Özel: Sağlık Çalışanlarına 3600 Ek Gösterge, Taban Aylığa Zam, Sabit Ödemelerin Emekliliğe Yansıtılması Gerekiyor!

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, TBMM'de yaptığı konuşmasında, "Krizde, Pandemi günlerinde (sağlık çalışanları) ekonomiyi konuşmadılar bile, kendileri istemediler bile ama büyük eşitsizliklere muhataplar." dedi.

Gündem 22.05.2020, 13:34 23.05.2020, 16:16
Özel: Sağlık Çalışanlarına 3600 Ek Gösterge, Taban Aylığa Zam, Sabit Ödemelerin Emekliliğe Yansıtılması Gerekiyor!

Özel konuşmasının devamında;

"Krizde, Pandemi günlerinde ekonomiyi konuşmadılar bile, kendileri istemediler bile ama büyük eşitsizliklere muhataplar. ve bugün gelinen noktada, 16 saat covid servisinde nöbet tutan, defalarca hastaların odalarına giren, tedavi yapan, takip alan, tek başına bırakılan yaşlı hastaların yemeklerini dahi yedirdiklerini bildiğimiz, yanında kimsesi olmadığı için refakatçisi, yemeklerini yedirdiğini bildiğimiz bir lisans hemşire 1500 lira, önlisans eğitimli hemşire bin lira, ortaöğretim eğitimli hemşire ise 500 lira almaktadır sadece.

TIKLAYIN

500 lira. Yani bu covid meselesinde bunu söylemek bizim boynumuzun borcu. Onlar covid sırasında para konuşmuyorlar ama bu insanların bu mağduriyetlerini, uğradıkları düşünsenize, örneğin; Çocuklarını aylardır görmüyorlar. Çocukları kreş deydi eve geldi. Ya birileri bakacak ya da bir bakıcı tutacak. Bu paralar onların bakıcı masraflarını dahi karşılamıyor.  Çok ciddi sıkıntı içindeler. 

Ayrıca 12 saatlik covid nöbeti sırasında, odaları temizleyen, çarşafları değiştiren, çöpleri toplayan hastaların her türlü ihtiyacını karşılayan temizlik personeli de 0 TL almaktadır. 0 TL.Covid nöbetinden dolayı, temizlik personeli hiçbir katkı almamaktadır. 

Bunların hepsinin burda (TBMM) düzenlenmesi lazım. Hemşireler için, diğer hekim dışı sağlık çalışanları için 3600 ek gösterge vermemiz gerekiyor. Taban aylıklarına zam yapmamız gerekiyor. Sabit ödemelerinin emekliliklerine yansıtılması gerekiyor. Nöbet ücretlerinde iyileştirme yapılması gerekiyor. Döner sermayeden herkesin emeği oranın katkı alması gerekiyor. Bunları meclisin yapmasını istiyoruz, bekliyoruz ancak birileri Meclisi çalıştırmıyor. " dedi.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (16)
Hemşire 6 ay önce
Uzun yıllar Sonra ilk defa bir siyasetçi sesimizi duydu
ephe 6 ay önce
Bu hükümet bu hakları CHP istediyse hayatta artık vermez bize :(
BJK 6 ay önce
Sendika lar uyusun
Bjk 6 ay önce
Özlük hakları olarak en garip olan sağlık çalışanları insanların azına bir parmak bal çaldılar onda bile adaleti sağlayamadılar nöbet ücretlerinden tutun özel hizmet e kadar 40 dk derse giren öğretmen kadar kadar nöbet ücreti alamıyoruz adamlar hafta sonu gidiyor ek dersleri 2 katı peki sağlık çalışanları 15 saat e maaş halk ederler sağlık çalışanları 15 sene içinde en garip kesim oldu kamuda
Yusuf babıali 6 ay önce
Hah işte birileri muhakkak gönderme getirecek ki hükümetin burnu sürtsün.nedir sizin sağlık çalışanlarıyla derdiniz.hakkimizi istiyoruz be niye görmezden geliyorsunu
Kemal 6 ay önce
Ey Sendikalar, çalışanların sesini duyun, taleplerini iletin, kulaklarınızı tikamayin,
sag mem hemşir 6 ay önce
3200 tl çalışmak isteyen varsa
hemşire sag mem 6 ay önce
saglık çalışanlarını kim arkasına alırsa kim sağlık çalışanlarını kazanırsa bilsin ki o iktidardır, iktidar olacaktır.
hemşire saglık mem 6 ay önce
3200 tl
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
6
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?