Nöbet listelerimizi de hastalar belirlesin!

Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği tarafından, "Hekim ve hemşirelerin döner sermayeden alacağı ek ücretler, yapılacak hasta anketiyle belirlenecek!.." yazısına tepki gösteren Sağlık emekçileri, "Hiçbir şeye şaşırmıyoruz artık! Nöbet listelerimizi de hastalar belirlesin! Hangi gün hastaneye geleceklerse ona göre doktor, hemşire seçsinler... Ne hallere düştük!.." şeklinde sitemlerini ve kırgınlıklarını ifade ediyorlar.

Gündem 05.06.2021, 17:48 05.06.2021, 17:50 Güler Sağlam
Nöbet listelerimizi de hastalar belirlesin!

"Hastaya müşteri gözüyle bakılırsa olacağı bu işte!" diyen Başkan Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, "Hastanın hastalığını, bu hastalık için hangi tedavinin uygun olacağını bilemez. Bu nedenle hizmetin kalitesini ölçemez. Onun ölçebileceği kendisi ile ilişkiye giren sağlık personelinin iletişimi ve otelcilik hizmetleri ile sınırlı kalır! Bu da gerçek anlamda hizmetin kalitesini ölçmekten çok uzaktır!.." şeklinde konuştu.

***

"Hasta müşteri değildir!"

Başta temel sağlık hizmetleri olmak üzere halkın kendisine sunulan bazı sağlık hizmetlerinin farkında olamayacağını da anlatan Başkan Doç. Dr. Türkkan, konuyu şöyle yorumladı:

 "Hasta müşteri değildir! Hasta müşteri, sağlık kurumları da işletme olarak görülmeye başlandığında sağlık alınıp, satılır hale dönüşür ve bundan doğrudan etkilenen halk sağlığı olur. Hastaya müşteri gözüyle bakanlar, halkın sağlığından çok onun cebindeki ile ilgilenenlerdir! Sağlık hizmetini ve sağlık çalışanlarının performansını hasta memnuniyeti üzerinden değerlendirmek, sağlık hizmetinin kendine özgü özelliklerini bilmemekten kaynaklanıyor. Sağlık hizmetlerine büyük zarar vereceği için kaçınılması gereken bir durumdur. Bu yaklaşımdan ne kurum, ne hasta, ne de vatandaş yarar görür! Ve toplum sağlığına zarar verecek düzeye de erişebilir!.."

***

Evet, yıllar önce sağlıkta dönüşüm programıyla sistemin içine yerleştirildi bu uygulamalar...

Performans, parça başı uygulamalar!

Aslında söylenecek, yazılacak çok şey var ama!..

Lale Akasoy

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
dost 4 ay önce
Bu rektöre aldığı kararın ne kadar yanlış olduğunu söyleyecek gerçek 1 dostu bile yokmuş demek ki
eski dost 4 ay önce
En iyisi halk açık döner sermaye günü yapılsın.Halasında bir çeyrek,teyzesinden 100 euro dayısından bir bilezik,hatasından 1 gram altın anansları ile personele tek tek ek ödeme yapılsın....
kim puan verecek 4 ay önce
öğretmenlerin notunuda öğrenciler versin
14
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?