrasında 21 gün boyunca immünsüpresif hastalara bakım vermemelidir

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
hakan yılmaz 2 ay önce
sağlık çalışanlarını öldürmek için ellerinden geleni yapıyorlar.
Hemşire 2 ay önce
Sağlık çalışanlarını pozitif se rapor vermesinler maske taksın çalışsın.pcr yapmasınlar.
Meçhul 2 ay önce
Vanda yüzüncü Yıl Üniversitesi de çalışıyorum covid oldum 7 gün sonra test yaptılar başladım, bize verilen kıymet ite verilen kıyametten az
Recep 2 ay önce
Teste falan ne gerek var nefesi kesilene kadar çalışalım nefesimiz gittimi çöpe atarsınız
Sağlıksız Sağlıkçı 2 ay önce
Canımızı dişimize takarak çalıştığımız şu günlerde sağlıkçılarin ne gücü kaldı ne dermanı.. Gelecekse sağlam kisitlamalar gelsinnki nefes alalım yeter artik milletin umursamaz davranislarini saglikcilar ne kadar daha caniyla ödeyecek? Yetmedi mi!
Tasarlayarak öldürme değilmi? 2 ay önce
Koah, kalp hastasını çalıştıran sayın bakanlık yetkilileri bu işler hep kanun dışı uygulama. Sayın koca çıkıpta biz personellerimize ulusal basında bunu yapıyoruz desene. Madem bu insanlar bu kurum şartlarında hasta oldu emekli edin. Ona yok buna yok.
Sağlıkçı 2 ay önce
7. Ve 8. Gün test yap sonucu 9. Gün çıkacak. Zaten 10. Gün test yapmadan çalışıyor. 1 gün kazanmak için sağlıkçıya eziyet etmek değil midir bu.
-4°
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?