Pandemi Mücadelesinde Emeği Görünmeyenler: Sağlık İşçileri!

Sürekli işçiler yani Sağlık işçileri, sağlık hizmetinin parçası olmalarına rağmen, sağlık ekibinin dışında sayılmalarına ve ayrımcılık yapılmasına tepkililer.

Pandemi Mücadelesinde Emeği Görünmeyenler: Sağlık İşçileri!

Hastanelerdeki temizlik işçilerinin “Sağlık işçisi olup olmadığı” tartışması sürerken, onlar her gün sağlık hizmetinin bir parçası olarak çalışmalarını fedakarca sürdürüyor. Hasta odaları, atıklar, doktor ve hemşire odaları... Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin olduğu bölümler… Kimi zaman 12 saat çalışıyor, işe toplu taşımayla gidip geliyorlar. Üstelik temizlik yaptıkları için bu bölümlerde tüm personelden daha fazla zaman geçiriyorlar. Sağlık hizmetinin parçası olmalarına rağmen, sağlık ekibinin dışında sayılmalarına ve ayrımcılık yapılmasına ise tepkililer.

"KRONİK HASTALIKLARIM VAR"

TIKLAYIN

İzmir’de bir kamu hastanesinde çalışan Güllü isimli temizlik işçisi, “Ben pandemi servisine gelmeden önce de her serviste çalıştım. Kadın doğumda çalıştım, orada da şüpheli hasta vardı. Doğru düzgün koruyucu ekipmanlar yoktu, sonradan verdiler. Her serviste çalıştım, sadece bir maskeyle odalara girip çıktım. Üstelik kronik hastalıklarım da var. Akciğer rahatsızlığım var astım, KOAH başlangıcı, zatürre, bronşit geçirdim. Bronşektazi, pnomoni, psidomanas bunların hepsi var. Raporumda yazılı bunlar. Bu kullandığımız deterjanlara da alerjim var, hatta bu işi yapmamam gerekiyor ama ben yine de yapıyorum. Şeflerin elinde de raporum var” diye konuştu. Güllü konuyla ilgili Başhekimliğe yazdığı dilekçenin ortada olmadığını söyledi.

"SERVİSTE BİLE AYRIM YAPILIYOR"

Temizlik İşçisi Gülşen ise koşullarını şöyle anlattı: “Esnek çalışma (dönüşümlü) saati bize uygulanmadı. Şefimiz bize ara ara izin verdi, yani toplam 3 kere, 1’er gün. Servis ayarlanmadı, toplu taşımayla gidip geliyoruz. Belki de taşıyıcıyız. Hem de daha hava aydınlanmadan yola düşüp sokağa çıkma yasaklarında, tamamen ıssızlaşan yollarda yalnız yürümek zorunda kalıyoruz. Ayarlanan kalacak yer var, bir otel, ama yetersiz.” Ailelerine bulaştırmamak için kendi önlemlerini aldıklarını dile getiren Gülşen, “Mesela ben evde salonda yatıyorum” dedi. Serviste kendi ekiplerinde birlik olmamasından yakınan Gülşen, şunları söyledi: “Ayrım yapılıyor, sorumlu hemşireye hediye kazak vermişler, biz personellere vermedi. Maske aparatı verdiler hemşirelere, ama bize ‘Size şefiniz versin’ diyorlar.”

"12 SAAT ÇOK AĞIR GELDİ"

12 saat çalışmanın ağır geldiğini söyleyen Yeliz ise “Pandemi zor bir süreç, pandemi servisi de zor. Bu yüzden 12 saat çok ağır geldi. Hasta sayısı fazla ve bir serviste iki kişiydik. İlkin kurban gibi hissettim kendimi, ‘Neden ben’ diye. Daha sonrasında ‘Bu virüs her yerde karşıma çıkabilirdi, sevdiklerime, çocuklarıma, anneme, babama bir şey olabilir, orada yatan ben ya da yakınım olabilirdi. O yüzden fedakarlık yapma zamanı’ diye düşündüm” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2020, 21:40

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlıkçı
sağlıkçı - 3 hafta Önce

Yahu bunlar torpille işe girenler değil mi..

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 2 hafta Önce

Şimdi okuyup sağlıkçı olmuşsa hakları verilmeli ama torpille işe girmiş ise hiç zoruma gitmiyor yani işe girerken hak yiyecen sonra çıkıp haksızlık yapılıyor bana diyecen

SIRADAKİ HABER