Özgür Özel Bakan Koca’ya sordu: ‘Sağlık çalışanlarının hakkını ödeyemeyiz’ demeye devam mı edeceksiniz

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, koronavirüs salgını sürecinde özveriyle çalışan sağlık çalışanlarının özlük haklarında hiçbir iyileştirme yapılmadığını belirterek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Sağlık çalışanlarının özlük haklarını iyileştirmek için bir adım atacak mısınız? Yoksa, ‘sağlık çalışanlarının hakkını ödeyemeyiz’ demeye devam mı edeceksiniz” diye sordu.

Gündem 15.03.2021, 20:24 15.03.2021, 20:44 Güler Sağlam
Özgür Özel Bakan Koca’ya sordu: ‘Sağlık çalışanlarının hakkını ödeyemeyiz’ demeye devam mı edeceksiniz

Özel, Sağlık Bakanı Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği TBMM Başkanlığına verdiği önergede, sağlık çalışanlarının taleplerini gündeme getirdi. Binlerce sağlık çalışanının COVİD’e yakalandığını ve 385 sağlık çalışanın da hayatını kaybettiğini belirten Özel, “Türkiye, en fazla sağlık çalışanını COVİD’e kurban veren ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Sağlık çalışanlarımız, izin, istifa ve emeklilik yasağı ile canları pahasına görev yapmasına karşın, özlük haklarında hiçbir iyileştirme yapılmamış, ek ödemeler de emeklerini karşılamaktan çok uzak kalmıştır. ‘Sağlık çalışanlarımızın haklarını ödemeyiz’ şeklinde pek çok kez açıklama yapılmasına karşın, sağlık çalışanlarının taleplerinin yerine getirilmesi, haklarının bir kısmının bile ödenmesi konusunda hiçbir adım atılmamıştır” dedi.

Özel, Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

-2018 ve 2019 yıllarında sağlık çalışanlarına yapılan ek ödemelerin toplam tutarı ne kadardır?

TIKLAYIN

-Mart 2020-Mart 2021 döneminde, sağlık çalışanların ödenen ek ödemenin bir yıllık toplam tutarı ne kadardır? Bu ödeme kaç sağlık çalışanına yapılmıştır? Bu dönemde ödenen en yüksek ve en düşük ek ödeme miktarı ne kadardır?

-Salgın sürecinde, kaç sağlık çalışanı hastalığa yakalanmış, kaçı yaşamını yitirmiştir? Kovid nedeniyle çalışamaz duruma gelen sağlık çalışanı sayısı kaçtır?

-Mart 2020-Mart 2021 döneminde kaç yeni sağlık çalışanı istihdam edilmiştir?

-Kovid nedeniyle iş göremez hale gelen ya da yaşamını yitiren sağlık çalışanlarından kaçına; Kovid, meslek hastalığı kabul edilerek özlük hakları sağlanmış ve maaş bağlanmıştır? Başvurduğu halde; maaş bağlanmayan sağlık çalışanı sayısı kaçtır?

-Sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilerek, biraz olsun haklarının ödenmesi yönünde bir girişimde bulunacak mısınız? Yoksa; “Sağlık çalışanlarının hakkını ödeyemeyiz” demeye devam mı edeceksiniz?”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (14)
osman 4 hafta önce
sandık ta görüşeceğiz sayın bakan!
Sağlıkçı 4 hafta önce
Türkiye’de sağlık çalışanı ve ailesi olarak kaç kişisiniz, siz oy vermesenizde önemli bir toplam teşkil etmiyorsunuz. Bir de mevcut sistemden memnun olan sağlıkçılar var aramızda onlarda hiç azımsanmayacak orandalar.
Mustafa 4 hafta önce
Sağlıkçı seninle rezil oluyor! (iktidara)
osman 4 hafta önce
oy moy yok
Helal 4 hafta önce
Helal olsun. Sağlıkçıların sesi olduğunuz için. Dr dışı sağlıkçılara 2000 tl iyleştirme, sabitlerin sigırtaya yansıması elzemdir. Kurumlar arası en düşük ücret sağlıkçılarda yıllardır , duyun artık bu çığlıkları
Güzel değilmi 4 hafta önce
Filyasyon,pandemi,aşı ...nefes almadan bu yükü taşı, vakaya ulaşmak için aştık dağı,taşı,ek ödeme nerede ey sağlığın sayın başı...?nasıl..?
sağlık çı 4 hafta önce
oylar chp ye o zaman...
alim 4 hafta önce
Afedersiniz ama,eşşek gibi oy vereceksiniz.
mehmet. 4 hafta önce
annene mi ?
Huseyin 4 hafta önce
Sağlıkçıların yaptığı işi başka bir bakanlık personelleri yapsa çeşmeler çoktan akmaya başladıydı. Ne yazikki bakan dr bakanı olunca diğerlerinin önemi yok. Sonrada çıkıp sağlk ekip işidir diyorlar...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
3
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?