Pandemide Eğitim Hemşireleri Ne İş Yapıyor? Genelgeye Rağmen Torpilli Birimi mi Oldular?

Sağlık Bakanlığının 2001/7 sayılı genelgesi ile Hastanelerde ve il Sağlık Müdürlüklerinde eğitim birimleri kurularak eğitim hemşireleri görevlendirmeleri yapıldı. Bakanlığın çoğu Genelgesinde olduğu gibi bu birim için belirlenen kıstaslarda Sağlık Bakım müdürü ve Başhekimlerin "Ben görevlendirdim oldu" alanına dönüştürüldü. İşte detaylar..

Gündem 10.04.2021, 16:29 Güler Sağlam
Pandemide Eğitim Hemşireleri Ne İş Yapıyor? Genelgeye Rağmen Torpilli Birimi mi Oldular?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ve  Sağlık Bakanlığınca hazırlanan 1986 gün ve 422 sayılı Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği gereği Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan personelin hizmet içi eğitim programlarına katılması zorunlu kılınması nedeni ile Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yayımlamış olduğu 2001/7 sayılı genelge ile Hastanelerde ve il Sağlık Müdürlüklerinde eğitim birimleri kuruldu ve eğitim hemşireleri görevlendirildi.

2001/7 Sayılı Genelgede İl Sağlık Müdürü tarafından Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesinde; il genelinde hemşire, ebe ve sağlık memurlarına yönelik hizmet içi eğitim faaliyetlerini planlamak, yürütmek, denetim ve değerlendirmek, sorunların çözümünde gerekli desteği vermek ve hizmet içi eğitim hemşirelerinin koordinasyonunu sağlamak üzere hemşirelik bakımı, uygulamaları ve teknikleri hakkında geniş bilgiye sahip, tercihen hemşirelik yüksek okulu mezunu, en az beş yıl mesleki deneyimi olan, eğitim sertifikası bulunan bir hemşirenin ( Hemşirelikte bilim uzmanlığı veya doktora derecesi olanlar tercih sebebidir.) “ Hemşirelik Hizmetleri Hizmet İçi Eğitim İl Koordinatörü ” olarak görevlendirilmesi istenmişti.

İl Sağlık müdürlüklerinde, “ Hemşirelik Hizmetleri Hizmet İçi Eğitim İl Koordinatörü ” var mıdır? Var ise “Hemşirelikte bilim uzmanlığı veya doktora derecesi olanlar tercih sebebidir “ hükmüne rağmen yüksek lisans mezunu ve doktorası olan personel nöbetten nöbete koşarken görevlendirilen personelin nitelikleri nelerdir?

2001/7 Sayılı Genelgede İl genelindeki tüm yataklı tedavi kurumlarında çalışan hemşire, ebe ve sağlık memurlarının gelişimini sağlamak ve hizmette verimliliklerini artırmak üzere kurum başhemşiresinin teklifi ve başhekiminde onayı ile tüm devlet hastanelerinde; tercihen hemşirelik yüksek okulu mezunu, en az beş yıl mesleki deneyimi olan, eğitim sertifikası bulunan hemşireler arasından bir hemşirenin ( Hemşirelikte bilim uzmanlığı veya doktora derecesi olanlar tercih sebebidir.) “Kurum Hizmet İçi Eğitim Hemşiresi” olarak görevlendirilmesi istenmişti.

“Kurum Hizmet İçi Eğitim Hemşiresi” “Hemşirelikte bilim uzmanlığı veya doktora derecesi olanlar tercih sebebidir “ hükmüne rağmen yüksek lisans mezunu ve doktorası olan personel nöbetten nöbete koşarken görevlendirilen personelin nitelikleri nelerdir?

2001/7 Sayılı Genelgede görevlendirilen hemşirelerin kurumunda uzun süre çalışacaklar arasından seçilmesi istemişti. Peki eş dolayısı ile tayini çıkacak olan personel hangi sebeplerden dolayı “Kurum Hizmet İçi Eğitim Hemşiresi” olarak görevlendirilmiştir.

“Kurum Hizmet İçi Eğitim Hemşiresi” olarak görev yapan hemşireler pandemi döneminde eğitimleri nasıl yapmaktadırlar. Tüm eğitim konularını bir siteye yükleyip, ön testini, son testinin yapılasını sağlamadan, baştan savma yapılması ne kadar doğrudur. Sırf bu nedenle kendilerini pandemide de sahada göremedik. Bari eğitimleri Sağlıkta Kalite Standartlarında ve Verimlilik Yerinde Değerlendirme Rehberinde yer alan usul ve esaslara göre yapsaydınız.

Çalışanlar artık sesiz kalmamalı ve kendilerine mevzuata aykırı yapılan iş ve işlemler için itiraz etmelidir. Doktora ve yüksek lisans mezunu hemşireler bu genelgeye uymayan “ Hemşirelik Hizmetleri Hizmet İçi Eğitim İl Koordinatörü ” ve “Kurum Hizmet İçi Eğitim Hemşiresi” görevlendirmelerine, standartlara uymayan eğitim işlemlerine sendikaları yolu ile dava açmalı ve yasa yönetmelik bilmeyen yöneticilere dur demelidir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (15)
Sağlıkçılar 4 ay önce
Eğitimler online zaten ama halen odalarında boş boş dururlar idarede hiç bir iş vermez nedense.bu zamanda toplu eğitim zaten olmaz.kalite 2yildir salginla beraber yatıyorlar normal de de zaten yılda bir iki defa servisleri gezerlerdi şimdi onunda yapmiyorlar yapamazlar covid servisleri zaten bunlarda öylece oturur odalarında.enfeksiyon hemsireleri de aynı şekilde , kısaca bunlar ya doktor eşleri ya idarenin adamları ya sendikanın yada torpilli kişilerdir boş boş dururlar kimsede bir görev vermez veremez buralara hasta olan engelli olan ,engelli yakını olan nöbet tutamayan kişilerin verilmesi lazımdır nöbet tutacak kişiler oturuyor engelliler calisyor nöbet tutuyor
CovidAcil 4 ay önce
Egitimler uzaktan yapiliyor bunlar da oturdugu yerden maas alip devleti soyuyor!
şirin teyze 4 ay önce
şu dönemde hastanelerde çalışan eğitim hemşireleri çok yoruluyorlar..Whatsapp üzerinden şu eğitime girin, şu eğitime bakın demek gerçekten çok yorucu bir iş..
Saglıkçı 4 ay önce
Balık baştan kokar hemşireyi sağlık personeli amirleri yöneticileri usule uygunmu göreve getirildi normalde öncelik sağlık yönetimi alanında yükseklisans yapan yoksa lisans mezunu şeklinde olmalıydı hani
Kemal 4 ay önce
Herkes branşı ile ilgili işi yapsa sorun olmayacak, ebe hemşire sekreterlik yapar veya masa başı alakasız bir işte olur , diğer meslektaşlarının hakkına girer, bide işgal ettiği yer yüzünden o branştakileri mağdur eder, sırf kendi rahat etsin diye
Adam 4 ay önce
Böyle haberlerde hemşire abla yok Dr d sini gordumu gelir
Kocaeli 4 ay önce
Site sahipleri tasmaniz kimin elinde.Siz sağlikcılardan yana değilsiniz.Isiniz gücünüz nifak
,provokatif haber yapmak.Allah,in laneti üzerinize olsun.
Sağlıkçı 4 ay önce
Haddinizi bilin lütfen tasma nedir, yoksa gocunduğunuz bir durum mu var, gayet doğru bir haber
Dolu 4 ay önce
Boş haber. Insanlari birbirine dusuruyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
32
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?