Muş Sağlıkta Neler Oluyor?

Kamu kurumları ihtiyacı olan malzeme araç-gereç alımını kanunlarla belirlediği usul ve esaslara göre yapmaktadır. Bu alımlar Kurumun menfaatlerini ön planda tutan şeffaf hakkaniyetli ölçülerde kurumun menfaatleri kadar firmalarında hakkını gözeten bir tavırla gerçekleştirilmelidir. Ancak Muş’taki sağlık kuruluşlarında bu durum böyle gerçekleşmediği iddiaları ayyuka çıktığı haber söylenmektedir.

Gündem 30.06.2020, 07:30 30.06.2020, 07:38
Muş Sağlıkta Neler Oluyor?

Distribütör firmalarla irtibata geçerek yetkili satıcı firmaları saf dışı bırakıp kendi iş birliği içerisinde olan firmalara yetki vermesi için yönlendirmede bulunarak gerçek rekabetin ortadan kalkmasına ve sözde bir rekabetin oluşumuna, dolayısıyla haksız kazançların el edilmesine sebep olduğu, bir kurumun başında bulunan harcama yetkilisi Başhekim ticari ortak gibi davrandığı, bu amaçla distribütör firma ile iltisaklı olduğu medikal firmalar arasında kontak kurarak ihalelerde rekabeti ortadan kaldırdığı, haksız kazanç sağlayıp kurum ciddi anlamda zarara uğrattığı iddia edilmektedir.

İdarecinin koordinasyonuyla üç tane farklı gibi görünen fakat kardeş firmalar kendi aralarında iş birliği yaptığı, bu firmaların kaşeleri kullanılarak göstermelik üçlü teklif hazırlandığı bu teklifler sonunda doğrudan temin alımları bu üç firmadan birinde kaldığı, yapılan ihalelerde özellikle doğrudan temin ve pazarlık usulü alımlarda bu üç firma dışında diğer firmaların neredeyse hiç birinin haberi olmadığı yapılan açık ihalelerde ise iltisaklı olduğu firmaların önündeki avantajlı firmaların ürünleri şartnameye uymasına rağmen bir şekilde elendiği ve iltisaklı oldukları firmalara ihaleler peşkeş çekildiği gibi vahim iddialar vardır.

TIKLAYIN

Mağduriyet yaşayan firma yaşanan bu olaylardan dolayı Sağlık Bakanlığı Teftiş kuruluna şikâyet dilekçesi verdiği ve konunun Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulunun önünde olduğu gelen bilgiler arasında.

Özellikle 2018 yılı ve sonrasında yapılan gerek açık ihaleler ve gerekse doğrudan temin yoluyla yapılan alımlar çok ciddi bir şekilde incelenmesi gerektiği ve ortaya çıkabilecek yolsuzluk ve usulsüzlükten dolayı ilgili sorumluların gerekli cezai işlemlerin uygulanarak kamu zararının ilgili yöneticilerden tazmin edilmesi gerektiği Devlet geleneğimizdir.

Devletimizin kurumları başsız değildir. Devletimizin gerekeni yapacağına inanıyoruz.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?