Otogar Görevini Kabul Etmeyen Öğretmene Savunma Alınmadan Kınama Cezası!

Rize Ardeşen'de görev yapan öğretmene, Kaymakamlık tarafından sözlü olarak polis marifetiyle otogar'da kimlik kontrol görevi verir. İddialara göre Sözlü verilen görev yine sözlü şekilde kabul edilmez. Bunun üzerine Kaymakamlık öğretmen hakkında savunma almadan "KINAMA" cezası verir. Detaylarını Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Musa Akkaş'ın kaleme aldığı savunmasız "KINAMA" konusu, hayli ilginç bir idareci kararı olarak uzun yıllar hafızalarda kalacağa benziyor.

Gündem 07.05.2020, 08:03 07.05.2020, 08:13
Otogar Görevini Kabul Etmeyen Öğretmene Savunma Alınmadan Kınama Cezası!

Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Musa Akkaş; Burası Rize Ardeşen. Bu bir hikaye değil gerçek,yaşanmış bir olay. Bir akşam üzeri bir polis memuru kaymakamlık talimatı diyerek bir öğretmenimizi telefonla arayarak,”kaymakamlık sizi otogarda görevlendirdi” diyor.Öğretmen yapacağı görevi soruyor.Memur arkadaşımız yolcuların kimlik ,belge sorgulaması yapacağını söylüyor.

KORONAVİRÜS NELER YAŞATMADI Kİ!

Burası Rize Ardeşen.
Bu bir hikaye değil gerçek,yaşanmış bir olay.
Bir akşam üzeri bir polis memuru kaymakamlık talimatı diyerek bir öğretmenimizi telefonla arayarak,”kaymakamlık sizi otogarda görevlendirdi” diyor.Öğretmen yapacağı görevi soruyor.Memur arkadaşımız yolcuların kimlik ,belge sorgulaması yapacağını söylüyor.Öğretmen önce “evet” diyor sonra aranan telefon numarasını arayarak “siz kimsiniz,necisiniz” muhabbetinden sonra görevi yapamayacağını söylüyor.

Diyelim ki,öğretmen görevi kabul etti.Otobüse girdi.Yolculara;”Kimlik ve belgelerinizi “çıkarın talimatı verdi.
Arkalardan öğretmeni tanıyan birisi,”öğretmenim yeni göreviniz hayırlı olsun”ne zaman emniyete geçtiniz,demez mi.
Kaymakam bey diyor ki;”Öğretmende bir kamu çalışanıdır.O halde ben herkesi istediğim yerde görevlendiririm” diyor.Kaymakam bey öğretmenlerimiz bu süreçte zaten her türlü görevi üstlendiler,üzerlerine vazife olmayan görevleri de yerine getirdiler.Bu dayatma nedir,anlaşılır değil.Doktor,Savcı ve hakimlerde kamu görevlisidir,kimlik kontrolünde görevlendirebilirmisiniz.Herkesin bir görev tanımı vardır.Lütfen yapmayın,Allah aşkına.Sonrada kalkıp herkes fedakarlık gösteriyor,bunda ne var ki,diyerek savunmaya geçmeyiniz.

Sayın Kaymakam bey,

TC Devleti bir hukuk devletidir.”Ben kaymakamım istediğim şekilde hareket ederim,istediğim yerde herkesi görevlendiririm”diyemezsiniz.
Maalesef, kaymakam bey kafasına göre bir görevlendirme yapmış ve emrine uymayanları da cezalandırmıştır.
Günler sonrasında kaymakamlıktan kapalı bir zarf içerisinde “KINAMA” cezası verildiğini gösterir evrak öğretmene tebliğ ediliyor.
Ne yaptı bu öğretmenimiz,telefonla gelen talimata uymadı.

TIKLAYIN

Öyle mi,ben sana gösteririm.
Sen kaymakamın görevlendirdiği personelin talimatına uymadın,al sana ceza.
Soruşturma mı,savunma mı,olur mu canım.Kaymakam istediği kişiye istediği cezayı verir.
Olmuyor efendim,olmuyor.
Bu devleti temsil eden kaymakamın anlayışı bu olamaz.
Kamu çalışanlarının onurunu korumak, öncelikle kamu yöneticilerinin görevidir.
Şu salgın sürecinde fedakarca hizmet üreten kamu çalışanlarını huzursuz etmeye kimsenin hakkı yoktur.

Musa Akkaş
Türk Eğitim Sen Genel
Başkan Yardımcısı

Yorumlar (2)
Burhan Günseçkin 6 ay önce
5 yıldır.aynı şekilde kandırıyorsunuz.hakkımızı yiyin yiyin zaman gelsin sizin cocuklarınızında hakkını yiyecekler.unutmayın
Mehmet kara 5 ay önce
Kanunlara uygunsuz hareket eden her kimse kaymakam dahi olsa derhal açığa alınıp soruşturma açılıp görevden atılmalıdır. Burası Türkiye Cumhuriyetidir.her mesleğin kendine göre saygınlığı vardır ve kimse makamı nolursa olsun diğerinin onuruyla oynayamaz nokta.
13
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?